Данас је обележено 28 година од почетка хрватске војно-полицијске акције "Олуја", односно напада на Србе у Крајини.
Централа манифестација поводом обележавања Дана сећања на страдале и протеране Србе у војно-полицијској акцији "Олуја" почела је у Приједору парастосом који је служио патријарх Порфирије са свештенством у присуству великог броја грађана и званичника Србије и Републике Српске.
"Данас смо били на Петровачкој цести, на само једном месту у тој најтужнијој колони направљеној још од 1945. године на тлу савремене Европе о чему сви у целој Европи ћуте. Користиће све изразе, али никада неће рећи да је то највеће етничко чишћење на европском тлу од 1945. године на овамо", рекао је председник Србије Александар Вучић.
За време "Олује" убијено је и нестало 1.861 особа српске националности, саопштено је из Координације српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије.
Од тог броја је убијено и нестало 1.211 српских цивила од којих је више од 60 одсто било старије од 60 година, 548 жена и 12-оро деце, наводи се у саопштењу овог удружења и додаје да је трајно протерано више од 220.000 Срба, запаљено више од 20.000 српских кућа и објеката, а преко 40.000 станова у својини Срба трајно одузето.
Председници Србије и Републике Српске Александар Вучић и Милорад Додик положили су венце на спомен-обележје на Петровачкој цести.
Вучић је поручио да Србија више никада неће ћутати о злочинима над српским народом.
Данас су потписани и споразуми о изградњи два меморијална центра посвећена јасеновачким жртвама - један у Доњој Градини, други у Београду.
Дан сећања на убијене и протеране Србе обелен је у Приједору у присуству председника Србије и Републике Српске Александра Вучића и Милорада Додика, премијера Српске Радована Вишковића, српског члана Председништва Жељке Цвијановић и других званичника Српске и Србије, као и Његове светости патријарха српског Порфирија.
4. авг 2023 • 20:11
Вучић: Све ће рећи, али никада неће рећи да је то било највеће етничко чишћење на европском тлу
Председник Србије Александар Вучић рекао је да смо последњих дана сведоци толико лицемерја, двоструких стандарда у понашњу великих сила према нама Србима.
"Са толико се проблема суочавамо, да и ми који морамо да бринемо о народу, морамо да дамо одушка и сопственим мислима", истакао је председник Вучић.
"Данас смо били на Петровачкој цести, на само једном месту у тој најтужнијој колони направљеној још од 1945. године на тлу савремене Европе о чему сви у целој Европи ћуте. Користиће све изразе, али никада неће рећи да је то највеће етничко чишћење на европском тлу од 1945. године на овамо", додао је он.
Опширније прочитајте ОВДЕ
Додик: "Олуја" је била планирани злочиначки подухват
"Оно што они називају Олујом био је злочиначки подухват који је планиран. Хрвати су ангажовали преко 200.000 војника, а становника је било 200.000. Значи на свако недужно дете, жену, старца, ангажован је по један наоружани војник", нагласио је председник РС Милорад Додик.
Опширније прочитајте ОВДЕ
Дамјанић: Книн носимо у срцу
Јована Дамјанић која је 4. августа 1995. године протерана са свог огњишта у Книну рекла је, на централној манифестацији поводом обележавања Дана сећања на страдале и протеране Србе у војно-полицијској акцији "Олуја" која је вечерас одржана у Приједору, да Книн носи у срцу и да Републику Српску и Србију морамо чувати још јаче и још сигурније.
"Живела сам срећно детињство окружена рођацима, кумовима, пријатељима, комшијама и нисам знала да постоје лоши људи. Из Книна сам ишчупана са свог игралишта 4. августа 1995. године", рекла је Дамјанић.
Додала је да, упркос томе што им је мајка тада говорила да је све у реду, ништа није било у реду.
"Иако нам је мама говорила да је све у реду, лица осталих људи и њихови уплашени погледи откривали су да више ништа није у реду", рекла је Дамјанић и додала да је њена породица аутомобилом са неколико кофера отишла са свог огњишта.
"Нови дом смо привремено нашли у околини Крушевца, родитељи, сестра и ја смо ту почели поново да пуштамо боје у свој живот. Након седам година се због животних прилика селимо у Панчево где сам започела своје средње образовање у Медицинској школи, али нас је живот послао на још једно путовање када смо се 2004. године преселили у Републику Српску, у Приједор где сестра и ја завршавамо средње школе и заснивамо радни однос породице", рекла је Дамјанић.
Истакла је да Книн носе у срцу као и да су га усадили у срца своје деце јер, како каже, на Србију имају лепо сећање.
"На Богу је да опрости, ја заборавити не могу и баш због тога што је Република Српска Крајина доживела такву судбину, Републику Српску и Србију морамо чувати још јаче и још сигурније", закључила је Дамјанић.
Патријарх Порфирије: Мир је највиша вредност. Услов без ког немамо људског достојанства
Парастос страдалима служио је патријарх српски Порфирије.
"Сабрали смо се овде да се помолимо за нашу браћу и сестре из Далмације, Лике, Баније, Кордуна којима је у лето 1995. године Приједор им је била прва страница спаса током не бивалог по размерама насилног егзодуса нашега народа. Неки су застали и остали овде, неки су наставили даље. Ипак, за 1893 није било наде за лепше и боље дане. Данас смо сабрани у молитвеном сећању на прогнане, страдале и њихове гробове неопеване", рекао је Патријарх.
"Мир је највиша вредност. Услов без ког немамо људског достојанства", нагласио је патријарх Порфирије.
Почела централна церемонија Дана сећања у Приједору (ФОТО)
Централа манифестација поводом обележавања Дана сећања на страдале и протеране Србе у војно-полицијској акцији "Олуја" почела је вечерас у Приједору парастосом који служи патријарх Порфирије са свештенством у присуству великог броја грађана и званичника Србије и Републике Српске.
Скупу на главном градском Тргу мајора Карлице присуствују председник Србије Александар Вучић, председник РС Милорад Додик, председници парламената Владмир Орлић и ненад Стевандић, премијери Ана Брнабић и Радован Вишковић, српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, министри и други званичници Србије и РС, преноси Танјуг.
Након парастоса обратиће се председник РС Милорад Додик и председник Србије Александар Вучић.
Ово је прво обележавање Дана сећања који Србија и Република Српска организују у РС.
Приједор је град који је међу првима прихватио избеглице из Крајне током акције Олуја која је почела 4. августа 1995. године и у којој је протерано више од 220 000 љуиди и убијено скоро 2000 цивила.
У Дрвару служен парастос за убијене Србе у "Олуји"
У Дрвару је служен парастос и положени су венци код спомен-обележја Гувно поводом 28 године од страдања и прогона Срба у погрому "Олуја".
Начелница општине Дрвар Душица Рунић рекла је да Крајишници никада неће заборавити страшан злочин које су хрватске снаге починиле над Србима из Крајине, Лике, Далмације и Кордуна августа 1995. године.
Више од стотину Дрварчана окупило се данас на Гувну где су одали почаст убијеним Србима, међу присутинима били су Рунићева, те начелници општина Источни Дрвар Милка Иванковић, шеф конзуларне Канцеларије Србије у Дрвару Југослав Ђорђевић, генерални конзул Србије у Мостару Васо Гујић.
Присуствовали су и чланови делегација борачке организације Дрвар, Источни Дрвар, Министарства правосуђа Ливањског кантона, као и политичких странака СНСД и СНП.
Погром Срба у "Олуји" почео је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
Вучић: Пружамо поштовање свим жртвама, али нисмо спремни да заборавимо српске
Председник Србије Александар Вучић изјавио је у Бањалуци да "Србија поштује Повељу Уједињених нација али и Дејтонски споразум који почива на три конститутивна народа и два ентитета".
Вучић се на почетку обраћања у име целе делегације захвалио руководству Републике Српске на дочеку, а посебно председнику Милораду Додику.
"Република Србија поштује повељу УН, у складу са тим Србија је поштовала, поштује и поштоваће све норме Дејтонског споразума, као темеље БиХ", истакао је Вучић и додао да је веома важно да на исти начин као што Србија поштује интегритет БиХ, она треба да поштује интегритет Републике Србије, а што није био случај у Савету Европе.
Вучић је казао да су односи Србије и Српске на изузетном нивоу, и да је захвалан што заједно обележавају све важне догађаје из прошлости.
"Ми не бежимо од пружања поштовања према жртвама свих других народа, али нисмо спремни да заборавимо српске жртве", истиче председник Србије.
Истиче да Србија сматра да политика санкција увек производи погрешне ефекте, те да санкције Републици Српској сматра неадекватним.
"Република Србија односиће се према санкционисаним особама као да санкције не постоје. За нас санкције не постоје, нећемо их примењивати, нити се сагласити са онима који су их уводили", додаје Вучић.
Напомиње да Србија жели да има најбоље односе са свим народима који живе у БиХ.
"Наша идеја је Отворени Балкан. За нас је важно да помогнемо свим општинама којима можемо", каже председник Србије.
Додик: За злочин на Петровачкој цести нико није одговарао
Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је да Србија и Српска имају најјачу могућу сарадњу која није усмерена ни против кога.
Он је подсетио да су данас посетили Петровачку цесту, а да за злочин који се ту догодио нико није одговарао.
"Другима не смета наше право да обележимо сећање на жртве", навео је Додик и додао да неки у Сарајеву мисле да су задужени за целу БиХ, што није случај.
Додик каже да је сигуран да је Србија пријатељ свима у Босни и Херцеговини, која не може остати изван Дејтонског оквира.
"Однос Србије према РС показује да нисмо сами, да нисмо напуштени, Вучић је креирао нешто што нас окупља, и да обележимо догађаје од националног значаја, а то чинимо вечерас девети пут", додаје Додик.
Потписани споразуми о изградњи два меморијална центра посвећена јасеновачким жртвама
Председница Владе Србије Ана Брнабић и председник Владе Републике Српске Радован Вишковић потписали су споразум о изградњи меморијалних центара посвећених јасеновачким жртвама.
Изградња меморијалних центара у Доњој Градини и Београду посвећена јасеновачким жртвама биће приоритет две владе у наредном периоду, поручено је на данашњем састанку.
У Меморандуму је изражена опредељеност да у циљу сећања и његовања културе на жртве усташког геноцида (под окриљем нацистичке НДХ), чији врхунац представља систем концентрационих логора Јасеновац, буду изграђена два меморијална центра и то: у Доњој Градини, као месту страдања на којем су вршене егзекуције, мучења и злостављања и у Београду, као главном граду Републике Србије.
Потписници Меморандума се обавезују да ће обезбедити услове да се центри изграде у складу са највишим стандардима и да буду достојни сећања на жртве Јасеновца, наводи се у саопштењу.
Такође, потписници меморандума су сагласни да ће споменик у Доњој Градини и споменик у Београду бити истог изгледа, преноси РТРС.
У циљу реализације заједничког пројекта изградње меморијалних центара, потписници су сагласни да се оснује заједничко Управљачко тело које чине његова светост патријарх Српске православне цркве, председници Републике Србије и Републике Српске, председници Владе Републике Србије и Владе Републике Српске, као и председници Народне скупштине Републике Србије и Народне скупштине Републике Српске.
На данашњем састанку је истакнутио да је сарадња Српске и Србије, која произилази из Споразума о специјалним паралелним везама, одлична у свим областима, као и да постоји простор за њено даље унапређење.
Вишковић се у име Владе Републике Српске захвалио на подршци Србије за све заједничке пројекте Српске и Србије.
На састанку је било речи и о тренутној политичкој ситуацији у Репубици Српској, БиХ и региону, а размијењена су мишљења и о другим актуелним питањима.
Шапић: Олуја највећи злочин етничког чишћења после Другог светског рата
Градоначелник Београда Александар Шапић изјавио је да је хрватска војно-полицијска акција "Олуја" највећи злочин етничког чишћења после Другог светског рата и додао да је важно да се негује култура сећања на српске жртве.
Шапић је, након парастоса страдалима у хрватској акцији "Олуја", који је одржан у цркви Светог Марка у Београду, навео да је важно да памтимо оно што се догодило у историји, али и да не смемо да дозволимо да се слични злочини понове.
Он је након полагања венца на Споменик српским жртвама страдалим у ратовима 1991- 2000. године на простору бивше Југославије рекао да "не смемо да заборавимо чињеницу да смо негде и ми погрешили када смо дозволили да нам се то деси".
"Важно је да српски народ више никада не дозволи, без обзира где се налази, да нико над њим изрши овакав злочин и етничко чишћење. Ко год да сутра буде на одговорним местима и на челу државе у овој земљи мора да буде свестан да Србија јесте матица српског народа, да морамо да водимо рачуна о свим Србима где год да се налазе и да више никада не дозволимо да нам се деси такав злочин и етничко чишћење", рекао је Шапић,
Ристић: "Олуја"- осмишљени ратни злочин са елементима геноцида
Историчар и директор Музеја жртава геноцида у Београду Дејан Ристић оценио је поводом обележавања 28 година од акције "Олуја" у Хрватској, да је она у себи садржи елементе злочина геноцида, пре свега кроз етничко чишћење.
Како је рекао за агенцију Танјуг, то је злочин који је апсолутно највећи по свом обиму и по свом карактеру, у контексту рата за југословенско наслеђе.
"То је злочин који је добрано документован у историјским изворима, у смислу да историјска наука већ влада читавим корпусом историјских извора који нам омогућавају да сада, безмало 30 година по окончању те страшне кампање, закључимо да се ради о ратном злочину, о унапред осмишљеном и реализованом ратном злочину, који је имао подршку дела међународне заједнице на западу", истакао је Ристић.
Према његовим речима, ради се о ратном злочину који је био потпуно на линији оних ратних злочина који су се дешавали над припадницима нашег народа на територији Независне Државе Хрватске у периоду Другог светског рата, а то је злочин геноцида.
"Негде тамо где се стало у мају 1945. године од стране хрватских усташа и хрватске државе, тамо је тадашња хрватска држава у повоју, у првој половини 90-тих година, наставила и нажалост добрим делом окончала оно што њихови претходници у периоду између 1941. и 1945. године нису успели. То је да безмало потпуно елиминишу присуство српског етничког корпуса на територији Хрватске", оценио је Ристић.
Како је навео, потпуно је логично и разумљиво, мада не и оправдано, да су ставови Србије и припадника српског народа и Хрватске и припадника хрватског народа по питању "Олује" у овом тренутку дијаметрално различити.
"Ради се о једном катаклизмичком догађају који се десио пре само 28 година и било би нереално очекивати да обе стране већ сада имају усаглашен историјски суд и вредносни суд о свему томе. Време мора да прође, историчари морају да буду у потпуном поседу целокупног историјског материјала, да би могли да суде на један објективан и целовит начин", рекао је Ристић.
Према његовим речима, битно је сучелити ставове и вредносне судове, знања, историјске чињенице и њихову валоризацију. Ристић је оценио да ће у једном разумном временском року доћи до нечега што неће бити потпуно усаглашен став, већ један став који је далеко уравнотеженији него што је сад.
Одбор за заштиту права Срба у Федерацији БиХ: Једно је стадање Срба у РСК и ВК
Протеривање Срба из Републике Српске Крајине и са подручја Високе Крајине треба посматрати као једно страдање, пошто је са тих простора уклоњен православни српски народ који је ту живео од памтивека, саопштио је Одбор за заштиту права Срба у Федерацији БиХ.
Подсећајући да је на данашњи дан почела "дуго планирана, и од Запада одобрена и помагана", операција хрватске војске у којој је српски народ физички елиминисан са територије Далмације, Лике, Кордуна и Баније.
Одбор указује да је српски народ Петровца, Дрвара и Кључа показао великодушност, давао храну и воду народу који је у колонама напуштао Републику Српску Крајину.
"Протеривање Срба из Републике Српске Крајине и из подручја Високе Крајине - из општина Петровац, Грахово, Дрвар, Крупа, Сански Мост, Кључ, Доњи Вакуф, Шипово и Купрес - треба посматрати као једно страдање, пошто је уклоњен један православни српски народ који је на овом подручју живео од памтивека", истиче Одбор.
Како се наводи у саопштењу, не може се очекивати да ће се Срби вратити под хрватску и муслиманску власт, јер тамо нису добродошли, али мора се помоћи народу да сачува своју земљу, своје шуме, њиве, куће, да оствари своја права гарантована Дејтонским споразумом.
Из Одбора додају да Република Српска и Србија морају наставити да помажу српској цркви да обнавља и гради нове православне цркве у Републици Српској Крајини и у Високој крајини - у Петровцу, Крупи, Санском Мосту, Кључу, Грахову, Ливну, Купресу, Доњем Вакуфу, Јајцу и на Влашићу.
Како се указује, потребно је да свако српско село у Крајини и Високој Крајини има организовано чишћење и уређење свих православних гробаља, и старих и нових гробаља, да се граде капеле поред гробаља, обнављају слова и крстови, поправљају и дижу споменици.
"Видљивост наше православне цркве је доказ да побеђујемо, то што ће звона звонити и гробља опстати је наша победа", пише у саопштењу.
Вучић: Десеторо људи убијено само зато што су Срби
"28 година је прошло, безброј пута сам помислио на избеглице које су пролазиле Петровачком цестом и како су страдали наши људи, годинама нисмо обележавали трагедију наших људи", изјавио је председник Србије Александар Вучић.
Подсетио је да је на овом месту десеторо људи убијено само зато што су Срби.
"Два пута смо дизали овај спомен крст, први пут је то био дрвени крст, онда су га срушили, онда смо подигли мали алуминијумски крст, онда су га срушили, па смо подигли овај три пута већи. Сада смо подигли већи крст, ако и њега сруше подићи ћемо га поново, не миримо се са убијањем деце. Поштујемо хрватске и бошњачке жртве, али немојте да нас терате да заборавимо убијену српску децу јер су носила српско име и презиме", истиче председник Србије.
Никада више нећемо да ћутимо о злочинима над српским народом - јасан је Вучић.
"Код нас је у Југославији 45 година намерно прећуткивано све о најстрашнијим злочинима у НДХ. Ваљда је то било угодно, јер бисмо у супротном били нападани да нешто рушимо. У ствари бисмо градили шансу за опстанак, јер од прећуткивања нема ништа. Ми не тражимо од других да ћуте, и ми више никада нећемо да ћутимо", каже председник Србије.
Вучић додаје, да се одувек питао, одакле су дошли авиони који су побили децу.
"Када питате све то, они кажу да сте ратни хушкач, да сте неко ко уноси немир... Како ће нам вредети живот ове дечице, ако се не сетимо друге дечице која су овде дала живот?", додаје председник Србије.
Он наводи да је зна "да је Београд некада окретао леђа од неких ствари, али се то никада више неће поновити".
"Увек ћемо помагати народу на западном делу Дрине", рекао је Вучић.
Додик: Нећемо заборавити жртве
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је на Петровачкој цести, где је заједно са председником Србије Алексадром Вучићем одао почаст деци која су убијена само зато што су носила српско име, да су дошли ту да обележе страдање српског народа и поруче да нећемо заборавити наше жртве.
"На Петровачкој цести су убијана наши људи, деца и родитељи. Окупио нас је овде Александар Вучић, није оклевао да помогне да се овде направи спомен обележје и ево сад дошао ту као прави патриота, који воли српски народ где год се налазио", истакао је Додик у обраћању.
Нагласио је да су ту да обележе страдање, али и да кажу да нећемо заборавити жртве.
"Србија је била склона све до Вучића да потисне све те догађаје у заборав, да не бисмо друге љутили, чак и када сам неке његове претходнике молио, говорили су ми да то не радимо, да не љутимо друге. Данас је све то промењено, да знате да смо данас овде, јер је Вучић пре десетак година рекао, када сам боравио код њега - обележићемо заједно наша места страдања", навео је Додик.
Он додаје да "народ без сећања апсолутно тежи да му се понови оно што је било тешко".
Велики број Крајишника стигао на Петровачку цесту
Становништво западнокрајишких општина дошло је на Петровачку цесту на место где је 1995. године хрватска авијација бомбардовала српске избегличке колоне и где су данас руководства Српске и Србије одала почаст страдалима, пише РТРС.
Посебан детаљ на Петровачкој цести су чланови Аматерско културно-умјетничког друштва "Мира Лукач" из Дрвара, који су били деца избегличке колоне, а данас су дошли у дрварској народној ношњи са личким капама.
Вучић положио венац на спомен обележје на Петровачкој цести
Председник Србије Александар Вучић положио је венац на спомен обележје на Петровачкој цести где је 7. августа 1995. године гранатирана колона српских избеглица.
Венац је положио и председник Републике Српске Милорад Додик, а полагању венаца у знак сећања на страдале присуствовали су и епископ бихаћко-петровачки Сергије са свештенством.
"На овом месту је погинуло четворо деце, то су Јовица, Невенка, Дарко... Избегличка колона. Њих осморо је ишло из Лапца, а двоје је ишло из Бенковца. Добро је да смо то обележили, добро је да се довека нисмо правили као да се то није догодило. Захвалан сам Додику, и што смо поставили овај крст", каже Вучић.
Како је додао председник Србије, добро је да постоји опредељење људи да се све ово не заборави.
"Нико није хтео да подигне оптужницу 26. година, а када се неко сетио да подигне оптужницу, постао сам најгори рушитељ мира и стабилности у региону. А само Србија није желела да убице деце прођу некажњено", навео је Вучић.
Вучић је потом истакао да је Србија колико је могла помагала манастирима, наводећи да воли да види како изгледа права светиња, напомињући да Србија колико може, увек помаже Републици Српској и Босни и Херцеговини.
Марковић: Србија више неће дозволити ни поветарац, а камоли "Олују"
Државно руководство Републике Србије, на челу са председником Александром Вучићем, министром спољних послова Србије Ивицом Дачићем и Владом Србије никада више неће дозволити ни поветарац, а камоли "Олују", изјавио је данас председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма.
"За разлику од Србије, хрватско руководство стално подгрева 'Олују' и копа незарасле ране и Република Хрватска је једина држава у Европи која је настала на етничком чишћењу и геноциду, а да за то није кажњена, већ напротив, награђена. А за то је најодговорнији Хашки трибунал, односно они који њиме командују", каже Марковић.
Он је, како се наводи у саопштењу, напоменуо да онај ко данас на све начине покушава да спроведе ново етничко чишћење и геноцид над Србима, јесте премијер привремених инситутиција у Приштини Аљбин Курти, чији је циљ исти као што је био и циљ државе Хрватске, а то је створити сопствену државу без Срба по усташкој формули, која гласи "трећину побити, трећину протерати, а трећину асимиловати".
"Оно што ради Курти је покушај да протера или ухапси што је могуће више Срба и то без иједног доказа, али ја сумњам да Аљбин Курти за то што ради има подршку неколико земаља са запада, пре свега оних који су извршили агресију на СРЈ 1999. године. Курти чак и забрањује да се на Косову и Метохију пошаљу лекови, да роба дође до продавница, а то је чак видео и албански премијер Еди Рама, који је заједно са председником Александром Вучићем и премијером Северне Македоније формирао 'Отворени Балкан', а који значи слободан проток људи, роба и капитала", додаје Марковић.
Он истиче да је централно питање за Европску унију и Сједињене Америчке Државе када ће бити реализован Бриселски споразум и шта те велике силе раде по том питању.
"Јединствена Србија се залаже за улазак Србије у ЕУ, као и председник Вучић и министар Дачић и Влада Србије, али та иста ЕУ треба да реализује споразум који је и сама потписала, а који се зове Бриселски или да казни оног ко га не спроводи", каже Марковић.
Он је указао да некима данас смета што се 28. годишњица “Олује” обележава у Републици Српској.
"Република Српска је аутономна и Република Српска је ентитет унутар Босне и Херцеговине по Дејтонском споразуму и Република Српска има право да обележава годишњице страдања српског народа, као што имају оба ентитета и сва три народа у Босни и Херцеговини. Моја порука свим народима на простору бивше Југославије је да се сви заједно боримо за бољу будућност, а не за бољу прошлост, јер је прошлост таква каква јесте и непромењива је. Да народи на простору бивше Југославије и Срби и Хрвати и Бошњаци и Албанци и сви остали и на васпитавају децу да мрзе друге народе, већ да видимо како да сарађујемо", поручио је Драган Марковић Палма.
Парастос у Цркви Светог Марка
У Цркви Светог Марка у Београду данас је одржан парастос страдалима у хрватској акцији "Олуја"
Парастосу је, поред великог броја грађана, присуствовао и градоначелник Београда Александар Шапић који је након завршетка положио венац на Споменик српским жртвама страдалим у ратовима 1991- 2000. године на простору бивше Југославије.
Парастос је организовало удружење "Завичај".
Прогон Срба био државни пројекат хрватских власти
Од почетка хрватске војно-полицијске акције "Олуја", односно напада на Србе у Крајини, убијено је и нестало 1.861 особа српске националности подсетили су из Координације српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије, поводом 28 година од овог злочина.
"Од тог броја је убијено и нестало 1.211 српских цивила од којих је више од 60 одсто било старије од 60 година, 548 жена и 12-оро деце", наводи се у саопштењу овог удружења и додаје да је "трајно протерано више од 220.000 Срба, запаљено више од 20.000 српских кућа и објеката, а преко 40.000 станова у својини Срба трајно одузето".
У саопштењу се истиче да је и да је налог Фрање Туђмана, ондашњег председника и врховног команданта оружаних снага Хрватске, који је дословно гласио: "Да се учине такви удари да Срби практично нестану", била де јуре наредба да се спроведе геноцид, коју су, додају, припадници хрватске војске систематски и брутално извршили, јавно и ритуално убијајући чак и старце и старице, који нису хтели да напусте своја вековна огњишта.
"Срамни печат на право на истину и правду породица жртава и прогнаних Срба, дао је и Хашки суд за ратне злочине почињене у бившој Југославији, који је коначном другостепеном пресудом ослободио хрватске генерале за ратне злочине почињене у 'Олуји', иако је првостепеном пресудом осудио Готовину на 24 године затвора, а Маркача на 18 година", наводе у саопштењу.
У саопштењу указују да Хрватска сваке године 5. августа слави масовне ратне злочине и етнички прогон почињен над Србима, као некакву "победу", прогласивши тај дан "даном победе и домовинске захвалности", наводећи да то показује да је хрватско друштво далеко од суочавања с прошлошћу и објективног сагледавања догађаја из ближе и даље прошлости.
ИЗ Координације српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије су нагласили и да је етнички прогон Срба геноцидних последица, уз масовне и систематске ратне злочине, спроведен у такозваној "Олуји", био државни пројекат власти у Хрватској, из чега, како су додали, произилази одговорност и дужност Хрватске, да процесуира одговорне за почињене ратне злочине, омогући повратак прогнаних Срба као и потпуну реституцију њихових имовинских и других права и давање гаранције да се такав и сличан злочин неће поновити.
Марчета: На Петровачкој цести се догодио геноцид
На Петровачкој цести се пре 28 година догодио геноцид над недужним српским народом, али о томе цели свет ћути, рекао је председник Удружења протераних грађана општине Дрвар Миле Марчета.
Марчета је позвао становништво Крајине да дође данас у Босански Петровац и да покаже да никада није заборавило Петровачку цесту.
"Председници Српске и Србије Милорад Додик и Александар Вучић својим доласком на Петровачку цесту показују српско јединство и слогу, као и да брину о свом народу. Долазак Додика и Вучића у Босански Петровац веома је значајан јер они дају пример да се никада не сме заборавити историја, али и овај страшни злочин у лето 1995. године", рекао је Марчета у изјави за Срну.
Он је поручио да српски народ треба да се чува нових страдања и да зато треба да се држи заједно.
Марчета је истакао да међународна заједница није одала поштовање народу из Крајине, Далмације, Баније, Лике и Кордуна када је реч о страшном страдању на Петровачкој цести.
"Нико никад није поменуо геноцид који се догодио Србима из Републике Српске Крајине. Геноцид се десио и то треба да буде у главама свих који расправљају често о Србима", рекао је Марчета и додао да су Срби кроз векове изложени страдањима.
Председник Републике Српске Милорад Додик данас ће заједно са председником Србије Александром Вучићем, у оквиру обележавања Дана сећања на страдале и прогнане Србе у Погрому "Олуја", положити цвеће на Петровачку цесту у селу Јањила код Босанског Петровца.
Додик и Вучић посетиће спомен-обележје и будући комплекс са спомен-капелом српским избеглицама убијеним на Петровачкој цести у селу Јањила, а очекује се да ће догађају присуствовати и Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Сергије са свештенством.
Из Кабинета епископа бихаћко-петровачког су навели да ће Додик и Вучић положити цвеће и одати пошту страдалницима који су на том месту убијени 7. августа 1995. године.
Хрватска авијација је пре 28 година у Погрому "Олуја" бомбардовала српске избегличке колоне на путу у селу Јањила код Босанског Петровца.
Јавор: Дан сећања је порука свима да је српски народ јединствен и сложан
Традиција да Република Српска и Србија заједно обележавају Дан сећања на све страдале и прогнане Србе у погрому "Олуја" снажна је порука свима да је српски народ јединствен и сложан и да ће тако бити и убудуће, рекао је градоначелник Приједора Слободан Јавор.
Јавор је, гостујући у Јутарњем програму РТРС, нагласио да му је изузетна част што се ове године Дан сећања обележава у Приједору.
"Иако је то тужан дан, уједно је и велики за наш град зато што ћемо одати почаст свим људима који су страдали у Олуји, на Петровачкој цести и Сводни", истакао је Јавор.
Додао да је сама организација скупа тражила велику пожртвованост градских власти.
"Када у ваш град долази највише руководство Српске и Србије, као и патријарх српски Порфирије, све мора бити на врхунском нивоу. Велики број људи је укључен у организацију како би све протекло у најбољем реду", истиче Јавор.
Очекује велики број грађана на тргу у Приједору.
"Према неким проценама, биће 15 до 20 хиљада људи, што Приједорчана, тако и из других градова. Све је спремно и очекујем да ће све проћи у најбољем реду", навео је.
Јавор истиче да је град Приједор међу првима који је прихватио избеглице из Хрватске, а затим и из западане Крајине.
"Хвала свима што су препознали Приједор као место које је пружило руку свим избеглим људима", рекао је Јавор и позвао све заинтересоване да данас дођу на Трг мајора Зорана Карлице где ће у 19.00 часова бити одржан Централни догађај - заједничко обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у погрому "Олуја".
Цицовић: Никада Српској није недостојало помоћи из Србије
Руководства Републике Српске и Србије су препознала да је важно да радимо на култури сећања и памћења, изјавио је данас шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.
Цицовић је истакао да је веома значајно да се сетимо свих важних датума у српској историји.
"Сви треба да знају да је од великог значаја да се тих важних датума сетимо свих сународника који су уградили своје животе у Републику Српску", поручио је Цицовић гостујући у Јутарњем програму РТРС.
Цицовић је нагласио да је "сваки сусрет највиших званичника Српске и Србије од посебног значаја за српски наорд".
"Никада није недостајало помоћи Српској из Србије. Србија је увек била ту за наш народ, али у протеклих десет година та помоћ и подршка је достигла изузетно висок ниво. Препознали су најважније послове како би се наш народ сачувао на овим просторима", навео је Цицовић.
Оценио је да је важно да смо јединствени.
Најављен антиратни скуп у Загребу у знак сећања на жртве "Олује"
Неколико удружења цивилног друштва најавило је данас да ће се окупити на полусатној антиратној акцији у центру Загреба, на Тргу бана Јелачића, у знак сећања на људе убијене и протеране током и након војне операције "Олуја".
Центар за жене жртве рата - РОСА, Центар за грађанску храброст, Женска мрежа Хрватске и Удружење за друштвена истраживања и комуникације - УДИК из Сарајева, у саопштењу су најавили да ће се окупити данас у 12:00 сати и поручили да имају одговорност да укажу на политику релативизације, негирања и умањења ратних злочина који су почињени над становницима српске националности у Хрватској.
Подсећају да су за време и након операције "Олуја" припадници Хрватске војске, полиције и цивили починили велики број ратних злочина, а највећи број тих злочина никада није процесуиран.
Убијено је више од 600 цивила, спаљено више од 22.000 кућа, а из Хрватске је тада избегло око 200.000 грађана, чији је повратак годинама био отежаван и онемогућаван.
"Злочини у 'Олуји' су одговорност хрватске државе. Неодговорно понашање представника власти води нас у још дубље друштвене поделе. Непостојање искрености и поштовања према свим жртвама, недопустиво је и срамотно. Суочавање друштва с 'Олујом' треба бити утемељено на утврђивању чињеница о почињеним ратним злочинима и политици етничког чишћења. Суочавање је гаранција да се историја неће понављати", наводе у саопштењу.
Они захтевају од представника државних институција да процесуирају одговорне за ратне злочине и позивају правосуђе Хрватске да транспарентно информише јавност о процесуирању свих злочина почињених за време и након операције "Олуја".