РТ Балкан истражује: Који још градови у Србији обезбеђују бесплатне вртиће за децу

Неколико је локалних самоуправа на територији Србије које потпуно покривају трошкове боравка малишана у вртићима, или рефундирају укупну економску цену приватних установа

Поред Београда, субвенционисање боравка деце у државним вртићима за своје најмлађе становнике омогућили су и Бечеј, Љиг, Суботица, Кучево и Чачак.

Градоначелник Београда Александар Шапић изјавио је данас да ће од 1. септембра боравак свих малишана у државним предшколским установама бити бесплатан, јер ће град рефундирати пуну цену вртића.

"Кад је реч о приватним вртићима, они сами формирају цену и на то не можемо да утичемо. Свакако би поскупели, а да нисмо донели одлуку да рефундирамо пун износ економске цене вртића, узмите у обзир колико би тада коштали", рекао је градоначелник. 

Разлика у цени, како је раније речено, зависиће од квалитета услуге и пружања додатних услуга и организовања активности за малишане и њу ће плаћати родитељи.

У Београду су проблем мале плате васпитачица

Из Секретаријата за образовање и дечију заштиту Града Београда рекли су да ће апеловати на власнике приватних предшколских установа како би цене биле прихватљиве за све родитеље.

Шапић је нагласио да ће покушати да се што већи број државних вртића отвара у граду у наредном периоду, иако, како каже, постоји проблем са особљем које би радило у њима.

"Поред васпитачица посебан проблем имамо са спремачицама и куварицама, јер су им плате мале. Без тих људи читав систем не би функционисао и зато град покушава да то надомести, у законским оквирима. Али свакако да ћемо у наредних годину и по дана појачати изградњу државних вртића и покушати да додатан број тих установа пружимо Београђанима", рекао је Шапић.

РТ Балкан је истраживао који градови у унутрашњости Србије још успевају да свој буџет прилагоде празним џеповима родитеља.

Суфинансирање у Суботици за родитеље са нето платама од 100.000

Скупштина града Суботице потврдила је, на предлог градоначелника, помоћ и подршку родитељима у виду накнаде трошкова боравка деце у Предшколској установи "Наша радост", али и приватним предшколским установама у том граду на северу земље.

"Идеја је потекла од градоначелника Стевана Бакића, да та олакшица крене од 1. септембра ове године. ПУ 'Наша радост' има око 50 објеката, што је за укупно 4.670 деце и сва она ће ићи потпуно бесплатно у вртић. Поред тога, локална самоуправа ће у потпуности сносити трошкове боравка деце у вртићима при основним школама у Чантавиру и Ђурђину, то је још 217 деце, што је све укупно око 4.900", каже секретар Секретаријата за друштвене делатности Суботице, Јасмина Стевановић.

Раније је град покривао 80 одсто од економске цене вртића, а 20 одсто су плаћали родитељи.

"Још једна од мера које имамо је суфинансирање боравка деце у приватним вртићима, где град даје 10.000 динара по детету. Упућен је позив верификованих приватним вртићима на територији града, седам их је укупно, а услови за добијање накнаде за родитеље су да су држављани Републике Србије или странци са пријавом боравка на територији Суботице, избегла расељена лица, да су оба родитеља у радном односу и да су нето приходи породице изнад 200.000 динара", навела је саговорница РТ Балкан.

Град је у ове сврхе определио 128 милиона динара.

Општина Бечеј издваја највише новца за суфинансирање приватних вртића

Ива Кекић из Општине Бечеј за наш портал је потврдила да ће малишани тог града похађати вртић на рачун градске касе.

"Од септембра ове године први пут у општини Бечеј ћемо свој деци омогућити да имају бесплатан вртић. За суфинансирање приватних вртића биће одвојено се 18.000 динара по детету. На конкурсу је било пријављено 304 малишана", рекла је она.

Љиг за понос

Помоћница председника општине Љиг, Даница Јовановић, за РТ Балкан нагласила је да та локална самоуправа може свима да послужи за пример, јер већ четврту годину заредом обезбеђују средства за бесплатне вртиће.

"Укупан број деце је око 370, али је због навале од када смо рекли да ће ићи бесплатно у државне установе, једно 10-15 малишана на листи чекања. Годишње у ту сврху издвајамо између 12 и 15 милиона динара. Покрићемо и део издавања за приватне вртиће, до 12.000 динара по детету. Услов је да су родитељи последњих шест месеци пријављени на адреси љишке општине", поручила је Јовановићева.

Чачак обезбедио највећи буџет

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић каже да тај град годинама уназад субвенционише боравак деце у државним вртићима.

"Покривамо цену приватних вртића 15.000 динара по детету, као и трошкове боравка за свако треће дете. На територији града је 4.508 деце, а издвојен буџет је 1,2 милијарде динара", рекао је Тодоровић за РТ Балкан.

Из Кучева нису одговорили на наша питања иако је раније објављено да је Општинско веће тог града усвојило предлог одлуке о бесплатном боравку деце у Предшколској установи "Лане" чији је оснивач.