Србија и Балкан

Дачић рекао Хилу шта му замера, амбасадор напустио салу: "Није због говора"

У организацији Конгреса српско-америчког пријатељства и Института за одрживи развој и просперитет у Београду се одржава "Дан Америке"
Дачић рекао Хилу шта му замера, амбасадор напустио салу: "Није због говора"© TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ/ bs

У скупштини Србије одржава се "Дан Америке" у организацији Конгреса српско-америчког пријатељства и Института за одрживи развој и просперитет уз присуство америчког амбасадора Кристофера Хила, делегације Националне гарде Охаја, амбасадора Србије у Вашингтону Марка Ђурића и министра спољних послова Србије Ивице Дачића.

Дачић је већ на почетку свог говора истакао да се Србији замера присуство на састанку "Асоцијације нација југоисточне Азије" (АСЕАН).

Он је рекао да Србија није члан АСЕАН-а, да то није ни могуће, јер су то земље југоисточне Азије, али да се у Србији повела кампања, и да је то потврда да Србија гледа ка Истоку.

"Тамо је била и потпредседница САД, индијски премијер, јапански премијер, кинески премијер. Европска унија је потписница тог истог", рекао је Дачић и додао да већина земља АСЕАН-а није признала независност Косова.

Како је напоменуо, сама министарка из Индонезије је дала изјаву да та земља неће мењати свој став.

"За Србију је то тржиште на којем смо остварили 700 милиона долара спољно-трговинске размене прошле године, а ове године се очекује да ће бити више од милијарду", каже Дачић.

Он је изразио солидарност са Америком уочи годишњице напада 11. септембра и додао да се нада да су САД и Србија на правом путу да своје односе уреде како би желеле обе државе и какве заслужују да имају, какве су имале током највећег дела наше заједничке историје.

"Ми немамо никаквих разлога да скривамо ту велику традицију, напротив, треба да будемо поносни. И на људе који су је обележили. Оно што желим да истакнем, то су темељни принципи које свака држава има. А то је да је спољна политика део националних интереса које има свака држава. И САД имају своје интересе, и Србија има своје интересе. Некад се они поклапају, некад се не поклапају. Некада има разумевања, некада нема разумевања", напоменуо је Дачић.

Како је рекао, Србија је у кључним догађајима у историји човечанства увек била на правој страни, за разлику од других који су започели и Први и Други светски рат, и за разлику од других народа у овом региону који су сви до једног скоро били на страни тих који су ратове.

"Србија је платила скупу, високу цену своје борбе за своје жеље за слободу и независност жеље за независношћу", напоменуо је Дачић.

Како је рекао, историјски гледано, изгледа да се колаборационизам исплати, те да су боље прошли они који су пред Хитлера и његове војнике бацали цвеће.

"Сви треба да имамо то у виду, и ми и САД. Рећи ћу само један пример. Ви знате да ја, односно моја партија, идеолошки није блиска са покретом из Другог светског рата, али смо поносни на акцију Халијард и учествујемо у обележавању свега тога. У Сарајеву сте видели шта се десило на ту тему. Нисам приметио реакцију амбасаде САД у БиХ", рекао је Дачић.

Како је напоменуо, прича сасвим отворено, те да треба да будемо искрени, и да у публици има много познатих лица.

"На политичкој сцени ће се веома често чути како се неко опредељује и према САД или према Русији, са аспекта свог очекивања од њих, да буду ваши фаворити у Србији, неће никад ни Америка ни Русија, ни било ко довести некога на власт. Мислим да много више треба да поштујемо потребу да нађемо заједнички именитељ, интерес. Они се не поклапају свуда. Па чекајте, немају заједнички интерес ни САД и Европска унија, могу да наведем сто примера", рекао је Дачић.

Додаје у свему томе треба имамо у виду да су САД велесила, исто као што САД морају да имају у виду интересе највећег народа и државе у региону.

Након тога је Хил напустио салу, на шта је Дачић рекао: "Није због реакције на мој говор".

Ђурић: Србија показала издржљивост у међународним кризама

Српски амбасадор у Вашингтону Марко Ђурић изјавио је да српско-америчке односе красе и карактеришу историјска повезаност и економски интерес и заједнички политички интереси.

Према његовим речима, Србија је у претходних неколико година остварила изузетне развоје у економији, политици, унапређењу инфраструктуре и јачању свог међународног положаја.

"Србија је показала издржљивост у низу међународних криза којима смо били сведоци. Чврсто сам уверен да су пред Србијом нови хоризонти развоја и напретка упркос свим изазовима и кризама којима смо суочени. Србија је чврсто опредељена да у будућем развоју САД буду један од кључних стратешких партнера у нашем економском, политичком и сваком другом напретку и развоју", поручио је Ђурић.

Како каже, Србија улаже значајне напоре и ресурсе у повећање свог присуства на америчком континенту.

Амерички амбасадор Кристофер Хил је рекао да му је велика част што је на конференцији са Ђурићем и генералом Херисом који су урадили много за односе Србије и Америке, и раде и даље на њиховом јачању и стварању још чвршћих односа.

"Окупили смо се септембра 2023, јер је то посебно важан тренутак у овим односима. У прилици смо да можемо да померамо унапред наше односе, а као што сваки бициклиста то зна, важно је стално се кретати напред", рекао је Хил на скупу који организује Конгрес српско-америчког пријатељства.

Амбасадор Хил је рекао да ће се данас разговарати о многим дешавањима у свету, али је и додао да мора да нагласи да су односи Србије и САД постојани, независно од тога шта се у свету дешава.

"Треба да сарађујемо посебно на пољу привредне сарадње где имамо заједничке интересе, радићемо и на јачању политичких односа, и о темама везаним за безбедност, о којима посебно морамо да разговарамо", рекао је Хил.

"Ако се вратимо 142 године уназад од када сежу наши односи, морамо рећи да они имају све шансе да наставе још 142, а у периоду који предстоји само треба да добијају на убрзању и залету", рекао је Хил.

Оснивач Конгреса српско-америчког пријатељства Владимир Маринковић рекао је да се данас обележава "Дан Америке" у Београду, а како је додао, данас је и важан дан јер су ту пријатељи из Националне гарде Охаја.

То је јединствена прилика да на једном месту видимо разговор два амбасадора, Ђурића и Хила. Право је време, како је додао, за унапређење билатералних односа и отварање стратешког дијалога.

image