У настојању да се смањи присуство полицајаца у областима општинских зграда и управа за неких 25 одсто, полицији и тзв. косовским властима помаже и мисија Еулекса, каже шеф те организације Ђовани Пјетро Барбано.
"Очекивали смо да ћемо помоћи у даљем смањењу тог присуства за додатних 25 одсто", рекао је Барбано у интервјуу за "Еуроњуз Србија", додајући да је јуче присуствовао састанку са командантом Кфора и са директором Косовске полиције.
Како је појаснио Барбано, постепено повлачење полиције би био корак из тзв. Братиславског споразума који укључује различите кораке за деескалацију на северу.
"Тренутно смо ангажовани са Косовском полицијом и Кфором како бисмо дефинисали техничке аспекте модалитета којима ће бити спроведене ове процене безбедности. Али, процес можемо сматрати започетим", истиче он, додајући да "има добрих назнака".
На питање да ли европски план подразумева потпуно повлачење специјалних снага са севера Косова, Барбано одговара:
"По нашој процени, присуство специјалне косовске полиције на северу је екстремно смањено и то је био први предузети корак од стране власти у Приштини. Еулекс је такође повећао своје присуство на северу - сада имате видљиве патроле које имају за циљ да попуне празнину створену након подношења отказа српских полицајаца крајем маја 2023."
Међутим, каже да Еулекс није у могућности да преузме контролу над безбедносном ситуацијом уколико за тим буде било потребе.
"Ми смо ту да одржавамо владавину права 'Косова' и њихових институција у остваривању ефикаснијег рада и бољих активности, а са циљем поштовања људских права. Наш посао није да заменимо те институције. Еулекс може деловати само у складу са мандатом као безбедносни актер другог реда по специфичном захтеву првог реда безбедносног агента, а то је Косовска полиција када је реч о области одржавања јавног реда", каже Пјетро Барбано.
Додаје да Еулекс још није добио такав захтев те да у сваком случају обављање уобичајених полицијских дужности није део мандата Еулекса.
Барбано каже да је тренутна процена Еулекса да је ситуација "много стабилнија и мирнија", због чега се наставља праћење ситуације.
Говорећи о притвореним Србима, Барбано каже да се њихов третман прати у различитим косовским казнено-поправним јединицама и да за сада "нису имали никаквих жалби на третман од стране косовског особља".
"Наше праћење се обавља тако што имамо редовне посете тим затворима, али и кроз директан контакт са притворенима", рекао је.
Барбано се осврнуо и на извештај официра за везу Дејана Павићевића у којем се наводи да су Срби који су протестовали, а потом били ухапшени, такође претучени од стране косовске полиције.
Потврдио је тај извештај, али истакао да се задобијене повреде односе на "фазу хапшења".
"Косовска полиција је рекла да је то због тога што су се опирали. Наравно, судске власти истражују ова питања. Еулекс је поднео извештај службеницима ЕУ о овој ситуацији, а истрага је тренутно у току", казао је.
Истиче да је Еулекс реаговао на кршење људских права када је у питају објављивање фотографија лица лишених слободе, као и постављања капуљача преко глава приликом хапшења.
"Управо, по нашим налазима и извештајима ми смо сматрали да је могло доћи до лошег третмана притворених лица и непоштовања међународних пракси. У том случају смо се гласно изјаснили како бисмо поштовали људска права и могли да одговоримо на ову проблематику. Наравно, та питања не решава директно Еулекс јер он нема ту надлежност још од 2018. године, већ искључиво ограничени извршни мандат. Али, сви налази наших посматрања су послати надлежним органима", казао је Барбано.
На питање да ли види проблем у томе што су неки од њих у притвору дуже од годину дана и не знају за шта се терете, Барбано одговара:
"Рекао бих да је то јако специфичан судски аспект. Косовске судске власти имају могућност да по косовском законодавству одобре продужење притвора које се заснива на процени од случаја до случаја и базира на неколико фактора."
Додаје да тренутно прате 110 различитих случајева и суђења која су у току, али да је са строго процедуралне тачке гледишта, све у складу са законом.
Говорећи о односима између Еулекса и званичног Београда, посебно након што је председник Србије Александар Вучић недавно рекао да "Еулекс не зна где је лево, где десно и да му је једини задатак да штити косовску независност и да га је баш брига за измучене и пребијене Србије", Барбано каже да тако нешто "апсолутно није тачно".
"Еулекс је посвећен поштовању људских права свих грађана из које год групе да долазе и пажјливо прати најосетљивије случајеве, посебно на северу - али, не само тамо. Ствар је у томе да јавност једноставно не може да види тренутне резултате наших активности јер као што сам већ рекао, Еулекс нема извршни мандат. То значи да се наши извештаји прослеђују надлежним органима и коначно ће на крају изродити последице на одређено понашање. Понаваљам, проблем је што нема тренутних резултата који могу бити виђени и процењени", закључује шеф Мисије Еулекса Ђовани Пјетро Барбано у разговору за Јуроњуз Србија.