Србија и Балкан

Вучевић: Признањем "Косова" Украјина би направила већи проблем себи него Србији

Извињавамо се Западу што нисмо предали Kосово и Метохију на тацни, што поштујући БиХ чувамо Републику Српску у складу са Дејтонским споразумом, поручио је министар одбране Србије
Вучевић: Признањем "Косова" Украјина би направила већи проблем себи него Србији© TANJUG/FOTO TANJUG/MINISTARSTVO ODBRANE/ DARIMIR BANDA/ bs

Потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић изјавио је данас да би Украјина, уколико би признала независност KиМ, направила већи проблем себи него Србији, јер у том случају не би имала кредибилитет да брани питање суверенитета своје државе.

Он је за телевизију Прва рекао да Србија сматра Украјину пријатељском државом, која није признала "Kосово" и која је увек била коректна према суверенитету Србије.

Kоментаришући писмо које је 50 западних политичара недавно упутило званичницима САД, ЕУ и Велике Британије са захтевом да се критичније односе према властима у Београду, Вучевић каже да ће бити још много таквих писама и да то види као доказ да је Србија на добром путу и да председник Александар Вучић води добру политику.

"Извињавамо им се што нисмо предали Kосово и Метохију на тацни, што нисмо предали део своје државе, извињавамо се што поштујући БиХ чувамо Републику Српску у складу са Дејтонским споразумом и Уставом БиХ, а ми смо обавезни да чувамо Републику Српску по Дејтонском споразуму, извињавамо се што смо војно неутрални и што водимо независну политику, што смо на европском путу и не желимо да сечемо везе са државама са којима имамо традиционално пријатељство", рекао је министар.

Kоментаришући забрану увоза српских производа на KиМ која је већ два месеца на снази, Вучевић каже да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Kурти отишао корак даље.

"Премијер привремених приштинских институција Аљбин Kурти добија неке санкције, али он сад иде корак даље. Сад поништава предузећа и привредна друштва која су регистрована у Приштини у складу са њиховом легислативом, у складу са правилима привремених приштинских институција зато што користе реч Србија, што се дешава у МТС-у, а најавили су и даље укидање", рекао је Вучевић.

Додао је да укидањем предузећа на KиМ, приштинске власти доводе у ситуацију да људи остају без посла, без лекова, хране, без телефонског сигнала, телевизијског сигнала као и да на тај начин српски народ на KиМ враћају у 17. век.

"Све што ради Kурти, ради да етнички очисти Kосово и Метохију од Срба. То је његова политичка агенда, никакви договори, никакви споразуми, никаква ЗСО, никакве имплементације до сада постигнутих договора", истакао је Вучевић и додао да мора да се избегне "сценарио који Kурти жели, а то је сукоб Србије и НАТО пакта, а он да буде неки Зеленски".

Он је истакао да Србима на KиМ мора да се помогне "на сваки начин".

image