Нова варијанта вируса корона - "ерис", због које је Светска здравствена организација јуче свим државама упутила препоруку да обрате пажњу на епидемиолошку ситуацију, регистрована је у 51 држави, укључујући и Грчку, где тренутно летује велики број грађана Србије.
Из СЗО упозоравају да је реч о "варијанти од интереса" јер "ерис" означен као ЕГ.5 има потенцијал да се лако пренесе, да узрокује теже облике болести, и да заобиђе имуни систем стечен прележаним ковидом или вакцинацијом.
У Србији због "ериса" није "упаљен црвени аларм", а епидемиолози кажу да ситуацију треба пратити.
СЗО наводи да је ЕГ-5 односно ЕГ.5 још један "потомак" омикрон варијанте ковида и да је први пут регистрован у фебруару ове године. Од тада број заражених овом варијантом константно расте. Оно што посебно забрињава је што се већ увелико шири у код Срба омиљеној летњој дестинацији - Грчкој.
Може се очекивати је неко по повратку са мора у земљу донесе и нови вирус.
"На нама је да пратимо ситуацију и да реагујемо на време" каже за "Новости" проф. др Владимир Петровић, епидемиолог и директор Института за јавно здравље Војводине.
"Потпуно је очекивано да омикрон даје нове подсојеве и мутације, али ерис није претња као што је то био делта сој", додаје.
Међутим, др Александар Стојановић, директор Дома здравља Палилула, има сасвим другачије мишљење:
"Уверен сам да је ерис вештачка творевина, као и сам ковид. Зато ме не би изненадило да нам се догоди сценарио као што је био на почетку ковида, када је речено да је то 'смешан вирус'".
Стручњаци наводе да су симптоми "ериса" температура, главобоља, кашаљ који не престаје, промене чула укуса и мириса, умор, цурење носа и бол у грлу. Практично, како истичу, исти симптоми као и код већине варијанти ковида.
Лекари у нашој земљи кажу да повишене температуре код већег броја пацијената сада региструју због стомачних вируса, инфекција услед слабог прања воћа и поврћа, алергијских компликација, а повремено и због ковида.
"Сваки пацијент са температуром требало би да се јави свом изабраном лекару или педијатру", каже др Стојановић.
"Лекар ће да процени о каквом стању је реч и да пропише терапију или упути на тестирање. У Дому здравља Палилула и даље имамо Респираторну амбуланту и у њој тестирамо сумњиве на ковид", додаје.
У Дому здравља Савски венац примењују другачији протокол.
"У нашој установи и даље се тријажа ради на улазним вратима, где питамо сваког пацијента за тегобе", каже др Снежана Калабић, специјалиста опште медицине.
"Уколико има температуру, упућујемо га на респираторну амбуланту, а лекар у њој процењује да ли пацијента да врати на лечење код изабраног лекара или да га тестира и лечи од ковида. Сваки тежи случај упућујемо на Инфективну клинику", додаје.
Упозорење на глобалну опасност
Да "ерис" прети да букне на глобалном нивоу показују подаци из Велике Британије, где је сваки седми случај ковида откривен тестирањем у болницама последица заражавања подваријантом ЕГ.5.
Број заражених овим новим сојем расте и у Америци.