Стано о одузимању дозволе МТС-у: ЕУ тражи више информација од обе стране

Европска унија жели да разуме импликације одлуке на Споразум из 2013. и закључке из 2016. о телекомуникацијама

Портпарол Европске уније Петер Стано рекао је, поводом одлуке тзв. косовске владе да компанији МТС д.о.о одузме дозволу за рад због наводно спорне документације приликом регистрације, да ЕУ тражи више информација од обеју страна.

Он је у одговору за РСЕ додао да су те кораке предузели како би разумели импликације одлуке на Споразум из 2013. и закључке из 2016. о телекомуникацијама.

МТС д.о.о. је ћерка фирме "Телеком Србија", која је на територији КиМ отворена на основу Бриселског споразума у оквиру дијалога о нормализацији односа.

Седиште ове компаније је у Северној Митровици, али има своје испоставе и у другим српским срединама на КиМ. Поред ТВ пакета, МТС својим корисницима нуди и услуге у области интернета, мобилне и фиксне телефоније.

Међутим, Приштина је почетком августа донела одлуку да укине лиценцу за рад овој компанији због "противуставних докумената" за регистрацију. Дозвола за рад се из истог разлога одузима и десетинама других компанија на КиМ.

У случају МТС-а, као разлог за одузимање дозволе, наводи се то што је једно од одговорних лица приликом регистрације приложило пасош који издају српски органи, а у ком као место рођења пише "Косовска Митровица, Република Србија".

Из Агенције за регистрацију компанија су у образложењу одлуке навели да "овакви садржаји нису дозвољени за коришћење у "Републици Косово", јер изазива повреду уставних норми и тако нешто представља озбиљну претњу по јавну безбедност".

Србија издаје идентификациона документа за све градове на КиМ, али их званична Приштина не признаје.

Из "Телекома Србије", која је оснивач МТС-а на "Косову" са уделом од 100 одсто, не прихватају овакву одлуку тзв. косовске владе и поручују да њихов "правни тим припрема обимну жалбу која ће бити поднета у законском року".

Тврде да су "важећа регистрација МТС-а и сви изводи у потпуности у складу са законом и засновани на регуларним исправама издатим од Приштине".

"У међувремену смо већ поднели захтев за информације од јавног значаја како бисмо утврдили уопште о каквој наводно спорној исправи се ради, и за које сврхе је иста наводно била употребљена. Правни заступници МТС су већ одржали неопходне консултације са представницима АРБК и добили су уверавања да ћемо барем ради омогућавања права на ефективни правни лек, добити наводно спорне документе пре истицања рока за жалбу", навели су за РСЕ из "Телекома Србије".

Рок за подношење жалбе је 30 дана.

Претходно је амерички изасланик на "Косову" Џефри Ховенијер упозорио да Приштина треба да буде опрезна када је у питању одузимање лиценци за рад, те рекао да су у току разговори са специјалним представником Европске уније за дијалог Мирославом Лајчаком и тзв. косовске владе око тога како да се реши ова ситуација.

Ховенијер је рекао и да је ово "веома осетљиво питање", те да охрабрује тзв. владу Косова да кораке око одузимања дозвола за рад предузима са опрезом.