Вучевић: Курти ради на моделу "недиректне 'Олује'"
Режим Аљбина Куртија је наставио по агенди да се етнички очисти територија Косова и Метохије од Срба и за сада ради на моделу недиректне "Олује", тј. прављења атмосфере да људи кажу да не могу да опстану на свом огњишту, истакао је министар одбране Милош Вучевић.
Он је оценио да нема деескалације ситуације на КиМ, јер недостаје воља Приштине. Додао је да Србија није ништа радила да би погоршала стање на терену, већ је слала поруке да се смири ситуација и пронађе компромис.
Вучевић је навео да Србија није ништа урадила да дође до ескалације ситуације на КиМ и да је слала поруке да се покаже добра воља.
"Нећу да уђем у ту замку и константну замену теза да обе стране треба не знам шта да учине. Ако је неко био трпељив и више него што је то нормално, то су били Срби на КиМ и то је била Србија. Ако је неко слао поруке у правцу да се смири ситуација, да се покаже добра воља, да се тражи компромис, онда је то српска страна", рекао је Вучевић за ТВ "Пинк".
За то време, додаје Вучевић, режим премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија је наставио да функционише држећи се своје агенде - да етнички очисти КиМ од Срба и да константним застрашивањем, хапшењем и прогоном створи атмосферу у којој не може да се живи, како би Срби на том простору рекли да ту више не могу да опстану.
Први пут у 31. години се не дозвољава допрема лекова
Коментаришући то што је Приштина забранила увоз лекова на КиМ, Вучевић је навео да се први пут, после 31 године, дешава да неко не дозвољава да се допреме лекови за грађане.
"Нема лекова, ово је сада врхунац и подсећа на онај догађај у Бањалуци 1992. године, када је био угрожен живот 11 или 13 беба, то је чувена битка за коридор, а у том периоду није могла да се изврши достава лекова", навео је он.
Додао је да се невладине организације у Србији нису оглашавале поводом тога што је на КиМ забрањен увоз лекова и упитао да ли имају нешто да кажу о несташици лекова на том простору.
Вучевић је навео и да они који не живе на том простору не могу да замисле шта се дешава на КиМ, и да када кола хитне помоћи са севера Косова или из Косовског Поморавља крену ка Врању, после не могу да се врате на КиМ, јер им приштинске власти не дозвољавају.
"Не дају им да се врате, малтретирају их, праве тензију и атмосферу да не можете да опстанете, то је политика, да људи кажу да ту нема живота за њих, да нема лекова", рекао је он.
Свесрпско помирење
Вучевић је подсетио да делегација Србије данас путује у Републику Српску, где ће се део министара Владе Србије и председник Алесандар Вучић састати са руководством Републике Српске и патријархом Српске православне цркве Порфиријем, наводећи да ће сутра бити одржано 14 догађаја у Бањалуци и Приједору.
"Ова два дана ће бити у духу српско-српског дијалога, по споразуму о крвном сродству, истом језику, култури, вери. Мислим да је то сасвим природно и не треба то никога да узнемирава, мада нажалост видим опет отровне стрелице у медијима из региона. Позивам све грађане из Србије који су у могућности да дођу сутра у Приједор, то је велики трагичан догађај, страшна несрећа коју је наш народ преживео у Крајини, али то мора да буде свесрпско помирење и датум обележавања једне трагедије која нас мора као птицу феникса подићи и водити у боље дане и бољу будућност", рекао је он.
На питање да ли је хрватска војно-полицијска акција "Олуја" била етничко чишћење, Вучевић је навео да се то може закључити уколико се осврнемо на речи Фрања Туђмана.
"Његове речи само треба послушати, видећете да је то била акција да се сви Срби са простора тадашње Крајине ликвидирају, протерају и да се једном за свагда, како он каже, реши српско питање", навео је он.
Вучевић је, такође, подсетио да су Министарство одбране и Војска Србије од 1. августа расписали конкурс за специјалне јединице и припаднике Кобри, који траје до 30. септембра.
"Много сам поносан, пре два дана у јединице су ушли нови специјалци, односно припадници три јединице, око 300 момака и девојака је појачало редове", рекао је Вучевић.