Приштина удара на МТС: Забрањују компанију због српског пасоша, хоће Србе да одвоје од Србије
Одлука Агенције за регистровање пословања у Приштини да укине пословницу компаније МТС д.о.о. у Косовској Митровици, формирану на основу Бриселског споразума из 2015. године, изазвала је бурне реакције, али и забринутост грађана на КиМ да би могли да остану без услуга тог телекомуникационог оператера.
Тим поводом уложене су жалбе релевантним амбасадорима и канцеларијама у Приштини, Београду и Бриселу, а најављене су и друге мере. Поменута одлука "грубо нарушава закон и Бриселски споразум, у складу са којим је основана компанија МТС д.о.о, која своје пословање успешно обавља на територији Косова и Метохије скоро десет година", рекао је за "Политику" генерални директор "Телекома Србија".
Он је нагласио да то предузеће поштује све странке споразума, као и да су били непријатно изненађени када су сазнали да проблем одједном представља наводна мањкавост у личној документацији једног од руководилаца. Наиме, приштинске власти тврде да један од чланова менаџмента те компаније има документ који су издале институције Републике Србије, као и да то представља 'претњу по јавну безбедност'".
"Додатну баналност целог случаја представља и то што је у истом регистру приложена и његова валидна лична карта издата од стране приштинских институција", нагласио је Лучић.
Адвокат Бранко Павловић сматра да је у овом случају сасвим сигурно реч о противправном акту, који за циљ има то да се Срби на Косову и Метохије изолују од Србије, као и да се међу њима створи атмосфера безнађа. Реч је о предузећу које је пререгистровано и основано у складу са законима тзв. Косова, због чега је јасно да је у питању правно насиље.
"Да је постојао неки проблем, то је морало бити решено на почетку, када је фирма регистрована, пошто код свих регистрација због правне сигурности постоји претпоставка тачности података. У уређеним правним системима се такви регистрациони проблеми не могу потезати", наглашава он за РТ Балкан. И заиста, читава ситуација делује у најмању руку чудно, али и сумњиво да су овакви наводни проблеми потегнути управо сада, а не у било ком тренутку у последњих осам година.
Напади на медије коришћењем баналних и процедуралних разлога који се карактеришу као "претње по националну безбедност" нису ништа ново за владу приштинског премијера Аљбина Куртија, који је и поред чињенице да често воли да се хвали како је његова влада "најдемократскија на Западном Балкану" на сличан начин покушао да се обрачуна и са опозиционим медијима на албанском језику.
Наиме, приштинска регулаторна тела су у јуну напрасно најавила да ће одузети лиценцу комерцијалној телевизијској станици "Кљан Косова". Убрзо је откривено да је таква одлука донета зато што је власник те телевизије у Северној Македонији био пријављен као држављанин Србије, чија се адреса становања налази на територији АП Косово и Метохија. То образложење, дакле, неодољиво подсећа на оно које приштинске власти данас користе у својим нападима на МТС.
Да Приштина за МТС планира исти сценарио као и за "Кљан Косова" сматра и извор РТ Балкан упућен у преговоре између Београда и Приштине, који наглашава да за тако нешто нема никаквог правног основа, чак ни у њиховом систему, пошто је реч о правном, а не физичком лицу. Наш саговорник чак не искључује могућност да су наводно спорни документи намерно убачени.
"Они не могу да укидају фирму на основу фотокопије пасоша, зато можемо да кажемо да је одлука 100 одсто политичка, ту нема грешке. Они МТС д.о.о. тероришу већ две године, од када је Курти дошао на власт, и то није ништа ново", каже он за РТ Балкан и наглашава да та фирма има рок до 30 дана, који истиче 3. септембра, да уложи жалбу, што ће она и учинити.
Наш саговорник наглашава и да би приштинске власти МТС-у требало да дају лиценцу за обављање својих услуга на целом Косову и Метохији, али да се тај тендер већ годинама не расписује, као и што не дозвољавају ни одржавање технике којом та фирма располаже на простору јужне српске покрајине. "Они на тај начин покушавају да укину МТС на Косову и Метохији", закључује он.
Шта даље?
Како је навео Владимир Лукић, жалбе су већ послате релевантним телима, али и страним амбасадама, од којих се очекује да утичу на одлуке приштинских власти.
"Чврсто верујемо у поштовање закона и искрено смо убеђени да ће правда и ауторитети међународних институција победити у овом случају, како би се избегле додатне и непотребне ескалације и како бисмо ми неометано наставили са нашим пословањем и сачували егзистенцију наших запослених", рекао је он.
Пример "Кљана Косова" даје одређену наду, пошто је суд у Приштини пре неколико дана донео одлуку којом се одобрава наставак рада те телевизије и тако оспорава раније решење Владе "Косова" да је затвори. Ипак, реч је о случају који се умногоме разликује од оног у ком се налази МТС д.о.о. и који је решен уз активну улогу међународног фактора, па би требало бити опрезан са таквим поређењима.
Оно што је извесно је чињеница да би потенцијално затварање тог предузећа имало изразито негативне последице по српско становништво на простору КиМ. За почетак, МТС д.о.о. запошљава више од 250 људи, а од ње зависи егзистенција око 1.000 људи на простору КиМ. Такође, Срби ће бити приморани да користе услуге оператера "Ваља" и "Ипко", као и да гледају ТВ канале које им сервира Приштина, упозорава директор "Телекома Србија" Владимир Лучић, додајући да МТС д.о.о. на простору КиМ има више од 80.000 корисника.
Адвокат Бранко Павловић, ипак, сматра да нема превише разлога за бригу, и да ће се ситуација брзо вратити у нормалу.
"Све ће то брзо проћи, пошто Албанци не могу да опстану на тим позиција на којима су се нашли", објашњава он.
Да ли ће тако заиста и бити и да ли ће се међународни фактор заузети за права МТС-а да послује на простору самопроглашене "најдемократскије државе на Балкану"?