Нови круг преговора о Влади ЦГ: Албанци очекују место потпредседника, да ли ће бити места за Србе?

У Подгорици лидер Покрета Европа сад Милојко Спајић започео је нови круг преговора о влади

Мандатар за састав 44. владе Црне Горе Милојко Спајић данас ће обавити нови круг преговора о влади са странкама које су на консултацијама код председника Црне Горе Јакова Милатовића рекле да га подржавају за мандатара.

Спајић се најпре у 11 сати састао са председником Демократске Црне Горе Алексом Бечићем, лидер ом Уједињене Црне Горе Гораном Даниловићем, председником Социјалистичке народне партије (СНП) Владимиром Јоковићем, председником Хрватске Грађанске иницијативе (ХГИ) Адријаном Вуксановићем, лидером Савеза грађана Цивис Срђаном Павићевићем, лидером Форце Генцијем Ниманбегуом и председником Албанске алтернативе (АА) Ником Ђељошајем, а потом у 14 часова треба да уследи састанак са лидерима коалиције "За будућност Црне Горе" Миланом Кнежевићем и Андријом Мандићем.

Први састанак је трајао скоро три сата.

Спајићу су, током консултација код председника, "зелено светло" да крене у формирање кабинета дале партије које имају 44 места у парламенту - ПЕС с партнерима, Демократе, Бошњачка странка (БС), Социјалистичка народна партија (СНП), Албанска алтернатива (АА), Демократски савез Албанаца (ДСА), Демократска унија Албанаца (ДУА), Форца и Хрватска грађанска иницијатива (ХГИ).

Пред Спајићем је рок од 90 дана да формира владу којој је потребна подршка најмање 41 посланика.

За сада је највише спорно место председника Скупштине које захтева Кнежевић, а које је према незваничним информацијама Спајић понудио лидеру Демократа Алекси Бечићу.

Проблем је и што су поједине мањинске странке изјавиле да неће ући у владу у којој буду просрпске странке.

У Албанском форуму казали су да су спремни да буду део владе, али су подвукли да су од ресора важнији принципи на којима ће та власт почивати.

"На основу тога ћемо се и односити према понуђеном кабинету. Ми очекујемо да ће нам бити додељено Министарство које већ има Албански форум и потпредседничко место", казао је Никола Цамај из Албанског форума за "Градску РТВ".

Цамај наводи да су Демократе ближе томе да добију место шефа парламента, а да партије ДФ-а траже модел како да уђу у Владу.

"Да ли ће они прихватити друга места и да ли ће им бити понуђена зависи од њиховог односа према принципима. Ми ћемо сарађивати са онима за које су ти принципи прихватљиви", казао је Цамај.

И у Социјалистичкој народној партији (СНП) тврде да не размишљају о ресорима.

"На мандатару је да види какав ће бити концепт владе, шта су приоритети и рокови за ту владу, да видимо ко ће је чинити и онда ћемо тек моћи да видимо да ли и шта би требало да припадне СНП-у. У овом тренутку немамо приоритете и нама су битније друге ствари од тога ко ће коју позицију заузети", истакао је лидер СНП-а Владимир Јоковић.

Посебан притисак на Спајића врше западне амбасаде, па се тако данас огласила америчка амбасада која саопштава да подржава брзо формирање владе Црне Горе која је привржена евроатлантским вредностима и представља мултикултуралну Црну Гору.

"Подржавамо Владу чији би чланови осудили руску агресију, залагали се за територијални интегритет Украјине и подржавали санкције ЕУ Русији, јачали активно учешће Црне Горе у НАТО-у, штитили права мањина и подржавали суверенитет суседних земаља, укључујући Косова", истакли су из америчке Амбасаде у Подгорици.