РТ Балкан анализа гашења Телекома на КиМ: Политичка превирања и компензација за "Кљан Косова"
Приштинска власт жели да укине пословницу компаније МТС у Косовској Митровици, како би пред Албанцима компензовали гашење опозиционог "Кљана Косова", каже за РТ Балкан Душан Радаковић из Центра за заступање демократске културе.
"Ситуација је веома компликована. Кренуло је са Куртијевим политичким превирањима око одузимања лиценце телевизији "Кљан". Он покушава да угаси 'опозициону' телевизију, и нашао је начин - кроз гашење Телекома. Увек се на Косову тражи тај дуализам, тачније све важно око чега се дигне прашина, а тиче се Албанаца, мора одмах да се рефлектује као спин на Србе. Исто је било и када су била хапшења Албанаца, одмах су ухапсили Оливера Ивановића и тако даље... Исто тако, ако се гаси нека озбиљна албанска фирма, онда мора да се нађе неки пандан српске фирме. Наравно, дошао је на ред Телеком", наводи Радаковић.
Одлука Агенције за регистровање пословања у Приштини да укине пословницу компаније МТС у Косовској Митровици, формирану на основу Бриселског споразума из 2015. године је незаконита, а гашење би могло да повуче и вишемилионску одштету.
"Генерало је незаконито то учинити јер су нашли негде документ да само један од представника фирме има пасош издат у Србији. Телеком је послао и документ у којем се каже да је њихов представник држављанин Србије, тако да ова одлука дефинитивно нема законску потпору. Друга ствар, МТС не послује само у једној земљи, већ у више. Ако се којим случајем МТС насилно укине и специјална косовска полиција искључи репетиторе, што може да се догоди, јер на Косову, све што је могуће - немогуће је и све што је немогуће - могуће је. Након тога, МТС може законски да подигне међународну тужбу из представништва у Немачкој, Аустрији, Црној Гори, Албанији, односно све земље у којима послују, а које су признале Косово. То је законски утемељено и последица може бити вишемилионска одштета због губитака које би Телеком потенцијално претрпео", указује наш саговорник.
Насилна решења никада нису добра, па Радаковић изражава наду да ће се наћи политичка воља и зрелост за решавање проблема кроз разговор две стране.
"Наравно, и ово велико политичко превирање мора да се реши на миран начин и дијалогом, јер је то једино решење. У закону јасно стоји да нема рока, већ се одмах тражи гашење. Не постији правило да се омогућава рок од 30 дана за промену документа или спорни кадар... То је једини начин како би требало да све функционише, а не попут оног 'данас вас гасимо и ћао'. Мислим да је ово један велики апсурд. Када нема дијалога обе стране се удаљавају од решења, када се дискутује, онда се решења проналазе", поручује Радаковић.
Бриселски споразум је кршен више пута, почев од тога што није формирана Заједнице српских општина па надаље.
Наш саговорник оцењује да је поред дијалога потребан и нови, транспарентнији и свеобухватнији споразум од Бриселског споразума и од Охридског анекса, који су, како каже, често нејасни и због тога подложни различитим тумачењима, а самим тим и лакшој манипулацији.
У документима из Преговарачког процеса Београда и Приштине јасно стоји који су модалитети рада када је у питању телекомуникација у истоименом документу на сајту Канцеларије за КиМ.
- По питању фиксне телефоније, пуна лиценца за фиксне телефонске услуге ће се издати Новом предузећу, као зависном привредном друштву српске компаније, регистрованом у складу са косовским регулаторним оквиром.
- По питању мобилне телефоније, косовске власти ће издати привремену дозволу Новом предузећу, а у складу са косовским регулаторним оквиром и то за постојеће услуге и према постојећој инфраструктури на терену. Ова привремена дозвола неће истећи пре јануара 2015. године.
- Привремена дозвола истиче онда када косовске власти издају нову пуну, неограничену лиценцу за мобилну телефонију као резултат тендера/аукције. Тендер ће бити организован у складу са стандардима ЕУ.
У Акционом плану у области телекомуникација који потписују представници Београда и Приштине, детаљно је објашњено шта значи "привремена дозвола", али када и како она може да истекне и шта следи.
"Издавање привременог овлашћења: Ово привремено овлашћење ће бити достављено ЕУ посреднику до 15. фебруара 2016. године, а ступа на снагу тек када буде предато оператору. ЕУ посредник ће га предати оператору када Међународна унија за телекомуникације (ИТУ) буде доделила Косову троцифрени позивни број. Ово привремено овлашћење неће истећи пре 15. априла 2017. године", стоји у документу.
Анекс 1 овог документа каже да уз сагласност администрације Републике Србије, директор Бироа за стандардизацију телекомуникација (ТСБ) додељује међународне позивне бројеве за Косово, док Анекс 3 строго истиче да ознака Косова у техничким анексима Међународне уније за телекомуникације мора да буде писана са фуснотом.
"У техничким анексима билтена Међународне уније за телекомуникације (ИТУ) Косово ће бити поменуто као Косово* са фуснотом 'Овај назив не доводи у питање ставове о статусу и у складу је са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН и мишљењем Међународног суда правде о проглашењу независности Косова'", стоји у Анексу 3.
Било како било, одлуком да се угаси Телеком, не би били прекршени само закон, приштински "устав" и Бриселски споразум, већ би био погажен и здрав разум. Грађанима који су корисници услуга ове фирме, посебно онима српске националности, био би ускраћен сваки прозор у свет, могућност да медије прате на свом језику, како би се онемогућила повезаност са централном Србијом.