Грујичић: Цела Европа ће тек осетити здравствене последице збивања у Украјини
Министарка здравља Даница Грујичић изјавила је да се против Србије и Црне Горе 1999. године водио хемијски и нуклеарни рат и нагласила да не искључује да, баш као што је неко вршио експеримент у СРЈ са применом осиромашеног уранијума, сада то ради у Украјини.
Грујичић је навела да у Србији постоје брдско-планински делови, док је Украјина углавном равница, због чега је и преношење штетних материјала тамо далеко лакше, мада од хемијског загађења и загађења животне средине нико не може да буде заштићен.
"Мислим да ће се све ово што се дешава у Украјини одразити на све земље Европе. Питање је само да ли ће то моћи да се докаже и како и да ли ће им политичари дозволити да направе такво испитивање", рекла је Грујичић у интервјуу за Спутњик.
Она је казала да су колеге на ВМА биле врло спремне да све српске војнике који су били изложени дејству те муниције прате здравствено, онако како је то требало да се ради.
"Нажалост, и ту је била јача политика и са тим пројектом се прекинуло. Да ли ћемо ми имати снаге и могућности да са тим наставимо и видимо шта је било са свим тим људима? Видимо да су нам сви генерали који су учествовали у тим ратним дејствима оболели од малигних болести", навела је Грујичић.
Према њеним речима, неко ће рећи да је то стрес, наглашавајући да дефинитивно може да се докаже да је и осиромашени уранијум и хемијско загађење.
"Нови Сад, Бор и Панчево су били проглашени градовима небезбедним за живот. А где је Косово и Метохија? Зашто је било потребно тако гађати? Ја апсолутно тврдим да је направљен експеримент од кога страдају, не само припадници нашег народа, него и Хрвати, Мађари", рекла је Грујичић.
Она је навела да је покушала да у неколико интервјуа допре до оних који одлучују у Украјини и до грађана Украјине, која је пристала да прими са Запада пројектиле с осиромашених уранијумом, иако ће, упозорава, сва та загађења имати последице по њихово здравље.
"Ружно је уопште што се води рат, да не улазимо сада у политичке разлоге зашто је до тога дошло, како је дошло и ко га је организовао. Али, са здравственог аспекта, заиста је страшно да дозволите употребу осиромашеног уранијума на тој територији, а ви сте у ситуацији да не морате то да примате", рекла је министарка.
Казала је да ће то оружје годинама после имати последице по здравље, "што је најгоре и деце", јер, како је упозорила, свака експлозија ослобађа различите врсте и канцерогених и токсичних материја.
Грујичић се осврнула и на ситуацију са здравственим системом Србије на територији Косова и Метохије, где се здравствене установе жале на недостатак лекова и медицинског материјала.
"Мислим да је сада тамо један од најкритичнијих тренутака, ако не рачунамо 1999. и погром 2004. Канцеларија за КиМ и Министарство здравља раде заједно да пронађемо решења да се наше установе снабдеју лековима на начин како је то могуће", додала је она.
Према њеним речима, сад више то није питање политике, већ питање да ли ће било каква здравствена услуга доле да се добије, и у домовина здравља и у болницама.
С друге стране, каже, не треба заборавити да наше услуге користе и Албанци и не смемо дозволити да болестан човек не добије помоћ било којој нацији да припада.
"Мора постојати некаква граница и у тим политичким поступањима. А та граница је здравље људи", истакла је Грујичић.