Чланство БиХ у БРИКС-у не искључује чланство у Европској унији, изјавио је председник Републике Српске Милорад Додик.
Према његовим речима, у БРИКС могу да се учлане и земље које су чланице ЕУ.
"Сматрам да се треба детаљно упознати са том причом о БРИКС-у и упутити иницијативу. Ја сам то покренуо и рекао да ћемо као Република Српска, односно наши представници, у предвиђеној процедури покренути питање доношења одлуке да БиХ затражи чланство у БРИКС-у", истиче Додик, преноси РТРС.
Он поручује да би чланство у БРИКС-у било најбоља потврда одрживости БиХ јер се у тој организацији налазе пријатељи готово свих народа који данас живе у БиХ.
Додик додаје да би то могло да подстакне питање додатне стабилности, као и да то не искључује питање ЕУ.
"Али, ако имамо ситуацију, као што имамо са овом одлуком Европског суда за људска права, не видим да је тај пут ка ЕУ за нас потпуно известан. Не видим чак ни то кроз тврдње председника Европског савета Шарла Мишела који каже тек 2030. године ће бити да неке од земаља буду примљене у ЕУ, а опет то је Босна", каже Додик.
Додик се пита шта доноси та врста приче о чланству БиХ у ЕУ 2030. године када се само добијају нови захтеви за урушавање позиције Српске.
"Потпуно смо незадовољни тиме", истиче Додик.
Председник Српске наводи да се данас састао са бројним привредницима из Кине, Чешке и Немачке који желе да улажу у Српску, и истиче да је измишљена прича о томе како је неко увео санкције.
"Банка која кредитно прати произвођача из Немачке у вези са опремом за ветропаркове, када је тражено да се изјасни за ту кредитну линију, одговорили су нам да не подржавају одлуку Савезне владе и да остају у кредиту. Овде смо имали општу галаму како смо искључени", додаје Додик.
Он напомиње да је Српска нашла алтернативу кроз подршку Мађарске за ветроелектрану "Хргуд", али да немачка банка не жели да раскине уговор у вези са тим пројектом, и додаје да ће Српска тражити да банка повуче тај уговор.
"Ми имамо интерни договор, ниједан немачки програм овде више неће проћи", закључује Додик.