Приштински премијер Аљбин Курти хоће да наш народ види да нема перспективу за себе и своју децу и напусти своја вековна огњишта, каже заменик директора КБЦ "Косовска Митровица" Драгиша Миловић.
Та здравствена установа са 500 постеља пружа услуге Србима, али и Албанцима.
"Ових дана трошимо последње резерве лекова, ако бисмо морали да радимо само једну хитну операцију после тежег удеса, не знам да ли бисмо имали довољно за хитан пријем. Апелујемо на међународну заједницу да утичу на Приштину да се ова одлука повуче, јер се нама крше основна људска права", каже Миловић за "Новости".
Миловић, који је и бивши градоначелник Звечана, каже да су нарушени животи деце, хроничних и онколошких пацијената, дијабетичара.
"Имали смо састанак са представницима Кфора. Њихово је било да чују и запишу оно са чим се суочавамо. Надамо се да ће међународна заједница реаговати овога пута иако смо сведоци њихових двоструких стандарда. Морам да напоменем да су они поздравили само повратак Албанаца на КиМ, иако би, по Резолуцији 1244, свима требало да се омогући повратак", каже Миловић.
Говорећи о одлуци Приштине да повуче само 25 одсто својих полицијских снага са севера КиМ, Миловић каже да је специјални изасланик Брисела Мирослав Лакјчак без икаквих основа то најавио као први позитиван корак за деескалацију.
"За српски народ то је апсолутно недовољно. Да би се ситуација смирила и вратила у неку нормалу, не можемо се играти процентима. Потребно је да се сви лажни градоначелници и специјалне јединице повуку, јер не видимо разлог да оне уопште буду на северу КиМ", напомиње Миловић.
Поручује да специјалне јединице ни по једном споразуму не могу да буду стациониране на северу, а камоли у општинским зградама.
"Други услов за деескалацију је да се на слободу пусте сви ухапшени Срби, и трећи, да се формира ЗСО - у складу са споразумима из 2013. и 2015. године", каже Миловић.
У извештају ЕУ се за тензије криве Срби јер су напустили институције и поставили блокаде, што су некоректне изјаве, каже Миловић.
"Те изјаве долазе од оних који су, својим чињењем и нечињењем, допринели да се ова криза продуби. Они су прећутно били сагласни да се одрже избори, дозволили су да специјалци упадну са дугим цевима у општинске зграде, да се употребом силе са својих радних места избаце запослени, да грађани не могу да остваре своја права када је реч о општинској управи", појашњава Миловић.
Додаје да Срби живе на својој земљи и свом имању, да ништа туђе нису узели.
"Ова криза се не може решити силом, већ само договором обе стране, уз уважавање интереса и једних и других. Не може једна страна да добије све, а друга ништа. Председник Вучић је више пута рекао да неће бити погрома, нове 'Олује', да се силом и насиљем не може ништа", закључио је Миловић.