Ауторски текст премијерке Брнабић: Литијум, енергетско ропство и Рокфелер
У неуобичајеном обраћању, ауторским текстом на сајту Владе Србије, премијерка Ана Брнабић поручила је да све земље користе све своје ресурсе да напредују и даље се развијају, иако су већ међу најразвијенијим земљама света.
"Копање литијума у насељу и вађење нафте у мору није исто, каже Саво 'крени-окрени' Манојловић. Не зна Саво, наш врли стручњак за животну средину, баш ништа. Не зна како је Норвешка искористила своје црно злато да направи најјачи пензиони фонд на свету, не зна ни да поента није у рудној ренти, већ у томе да читав ланац производње доведете у земљу на основу вредне сировине коју имате", наводи премијерка.
Она подсећа да је вађење нафте на отвореном мору далеко најризичнији подухват по животну средину "јер може да уништи екосистеме на огромним скалама и јер нема контроле ако дође до било какве хаварије".
"Поред тога што не зна шта је, и како, урадила Норвешка и да је у реду бити жаба која се на таквог коња угледа (као што је он жаба која се угледала на коња Ћуту, јер је баш Ћута био први који је, као пропали инвеститор у мале хидроелектране, патентирао узимање новца од странаца да забрани мале хидроелектране у Србији, па је онда то применио и врли Саво јер ни њему није мрзак хлеб без мотике, а странци заиста желе да плате разне 'еколошке' пројекте у Србији, а посебно када исти директно успоравају развој Србије), не зна, Саво, ни да, на пример, Северна Каролина, у САД, почиње рударење литијума на само неких 45км од града Шарлот који има неких милион становника", пише у тексту председнице владе.
Додаје се да неке земље рударе литијум у непосредној близини "насељеног" места од неких милион људи, неке извлаче своју нафту на отвореном мору, и те земље користе све своје ресурсе да напредују и даље се развијају, иако су већ међу најразвијенијим земљама света. Она истиче да те земље воде рачуна о животној средини, "јер да не воде (а Саво, нажалост, ни то не зна) нико не би куповао њихове производе из тих материјала, јер сви данас теже одрживости, па постоји и тај контролни механизам".
"Али зашто би то Саво знао? Не добија он средства од Рокфелера (и других) фондација зато што нешто зна или да би ширио знање по Србији. Он, као и Ћута, добија средства да би Србија постала енергетски роб и тиме изгубила самосталност и сувереност – јер енергетска безбедност је у данашњем свету питање националне безбедности. А када имате људе попут Саве и Ћуте, финансиране из иностранства, да у Србији воде крсташки рат против хидроелектрана, термоелектрана, ветропаркова, соларних паркова, литијума (који једна Америка рудари у непосредној близини града од милион становника – и то као отворен рудник, за разлику од Јадра који је требало да буде 'затворен' рудник, где би, дакле, пољопривредна активност могла да се настави), онда вам је јасно да је једина идеја да будемо енергетски робови, зависни од других за струју, батерије, возила, а самим тим и земља без икакве индустрије", наводи се у тексту.
Брнабић пише "да су страни фондови који финансирају Саву, 'крени-окрени', Ћуту, патку и сличне, желели добро Србији, или да хоће здраву животну средину, они би свима њима прво платили студијска путовања у Норвешку и/или САД да нешто науче, па да нам кажу како то овде да применимо".
Уместо тога, додаје се, "они су платили да Саво, Ћута, патке и роштиљџије (испред Председништва) остану игнорантни, али да буду што гласнији. Рокфелер (и други) су платили мегафон који буком може да узбуни и успори Србију, а не знање или бригу о животној средини".
"Не зна, Саво, баш ништа, баш ни о чему. Понавља да најобразованији беже из земље. Не зна, Саво, да се у периоду 2015. до 2019. у Србију вратило 90.000 више високообразованих него што ју је напустило (извор: Vienna Institute for International Economic Studies). Не зна, на пример, да се само у наш Институт за развој вештачке интелигенције, који смо формирали 2021. године, вратило 14 наших људи из дијаспоре, од којих су неки и по више деценија живели у иностранству и радили за компаније каква је NVIDIA, а да сада тамо раде и двоје странаца. Не зна, Саво, а није ни да га занима, да у Србији тренутно ради око 80.000 странаца и да се сваког месеца за радну дозволу у Србији пријави између 3.000 и 4.000 људи, а за боравишну између 6.000 и 7.000 људи", истиче Брнабић.
Она поручује да "једини доказ који нам Саво пружа за тврдњу да најобразованији беже из земље је, ваљда, да је он остао у земљи".
"Нема везе, Саво – док странци плаћају за буку и незнање, за тебе и покрет 'крени-окрени јагње испред Председништва' зиме нема", наводи председница владе у ауторском тексту.