Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је да је одлука о забрани мирног скупа "Српска пред судом" у организацији Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ, а који је требало да буде одржан 1. септембра испред Суда и Тужилаштва БиХ у Сарајеву, политички мотивисана, преноси РТРС.
"Оно што сам могао лично да закључим из медија, чини ми се да је Министарство унутрашњих послова Кантона Сарајево подлегло политичком утицају и да је тај утицај био одлучујући за доношење те одлуке, а не безбедносни разлози", рекао је министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран.
Скуп подршке председнику Републике Српске Милораду Додику и вршиоцу дужности директора Службеног гласника Милошу Лукићу под називом "Српска пред судом" требало је да буде одржан сутра у 18.00 часова, али је сарајевска полиција донела одлуку о забрани окупљања.
Председник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ Ђорђе Радановић позвао је грађане Републике Српске да сутра у 18 часова дођу на међуентитеску границу на мирно окупљање за одбрану Српске.
"Позивам грађане који ће кренути из наше Kрајине да заједно са Добојлијама и људима из Посавине изађу на границу са Федерацијом у Добоју. Да наш народ Семберије и Мајевице то уради у општини Лопаре на граници која се налази на магистралном путу М18 између Прибоја и Тузле. Ми из Подриња, Бирча и Сарајевско - романијске регије ћемо се окупити овде у Источном Сарајеву, а народ Херцеговине ће блокирату границу на путу Невесиње - Мостар", рекао је Радановић за РТРС.
Каже да је од данас целом свету јасно, оно што је нама јасно и говоримо већ 30 година, а то је како истиче, да у Сарајеву нема места за Србе ни онда када желе да прошетају, кажу да су за поштовање права, а камо ли да живе у том граду.
Одлуком о забрани одржавања скупа у ФБиХ су још једном показали да су и лева и десна рука западних амбасада које су кренуле у отворени рат против Срба, оценио је председник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бранимир Којић.
Мозак свега, каже он су стране амбасаде које су кренуле у отворени рат против Срба и то морају сви да схвате.
"Уколико не схватимо, може доћи до потпуног нестанка Срба са ових подручја", упозорио је Којић.
Он је оценио да је Сарајево овом забраном показало своју "мултиетничност", причу о правима Срба у ФБиХ, чији је број поражавајуће мали, као и да Срби нису безбедни у том ентитету, док Република Српска показује све потпуно супротно.
"МУП Републике Српске обезбеђује и штити муслимане који сваког јула проносе ратне заставе кроз Сребреницу, али и цело Подриње, а требало би их похапсити јер они провоцирају преживело српско становништво које није побио ратни комадант муслиманских снага у Сребреници Насер Орић и његови монструми. О томе се ћути", нагласио је Којић.
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да је одлука МУП Кантона Сарајево показатељ односа Сарајева према ономе што долази из Републике Српске.
"Нису могле власти Кантона Сарајево, поготово имајући у виду бошњачку политику према Суду и Тужилаштву БиХ, ни на који начин дозволити мирно окупљање грађана из Републике Српске, иако је то најдемократскији начин изражавања воље", рекао је Ћосић.
Он је нагласио да је јасно да политика, која је спуштена на МУП Кантона Сарајево, није смела да дозволи скуп на којем би се исказало мишљење о поступцима Суда и Тужилаштва БиХ.
Начелник општине Пале Бошко Југовић оценио је да је забрана одржавања мирног скупа "Српска пред судом" плод класичног политичког притиска сарајевских и испостава страних центара моћи у том граду.
"Сва образложења која се 'покривају' наводним безбедносним разлозима су тек покушаји да се формално оправда забрана демократског, мирног и достојанственог окупљања грађана, док је суштина целе приче у томе да у Сарајеву нипошто нису желели да виде масовни скуп Срба пред некадашњом касараном 'Виктор Бубањ', за коју сви знају да је била један од ратних логора за припаднике српског народа, нити да чују поруке подршке институцијама Републике Српске и председнику Милораду Додику, као ни поруке које би јасно указале на кршења права Срба и њихов неподношљиво лош положај у ФБиХ" рекао је Југовић.
Начелник општине Трново Драгомир Гаговић рекао је да је забрана скупа срачунат потез који говори о онемогућавању сваког присуства Срба у Сарајеву у већем броју.
Председник Скупштине града Добоја Срећко Рекановић изјавио је да политичком Сарајеву не одговара одржавање скупа подршке председнику Републике Српске и в.д. директора Службеног гласника испред Суда и Тужилаштва БиХ, јер би се тиме показало шта Срби мисле о тим институцијама и колико неповерење влада према њима.
Он је поручио да политички процес није усмерен против Милорада Додика већ против Републике Српске и српског народа у целини.
"Још од 1992. године јасно је да за Србе нема места у Сарајеву. Више од 157.000 Срба морало је да напусти тај град, а данас нам не дозвољавају чак ни да дођемо и одржимо протест који би трајао неколико сати", рекао је Рекановић.
Делегат у Дому народа Парламента ФБиХ Горан Броћета изјавио је да се у Федерацији, где се одавно крше основна начела правде и права Срба, не дозвољава да као слободни грађани пруже подршку председнику Републике Српске Милораду Додику.
"Одлука сарајевског МУП-а да забрани мирне и достојанствене протесте који су планирани за сутра, а чији је једини циљ да на миран, достојанствен и демократски начин искажу неслагање са инструисаним потезима који се кувају у западњачко-сарајевској кухињи је још један у низу показатеља да је недопустиво све што би могло ићи у корист српском народу", рекао је Броћета.
Српски глас ће се чути и поред баријера које постављају политичко Сарајево и странци који се данас у њему питају више него иједан његов аутохтони становник, баш као што ће се и Република Српска питати о свему ономе што јој омогућава Устав и Дејтонски споразум, рекао је члан Главног одбора СНСД-а Срђан Шекара.
"А ту демократију коју заједнички промовишу остављамо управо њима, јер њене вредности, не радујемо се због тога, прије или касније највише ће заболети ово и овакво Сарајево", навео је Шекара.
Сарајевска полиција забранила је одржавање протеста Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ 1. септембра испред Суда и Тужилаштва БиХ због неиспуњавања формалних услова и из безбедносних разлога, саопштено је из кантоналног Министарства унутрашњих послова
Председник овог одбора поднeо је 24. августа захтев за одржавање мирног скупа 1. септембра испред зграде Тужилаштва БиХ у Сарајеву због политичке оптужнице против председника Републике Српске Милорада Додика и вршиоца дужности директора Службеног гласника Српске Милоша Лукића.
Тужилаштво БиХ подигло је 11. августа оптужницу против Додика и Лукића због непоштовања одлука Кристијана Шмита.
Подршку Додику и Лукићу пружили су представници удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, али и бројних невладиних организација који су најавили присуство протестима, као и представници странака владајуће коалиције у Српској.