Заменик директора КБЦ Косовска Митровица Драгиша Миловић рекао је да изјава изасланика САД у Приштини Џефрија Ховенијера, да лекови из Србије несметано стижу на Косово и Метохију, не одговара ситуацији на терену, и да ова здравствена установа већ месецима, након одлуке Приштине о забрани увоза робе, није добила ниједан лек, нити материјал који им је потребан за нормално функционисање.
Миловић је за "Косово онлајн" истакао да су угрожена права свих пацијената, без обзира да ли су у питању Срби или Албанци.
"Уз све поштовање према господину Ховенијеру, морам рећи да је реалност на терену нешто сасвим друго. Након једностране одлуке Приштине о забрани уласка лекова и робе из централне Србије КБЦ у Косовској Митровици свих ових месеци није добио ниједан лек, инфузиони раствор, нити завојни односно санитетски материјал. Оно што нас забрињава је то што због овакве одлуке трпе пре свега наши пацијенти, дијабетичари, онколошки болесници, деца која су болесна. Једном речју, ми овде имамо 500 кревета и сви наши пацијенти којима је неопходна нега и лекови трпе због овакве одлуке", рекао је Миловић.
Он је подсетио да се одлука о забрани увоза односи не само на лекове већ и на основне животне намирнице и позвао међународну заједницу да својим ауторитетом утиче на укидање одлуке Приштине.
"Овом забраном ускраћује се могућност за набавку основних животних намирница које наши пацијенти користе, пре свега месо, млеко и млечни производи. Једна овако неразумна одлука не олакшава живот и лечење наших грађана који је довољно тежак, а оваква одлука не доприноси смиривању ситуације на терену, већ штети, и Србима, и Албанцима. Позивам све представнике међународне заједнице, самим тим и господина Ховинијера кога изузетно ценим и поштујем, да се утиче на Приштину да се једна оваква одлука укине и стави ван снаге", рекао је Миловић.
Амерички изасланик у Приштини Џефри Ховенијер изјавио је јуче, да се према његовом разумевању ситуације, лекови из централне Србије увозе као и пре 14. јуна, када је тзв. влада у Приштини донела одлуку о блокади српске робе.