Стано: ЕУ је јасна шта очекује од Приштине, увешће драстичне мере ако не дође до смиривања ситуације

Избори морају да буду организовани у све четири општине, на инклузиван начин и уз пуно и безусловно присуство свих косовских Срба, истакао је портпарол ЕУ

Европска унија је у више наврата била јасна шта очекује од тзв. Косова како би биле повучене мере уведене Приштини и спремна је да уведе драстичне мере уколико не дође до деескалације ситуације на северу КиМ, изјавио је портпарол ЕУ Петер Стано.

Одговарајући на питање да ли ће ЕУ почети са укидање мера против тзв. Косова оног тренутка када буду били расписани избори у четири општине на северу КиМ са српском већином, Стано је истакао да су потребни додатни кораци.

"ЕУ је од 'Косова' захтевала да делује у деескалационом правцу и да моментално суспендује све полицијске акције у и око административних општинских зграда у општинама са српском већином на северу Косова и Метохије. Четири градоначелника би привремено обављало своја задужења ван општинских зграда. Такође смо приметили и поздравили најаву 'косовске владе' за смањење полицијског присуства за 25 одсто у и око зграда општина. Све су то важни кораци, али су потребни и додатни", рекао је Стано на редовном брифингу за новинаре. 

Стано је нагласио да укидање казнених мера не зависи од ЕУ или међународних партнера већ од способности Београда и Приштине да одговоре на захтеве, договоре или обавезе.

"Такође смо у више на врата поновили да избори морају да буду организовани у све четири општине, на инклузиван начин и уз пуно и безусловно присуство свих косовских Срба. А веома је важно вратити се дијалогу између Београда и Приштине како би поново разговарали о најважним стварима - о споразуму и њиховој имплементацији", нагласио је Стано.

Он је рекао да би било добро што пре видети конкретне резултате и имплементацију договорених споразума између Београда и Приштине јер споразуми и договори не служе задовољавању међународних партнера и ЕУ, већ су донети због добробити и унапређења живота грађана.

"Наравно да постоји потреба за ургентним спровођењем споразума. И на институционалном нивоу у Бриселу, али и код 27 чланица ЕУ и код међународних партнера постоји осећај и потреба за деескалацијом ситуације, зарад бенефита грађана и 'Косова' и Србије, али и како би обе стране наставиле напред на европској агенди. Јер без напретка у дијалогу неће бити напретка ни на европском путу. То је већ у ЕУ у више наврата веома јасно ставила до знања", закључио је Стано.