Србија сматра да политика санкција увек производи погрешне ефекте, санкције руководству Српске сматрамо непримереним и незаслуженим, и у складу са тим, Република Србија односиће се према санкционисаним особама као да санкције не постоје, рекао је председник Србије Александар Вучић, након Савета за сарадњу Србије и Републике Српске и потписивања Споразума о изградњи два меморијална центра посвећена јасеновачким жртвама.
Напоменуо је да је то званичан став Републике Србије, као и да је то за Србију једина могућа, правична и часна, али и тешка одлука. Због тога ће Београд сигурно трпети индиректне последице, додао је.
"Мислим да је јасно да видите против кога су санкције подизане, па да се доведе у питање непристрасност оних који су санкције уводили", рекао је Вучић, говорећи о санкцијама које су САД увеле руководству Републике Српске, али и шефу БИА Александру Вулину.
Како је напоменуо, у Србији су све особе које се налазе под санкцијама САД добродошле, као и да је Србија уверена да санкције никоме не доносе добро, али да хоће "нанети штету нашем поверењу према великим силама које такве одлуке доносе искључиво против припадника српског народа."
"Република Србија се залаже за што ближе односе са Српском, али и са БиХ у целини. Желимо да имамо што ближе односе са свим народима из БиХ", рекао је Вучић.
Како је напоменуо, Србија до прошле године није имала улицу посвећену јасеновачким жртвама, додавши да су та времена ипак прошла.
Србија је спремна да пружи и одређену финансијску подршку општинама у Српској али и ван ње, колико је у стању, истакао је Вучић.
Истакао је да се нада да ће односи Београда наставити да се развијају и са Сарајево, те да Београд ништа што је из Сарајева не сматра аутоматски непријатељским, а да се нада да ће у будућности бити исто и у обрнутом случају.
У Административном центру Владе Републике Српске одржан је састанак највиших званичника Српске и Србије. После састанка потписан је Меморандум о сарадњи на реализацији пројекта изградње два меморијална центра посвећена Јасеновачким жртвама Градина и Београд.
Изјавио је да ће Савет бити поново одржан у Србији у октобру, у Београду или неком другом месту.
Вучић је напоменуо да су његове изјаве о томе како Србија неће окренути леђа свом народу у Загребу протумачено као да "Вучић прети", истакавши да је у питању потреба да се Србија и он представе као монструми, да би се оправдало креирање наратива у западним медијима о наводној жељи за стварање велике Србије.
Он додаје да, упркос тврдњама немачких медија, никада није употребио синтагму "српски свет", нити да "сања српско царство."
Вучић: Србија поштује територијални интегритет БиХ, ми тражимо исто
Република Србија у потпуности поштује Повељу УН и не бира да ли јој она одговара или не. Поштујемо међународно право, и у складу са тим поштујемо све норме Дејтонског споразума из којих је потекао и Устав БиХ, рекао је председник Србије Александар Вучић,
"У складу са тим, Србија је поштовала и поштоваће територијални интегритет БиХ, али и интегритет два ентитета унутар БиХ, као и сваки договор три конститутивна народа и два ентитета", рекао је Вучић.
Он је истакао да исто тако очекује да БиХ поштује територијални интегритет Републике Србије, у складу са међународним правом и резолуцијама проистеклим из Повеље УН, а што, како наводи, није био случај током гласања у Савету Европе о тзв. Косову.
Вучић је истакао да су односи Србије и Српске на изузетном нивоу, и захвалио се председнику Додику на одлуци да се заједнички обележавају сви важни историјски датуми из наше прошлости.
Додик: САД покушавају да извргну Дејтонски споразум
Ових дана можемо чути интензивно оспоравање права на састанке и договоре око важних питања између Србије и Републике Српске, а то долази од оних који би својатали БиХ до мере да се за све питају, а седе у Сарајеву, и покушавају, попут Бећировића, да држе лекције не само о историји, него и о будућности, скрнављајући притом међународно право и Дејтонски споразум, рекао је председник Српске Милорад Додик.
Како напомиње, они који су сами себе за прогласили одговорним да тумаче Дејтон то не примећују, и зато су се одлучили да према Српској иду са ригорозним мерама.
"То је била једна од тема, ригорозне санкције које нису лаке, а које долазе из једне од највећих земаља света, оне која у континуитету на овим просторима води антисрспску политику, до мере да и данас задржава негативан став према Српској и Србији, а почела је још са распадом бивше Југославије пре тога, учествовала у бомбардовању Српске и Србије", рекао је Додик.
Како напомиње, та иста сила покушава да извргне Дејтонски споразум, а САД нису једини гарант, нити тумач споразума, али покушавају по налозима из Сарајева да Српску и Србију стално доводе у негативну страну.
"Оно што видимо је и оспоравање да обележимо сећање на настрадање у 'Олуји'", рекао је Додик, напоменувши да су на Петровачкој цести Срби страдали и током Другог светског рата, а да за злочине током "Олује" нико није одговарао.
Вучић: Више никада нећемо да ћутимо над страдањем српског народа
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас поводом обележавања 28 година од почетка хрватске војно-полицијске акције "Олуја", да пијетет према другим жртвама мора да се покаже - хрватским, бошњачким - али да Србе не треба да терају да забораве српску децу убијену само због српског имена.
"Да се одричемо својих огњишта, својег имена и презимена. Намерно је прећуткивано све, а ретки храбри су говорили о овоме. Ни ми више никада нећемо да ћутимо над нашим српским народом", рекао је Вучић приликом полагања венаца на спомен-обележје на Петровачкој цести на Дан сећања.
Он је казао и да је безброј пута замишљао ово место и како је колона измучених избеглица пролазила овуда и како су страдали.
"Замишљао сам ово место и знао да нисмо хтели ни смели да обележавамо неспорну трагедију нашег народа, где је 10 људи убијено само зато што су Срби, деца од 6, 9, 11 и 13 година", рекао је он.
Како је рекао, да би људи знали колико је тешко и нашим људима, показује и то да је два пута дизан спомен крст - прво један дрвени скроман да никоме не смета, али да се обележи.
"Онда су га срушили па смо подигли мали алуминијумски, који су исто срушили, сада смо већи и ако нам га буду срушили, изнова и изнова ћемо га дизати", рекао је Вучић.
Он је рекао да је поносан на спомен капелу и на крст, као и да верује да ће Бошњаци то да прихвате.
"Немамо проблем да обележимо и места њиховог страдања, али ћемо учинити све да они који су криви за убијање деце буду изведени пред лице правде", поручио је Вучић и пожелео да сви народи на овом простору треба да живе у миру и слози.
Додик: Овде су убијени наша деца, родитељи
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас на Петровачкој цести, где је заједно са председником Србије Александром Вучићем одао почаст деци која су убијена само зато што су носила српско име, да су дошли ту да обележе страдање нашег народа и поруче да нећемо заборавити наше жртве.
"На Петровачкој цести су убијана наши људи, деца и родитељи. Окупио нас је овде Вучић, није оклевао да помогне да се овде направи спомен обележје и ево сад је дошао ту као прави патриота, који воли српски народ где год се налазио", истакао је Додик у обраћању.
Нагласио је да су ту да обележе страдање, али и да кажу да нећемо заборавити наше жртве.
"Србија је била склона све до Вучића да потисне све те догађаје у заборав, да не бисмо друге љутили, чак и када сам неке његове претходнике молио, говорили су ми да то не радимо, да не љутимо друге. Данас је све то промењено, да знате да смо данас овде, јер је Вучић пре десетак година рекао, када сам боравио код њега - обележићемо заједно наша места страдања", навео је Додик.
Народ без сећања апсолутно тежи да му се понови оно што је било тешко, додао је Додик.
Вучић први председник Србије који је положио венац на Петровачкој цести
Полагању венаца у знак сећања на страдале присуствовали су и епископ бихаћко- петровачки Сергије са свештенством.
Вучић је први председник који је положио венац на ово обележје, пише Танјуг.
Хрватска авијација је пре 28 година у акцији "Олуја" бомбардовала српске избегличке колоне на путу у селу Јањила код Босанског Петровца.
Страдало је десеторо људи међу којима четворо деце, девојка од 20 година, рањено је преко педесет цивила, такође мноштво деце.
За овај злочин, као и за многе друге злочине над крајишким Србима, још увек нико није одговарао.