Србија и Балкан

Београдска гимназија донела кодекс облачења: Ко прекрши, оцена мање из владања

Кодекс одевања, иначе, постоји у судовима, Народној скупштини, Влади Србије, општинама, државним институцијама и градским предузећима подразумевају прикладно и уредно облачење како запослених, тако и странака
Београдска гимназија донела кодекс облачења: Ко прекрши, оцена мање из владања© FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Гимназијалци 13. београдске гимназије на Бановом Брду од првог септембра у школске просторије неће моћи да улазе непримерено обучени.

Управа гимназије објавила је саопштење на свом сајту у којима упозорава ђаке да поведу рачуна о забранама које се односе на облачење.

"Забрањене су кратке панталоне и бермуде, тренерке, мајице са бретелама, капуљаче, кратке мајице које откривају стомак и хеланке", наводи се.

За оне који не поступе по новим правилима, следе казне.

"У случају да ученик или ученица дођу у школу непристојно одевени, биће опоменути. После две опомене биће им умањена оцена из владања", додаје се у обавештењу.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић за РТ Балкан каже да честита управи 13. београдске гимназије на одлуци.

"То је аутономија и право сваке школе да одлучи да ли жели или не жели, и какав модел ће одабрати. Сматрам да је то добар корак, па хајде да сачекамо да прође прво полугодиште како бисмо видели какви ће бити резултати и да ли би могао да постане пример за друге школе у Србији", рекла је министарка.

Весна Јеротијевић из Уније синдиката просветних радника Србије за РТ Балкан истиче да формално образовање захтева и формално облачење.

"Неприкладно је доћи у државну институцију у папучама, мајицама на брателе, бермудама, краткој сукњи. Школски одбор наше чачанске основне школе донео је забрану ношења поцепаних фармерки за ученике, али се деси да мајка детета у истим таквим дође на родитељски састанак или индивидуални разговор са наставником", наводи она.

Јеротијевићева каже да девојчице више не долазе на наставу са нападним накитом, нашминкане и дугим ноктима.

"Сад је изгледа другачија мода, више такви примери нису уочљиви", објашњава она. 

Наша саговорница је уверена да ће пристојнији начин облачења и санкције за оне који прекрше правила, сигурно утицати и на понашање деце и њихове односе.

Подвлачи да је у јавни дискурс и медије пре тога потребно увести ред.

"Модне трендове диктирају старлете и ријалити учесници. Неретко се дешава да неко буде изопштен јер нема одређену марку патика или дукса, зато би решење могле да буду униформе. Пракса је показала да деца то воле, а могле би да буду лепе и модерне, само треба решити питање њиховог финансирања", закључује она.

Прве школе са правилима облачења у Београду

Једне од првих школа у Београду које су увеле кодекс облачења су 14. београдска гимназија, у којој дозвољавају да ученици носе бермуде са ногавицама испод колена, за разлику од поцепаних фармерки које су непожељне, као и Медицинска школа где је бивша директорка Нада Трифковић ученицима скренула пажњу да се налазе у школи, не на естрадној сцени.

"Ви се школујете за једну од најодговорнијих професија. Пирсинг, нокти, силикони, голи деколтеи и струкови, поцепане фармерке, мини сукње, нису нешто што вас квалификује за диплому ове школе. Да бисте заслужили поштовање наставника, лекара и пацијената, ви морате својим понашањем, одговорношћу и изгледом допринети томе! Довољно сте и млади и лепи, а са нама и образовани да вам не требају трећеразредна опонашања неуспелих. Ваша директорка", поручила им је она, а писмо је убрзо постало вирално.

Кодекс одевања, иначе, постоји у судовима, Народној скупштини, Влади Србије, општинама, државним институцијама и градским предузећима подразумевају прикладно и уредно облачење како запослених, тако и странака.

image