Министарка просвете: Деца се враћају у клупе, свака школа ће имати психолога и педагога

Прва радна недеља биће тематска недеља, а теме ће бирати ученици и наставници, у зависности од узраста ученика и креативности наставника

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да школе спремно дочекују ученике, да ће ђаке и школе обезбеђивати полицајци и да ће се током школовања посебна пажња посвећивати неговању људских вредности.

Како је подсетила, школу уписује 65.000 првака a 760.000 осталих ученика похађа основне и средње школа. Свим школама стигле су смернице деловања, где је осмишљено не само првих месец дана, како каже, већ читава школска година, а нарочито детаљно прво полугодиште, преноси Танјуг.

"Ради се о сугестији да првог радног дана деца разговарају са својим учитељима и наставницима о програму образовно-васпитног рада, али и о нечему што је још много важније - о томе колико праве људске вредности треба током школовања и школске године да се уграде у личност сваког детета и на који начин деца и наставници мисле да то треба урадити", истакла је министарка, отварајући нови објекат ученичког дома при Пољопривредној школи Пољопривредног комбината "Београд".

Према њеним речима, прва радна недеља биће тематска недеља, а теме ће бирати ученици и наставници, у зависности од узраста ученика и креативности наставника.

"Претпостављам да ће теме бити од тога шта значи школа и шта значи активна борба против насиља и препознавања насилника, до тога шта је другарство. После те недеље у којој ће бити на известан начин и приближавања деце наставницима, иде друга недеља у којој треба да се процени ниво дотадашњег школовања и знања и то без икаквог оцењивања", навела је Ђукић Дејановић.

Како је истакла, читава година ће бити година едукације и психо-социјалне подршке за све оне којима је потребна.

"Свака школа ће имати психолога и педагога. Психолог и педагог, без обзира колика је школа, неће моћи сами да раде са децом свој стручни посао. Међутим, тимски рад са наставницима и родитељима ће обезбедити да деца са посебном психо-социјалном потребом буду детектована и да се са њима посебно ради", навела је министарка.

Како је оценила, кроз социјалне и вршњачке комуникације, деца у основној и средњој школи уче да школа и оно што уче у школи није за оцену него за живот.

Говорећи о безбедности деце, Ђукић Дејановић је подсетила на заједнички програм Министарства просвете и МУП-а под називом "Заједништво и безбедност кроз школовање и одрастање".

"Није суштина да пре почетка рада школе, током школе и иза часова буде само по један полицајац, што смо већ обезбедили. Саме патроле полицајаца које се налазе у околини школе биће у већем броју. Суштина је да су полицајци део тима који ради на безбедности школе. Безбедност се огледа у познавању свих оних који могу имати било какав ризик по безбедност. Предавање и едукација од стране полицајаца, психолога и разредних старешина треба да буде усмерена стицању већег степена информација о томе како препознати неке опасности, како реаговати, коме се обратити ако деца то уоче", истакла је министарка.

Како је навела, убудуће ће морати да се више поштује и достојанство наставника, у чему очекује и подршку медија.