
Српска амбасадорка у Берлину одговорила немачком дипломати: Србија се спрема за будућност, не за рат

Србија се припрема за будућност, а не за рат, истакла је амбасадорка наше земље у Немачкој Снежана Јанковић у реакцији на ауторски текст објављен у немачком "Велту" под називом "Да ли се Србија спрема за нови рат на Балкану".
"Србија се, напротив, припрема за будућност - привредним развојем, грађењем инфраструктуре за бољу регионалну повезаност и покретањем регионалних иницијатива са циљем да сви у региону боље живимо", навела је амбасадорка.
Аутор текста на који је амбасадорка реаговала, Александар Ротерт устврдио је, наиме, да "недавно слање оклопних трупа на границу са Косовом отвара питање наоружавања Србије".
Пропустио је, међутим, да информише своје читаоце да је подизање борбене готовости Војске Србије, како Јанковић наводи, био изнуђени одговор на запаљиве и опасне потезе политичара у Приштини, а не узрок кризе.
Амбасадорка је у тексту, који је такође објавио "Велт", подсетила да је узрок било насилно инсталирање нелегитимних албанских "градоначелника" у српске општине на северу КиМ, изабраних са једва три одсто гласова, у пратњи наоружаних припадника полиције тзв. Косова.
ЕУ је, како је подсетила Јанковић, у саопштењу од 3. јуна захтевала од Приштине да сместа суспендује полицијске операције у близини општинских зграда и да градоначелници привремено врше дужност изван општинских просторија. То се, указује, до данас није догодило.
"Најоштрије одбацујемо запањујућу тврдњу да Београд у својим 'великосрпским претензијама' посебно има у виду 'делове Косова, Републику Српску и Црну Гору' и питамо да ли је за аутора претња то што се Србија дипломатским и политичким средствима бори за угрожена права српског народа на Косову и Метохији, у својој бесправно отцепљеној покрајини која је унилатерално прогласила независност девет година након окончања сукоба и НАТО бомбардовања Југославије, извршеног без сагласности Савета безбедности УН", нагласила је Јанковић, а пренео Танјуг.
Србија, како истиче, поштује територијални интегритет сваке чланице УН, а у случају Босне и Херцеговине подржава сваки договор представника три народа.
Србија брине о својој безбедности и модернизује своју војску, баш као и бројне друге европске земље, али искључиво у сврху одвраћања, а тиме, истакла је амбасадорка, никога не угрожава нити коме прети.
"Војну опрему продајемо и купујемо у складу са међународним нормама, такође и од партнера са Запада. Министарство одбране Србије демантовало је наводе о куповини дронова од Ирана. Имамо добру војну сарадњу са САД, НАТО-ом и КФОР-ом, док Војска Србије учешћем у мировним мисијама ЕУ даје допринос миру и стабилности у свету", поручила је Јанковић.
Према њеним речима, Србија се припрема за самит Берлинског процеса у октобру у Тирани. Ратификацијом три споразума у оквиру ове иницијативе показала је своју посвећеност оснивању заједничког регионалног тржишта.
Земља ће, како је подсетила Јанковић, бити и домаћин специјализоване изложбе ЕКСПО 2027. године, на којој ће представити своја достигнућа, али и предности читавог региона. Јанковић је истакла да Србија, иако мала земља, постиже завидне резултате у дигитализацији, захваљујући бројним немачким и другим страним инвестицијама и жели да настави привредни и технолошки успон.
"За то су јој потребни мир, стабилност и сарадња у региону. Ово су теме које заокупљају нашу свакодневицу и овако ми видимо нашу будућност - сушта супротност ономе како то представља аутор поменутог чланка", закључила је амбасадорка, преноси немачки лист.