Председник Европског савета Шарл Мишел изјавио је данас на Бледу да Европска унија мора да буде спремна на проширење до 2030. године, и да то подразумева земље Западног Балкана. Тиме је потврђено јутрошње писање "Фајненшел тајмса" који се позвао на нацрт говора у који је имао увид.
"Време је да се бавимо проширењем, треба да земље Западног Балкана назовемо будућим чланицама", истакао је Мишел на отварању 18. Бледског стратешког форума.
Навео је да је пут ка Европској унији почео пре 20 година, и да је спорост путовања ка ЕУ разочарала многе и у ЕУ и региону.
"ЕУ мора да одржи своја обећања", поручио је Мишел и додао да ако ЕУ жели да буде јача и сигурнији, Европска унија мора да постане јача.
Међутим, лидери земаља Западног Балкана не деле Мишелову визију. Они су у својим изјавама јасно ставили до знања да им се не свиђа план лидера ЕУ и да нису спремни на нову туру одлагања и чекања.
Брнабић: Дајте нам датум
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је на панелу лидера у оквиру Бледског стратешког форума да у Србији постоји велики евроскептицизам, због тога што наша земља на чланство у ЕУ чека више од 20 година.
"Људима на Западном Балкану значи чак и да почнемо преговоре, иако то не значи ништа људима у Европској унији. Дајте нам датум", поручила је Брнабићева на почетку панела.
Додала је да Европска унија према Западном Балкану често има став као да ништа што ураде није довољно добро.
Брнабић је истакла и да стоји при свом ранијем ставу да Србија и даље нема "план Б" и да је будућност државе у Европској унији.
Абазовић: ЕУ лидери не знају шта желе, далеко је 2030. година
Црногорски премијер Дритан Абазовић казао је данас да европски лидери често не знају шта желе, што, како је рекао, није случај са Црном Гором, која жели што пре да постане нова чланица ЕУ.
Он је на панелу, на Бледском стратешком форуму рекао да је рок који је дао Шарл Мишел, да до 2030. ЕУ прими нове чланице - далеко.
"Црна Гора је идеалан кандидат за чланство у ЕУ - нема проблем са комшијама, испоручује резултате против криминала и корупције, владавина права иде на боље, али понекад ЕУ лидери не знају шта желе. Ми знамо шта желимо", казао је Абазовић на Бледском форуму.
Рекао је да проширење није једносмерна улица, већ да је процес двосмеран, преноси подгоричка "Побједа".
"Ако се ускоро нешто не промени када је у питању перспектива ЕУ, мислим да можемо да очекујемо евроскептицизам и треће стране да се укључе на процесе на Западном Балкану, али и да ће опасти ентузијам за интеграцијама", истакао је Абазовић.
Рекао је и да је интерес ЕУ да има што више чланица.
"За Црну Гору 2030. је превише далеко. Не можемо да променимо мишљење ЕУ, али кључна ствар је да се не зна шта су правила. Кажу нам: урадите ово, и ако урадите то имате ово и то је фер, али није фер урадите ово и ако урадите то, онда кажу ок то је добро, али сад није моменат", рекао је Абазовић.
Рама сумња да ће Албанија до 2030. постати чланица
Премијер Албаније Еди Рама изјавио је данас да не верује да ће његова земља до 2030. постати чланица Европске уније, упркос најави председника Европског савета Шарла Мишела.
Он је на Бледском стратешком форуму затражио од ЕУ да више не буде пуких предавања, већ и континуиране подршке, не само финансијске, већ и подршке у погледу приступа региона заједничком европском тржишту.
"Оно што се дешава свих ових година у овим земљама је да смо, са једне стране, кроз Берлински процес разговарали о инфраструктури и начину финансирања пројеката, а са друге стране, инфраструктуру граде Американци, Кинези и Арапи", рекао је Рама, преноси "Еуроњуз Албанија".
Он је оценио да је Енвер Хоџа, радећи 50 година против Запада, учинио Албанију проевропском и проамеричком више од било које друге земље.
"Требаће нам још 50 година после пада комунизма док не будемо проевропски и прозападни. Имамо још 20 година еврооптимизма и надам се да ћете до тада испунити обећање", поручио је Рама.