Судија чије изузеће тражи Додиков адвокат ослобађала убице српске деце, гонила Ратка Младића
Шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Сања Вулић изјавила је да је захтев за изузеће судије Јасмине Ћосић Дедовић у поступку потврђивања или одбацивања оптужнице против председника Републике Српске Милорада Додика потпуно разумљив због њених "раних радова као осведоченог србомрсца", те да је изузеће дотичне једино реално, правно исправно и логично решење.
"Шта очекивати од кадра Бисере Турковић већ сечу српских глава, у овом случају, политичку ликвидацију председника Републике Српске Милорада Додика?! Или шта очекивати од жене која је потписала да је злочинац Насер Орић безгрешан, или жене која је учествовала у ослобађању злочинца Сакиба Халиловића по командној одговорности за убиство дванаестогодишњег дечака Слободана Стојановића", упитала је Вулићева.
Она је нагласила да је Дедовићева пример судије без имало части и морала, подсетивши и на њено срамно и цинично образложење ослобађајуће пресуде Хазиму Фазловићу, у децембру прошле године, за злочине над заробљеним припадницима Војске Републике Српске 1993. године код Брчког.
"Дедовића је тада навела да је Фазловић ослобођен оптужбе јер, како је рекла, није доказано да је починио кривично дело ратни злочин против заробљеника у рату, те да је нејасно како је уопште дошло до његовог оптуживања. Ово је још једна потврда о каквој жени и судији је реч и које аршине примењује у доношењу тзв. судских одлука", истакла је Вулићева за Срну.
Адвокат Горан Бубић, бранилац Милорада Додика, рекао је јуче да је Суду БиХ упутио предлог за изузеће судије Дедовић у случај да поступа у предмету против Милорада Додика.
Бубић је прецизирао да је предлог за изузеће упућен на захтев Милорада Додика, те додао да одбрана сматра да у овом предмету судија Дедовић не може поступати зато што постоје околности које изазивају разумну сумњу у њену непристрасност.
Он је навео да је судија Дедовић својевремено била кандидат за судију Међународног кривичног суда у Хагу, а Милорад Додик, тада у својству српског члана Преседништва БиХ, противио се њеном именовању на наведену правосудну функцију у име БиХ јер би то била увреда за Србе и Републику Српску.
Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић рекао је да је захтев за изузеће судије Јасмине Ћосић Дедовић потпуно оправдан и да против ње треба покренути дисциплински поступак.
"Она се морала сама изузети да не буде судија за претходно саслушање", рекао је Којић.
Он је истакао да се Додик тада противио, јер је Дедовићева учествовала у ослобађању ратног команданта тзв. Армије БиХ у Сребреници Насера Орића и била у тиму тужилаца против генерала Ратка Младића.
"Чињеница је и то да се по сваку цену настоји да потврди оптужница против Додика, а оптужница нема капацитет за потврђивање", рекао је Којић.
Он је рекао да Дедовићева не треба да буде судија који ће донети одлуку о потврђивању или одбацивању оптужнице.
"Она се није сама изузела иако је знала да се Додик јавно противио њеном именовању и код ње не може да постоји непристрасност и објективност у доношењу одлуке. Она кроз овај случај може да искаже незадовољство и да се не води правним чињеницама, него да се освети Додику", поручио је Којић.
Он је закључио да председник Суда БиХ треба да поступи по захтеву Додиковог адвоката и изузме судију.
И председник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац оценила је да је сасвим исправан захтев за изузеће судије Јасмине Ћосић Дедовић имајући у виду њене раније судске процесе за ратне злочине над српским становништвом.
"Имала је она важну реч у суђењу за злочин над дечаком Слободаном Стојановићем или суђењу Насеру Орићу за злочине над Србима у Подрињу, и није показала непристрасност. Како сад очекивати да Дедовићева буде правична и праведна са таквом радном праксом", упитала је Граорац.
Она сматра да је "најприхватљивије такву особу склонити, не само са конкретног случаја, већ и свих осталих који имају ратни предзнак или у којима се суди Србима".