Србија и Балкан

Хитна конференција због токсичних боја и српског патриотизма: Шта је наљутило невладине организације

Невладине организације одржале су хитну конференцију за новинаре у Београду због најезде графита са натписом: "Кад се војска на Косово врати", чиме је, тврде, ситуација у земљи постала веома опасна
Хитна конференција због токсичних боја и српског патриотизма: Шта је наљутило невладине организације© Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Ситуација у Србији је толико опасна, графити са натписом:"Кад се војска на Косово врати", ничу широм земље, посебно у Београду, и ако надлежни хитно не реагују десиће се катастрофа, тврде организатори "хитне конференције" за новинаре, која је одржана у београдском Медија центру.

Овај натпис, изгледа, толико угрожава људе који су се окупили на конференцији у Београду да позивају надлежне да реагују, јер, колико год они графита да прекрече белом бојом, нови никну врло брзо.

Програмска директорка Иницијативе младих за људска права Софија Тодоровић жали се да, не само што ничу графити, него њој на друштвеним мрежама стижу поруке исте садржине, што је, тумачи она, покушај да је изнервирају.

"Па, бруко једна, не нервираш ти активисте, не обраћаш се ти активистима. Откад је патриотизам шарање зидова и улица? Је л' ми знамо шта ће бити кад се војска на Косово врати? Знамо", каже Тодоровић.

Представник Удружења КРОКОДИЛ, књижевник Владимир Арсенијевић, посебно је повређен што је народна песма "Јечам жњела косовска девојка" измењена, те што се исписују речи чији је аутор покојни митрополит Амфилохије.

И не само то, каже Арсенијевић, аутори графита користе токсичне боје које уништавају природу, а кад су их цртали чак су ишарали и околне четинаре.

Удружење је, иначе, толико озбиљно схватило свој посао, да су запослили особу која је ишла по фарбарама и бележила цене боја, па су тако дошли до рачунице да један графит кошта чак 700 евра.

Арсенијевића највише вређа то што, каже, очигледно постоје неке заштићене поруке, које ма где да се нађу, не смеју да буду склоњене.

"Ако неко мени уђе у спаваћу собу и напише - Свети Сава, сад ја никад више не смем да окречим ту собу, јер ја нешто чиним Светом Сави. Невероватно је како друштво пада на јефтине форе", указује видно потресени Арсенијевић.

Организатори су, кажу, свесни да ће након ове конференције изазвати додатни револт и још више графита. Како подсећају, то се десило и након што су прекречили први мурал на београдској Славији.

"У Митићевој рупи је било четири верзије истог графита, свака следећа је била већа и већа, док нисмо дошли до тачке да је свако слово дословно три метра високо", каже Арсенијевић.

Графити су исписивани у "сунчану недељу", док су се ту играла деца, која су гледала како се зид шара, што је за Арсенијевића посебно страшно. 

"Да не говоримо о том лузерском покличу. Војска да се враћа на Косово? Хајде баш да видимо кад ће се та војска тако бајно вратити. Реч је о некаквим мокрим сновима који се пласирају у јавни простор, представљају се као део некакве не знам какве, бог зна какве политике, и ми се усмеравамо да на то трошимо јако много своје енергије, времена, ресурса, уместо да се бавимо да друштво напредује", каже Арсенијевић.

Овај писац, чак, исписивање графита доводи у везу са трагедијом у Основној школи "Владислав Рибникар", када је ученик К. К. убио школског чувара и ученике школе у коју је и сам ишао.

"Просто је невероватно да нико није довео у везу чињеницу да испред улаза кроз који је тај дечак прошао и почео да пуца са леве стране пише Гробари Врачар, да преко пута улаза се налази мурал Путину, да 10 метара од улаза, у парку код Митићеве рупе, стоји графит: 'Кад се војска на Косово врати'. Седамдесет метара даље огроман портрет Младића са поруком: Ђенерале, твојој мајци хвала, као и Српска Спарта. Напросто, Његошева улица је нафилована садржајима тог типа", каже Арсенијевић.

У питању је, напомиње, пројекат који уноси загађење у јавни простор, те да млади људи немају решење и не знају како да реагују.

Другу представницу КРОКОДИЛ-а Милену Берић пак највише је потресло то што порука "кад се војска на Косово врати" има и наставак у виду тога ко ће све да плати.

"Нећу цитирати шта пише, свако ко жели да чује шта ће бити кад се војска на Косово врати, ко ће све да плати, може да види на ТикТоку. То је директан позив на геноцид", изричита је Берић, не објашњавајући на шта конкретно мисли.

Страшно је што та слова читају и деца, а онда мора да им се објасни шта то значи, каже Берић.

"Шта се дешава у врху државе и зашто је одједном партизански мурал (Ратку Младићу) прекречен после толико борбе, и одједном су Делије те које пласирају ову поруку? Зашто се поново артикулише Косовом као главном темом за прикупљање гласова са свих страна. То је страшно зато што иде преко наших леђа, леђа наше деце која морају то све да трпе", каже Берић.

Организаторима конференције се нису свидела питања публике, па су из сале истерани чланови Новог ДСС-а јер су њихова питања превише узнемирила говорнике, а тицала су се тога зашто је натпис споран, ако по Уставу Србије Косово и Метохија јесу део наше државе, као и зашто организаторима нису сметали симболи ОВК на фестивалу "Мирдита, добар дан" чији су учесници, па чак и организатори.

"Бедници" - тим речима је Владимир Арсенијевић, који се идентификује као борац за људска права, испратио чланове Новог ДСС-а, иако је претходно сат времена покушавао да докаже како се бори против говора мржње.

image