Србија и Балкан

СПЦ: Одбацујемо све изјаве које релативизују геноцид на територији НДХ

Историјску истину да је над српским православним народом у НДХ, као и над Јеврејима и Ромима, почињен геноцид, не може порећи никаква лаж, поручује Синод СПЦ
СПЦ: Одбацујемо све изјаве које релативизују геноцид на територији НДХwww.globallookpress.com © Miso Lisanin/XINHUA

Српска православна црква у потпуности одбацује изјаву, али и све друге сличне изјаве, које релативизују геноцид извршен над Србима, Јеврејима и Ромима на територији Независне државе Хрватске (НДХ), наведено је у саопштењу СПЦ.

Свети архијерејски синод прати медијску кампању коју је, рециклирајући једну стару и потпуно нетачну изјаву о броју српских жртава у геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима на територији НДХ, покренуо сарајевски портал, а прихватило на десетине портала, који објављују наслове попут "Мит о 700.000 Срба убијених у Јасеновцу руши управо Српска православна црква".

Како је наведено, историјску истину да је над српским православним народом у НДХ, као и над Јеврејима и Ромима, почињен геноцид, не може порећи никаква лаж.

Истиче се да је Синод СПЦ, чим је епископ славонски Јован пре више година изнео своју приватну процену о броју јасеновачких жртава, Синод СПЦ му је званично, својом одлуком, одузео право да се у јавности оглашава по том питању, знајући унапред да ће извршити замену теза и лично мишљење приказивати као став саме Цркве.

У саопштењу се наводи да је СПЦ вековна будна чуварка аутентичног историјског народног памћења, посебно вечног спомена светих мученика, исповедника и страдалника, због чега се сматра неумесно њу прозивати или од ње тражити да се правда пред самопостављеним цензурама, трибуналима и инквизицијама.

Став Синода је да се утврђивањем историјских чињеница бави историјска наука, заједно са другим потребним научним дисциплинама, а да свештеници треба да се моле Господу за све невине жртве, српске и несрпске, да се моле да се систематско вишегодишње масовно убијање невиних људи, мушкараца, жена и деце, више никад и нигде не понови, као и да негује хришћанску културу сећања.

Синод подсећа на чињеницу да Јасеновац јесте био најмасовније губилиште, али и да на територији НДХ готово да није било града или села у којем није било масовних злочина над православним Србима, у којем није почињен геноцид над српским народом, као и над Јеврејима и Ромима.

Стога, Синод СПЦ истиче да је Јасеновац, са тамошњим манастиром Светог Јована Крститеља, данас изузетно светилиште у нашој Цркви, место молитве, место на коме свети мученици јасеновачки позивају, између осталог, све на покајање и на истинско помирење двају хришћанских народа, православног српског и римокатоличког хрватског.

Апел академика Цркви и Влади Србије

Подсећамо, више од 80 академика, професора, научника и других јавних личности обратило се Српској православној цркви и Влади Србије, захтевајући да епископ славонски Јован буде разрешен свих дужности везаних за Јасеновац и геноцид над Србима у НДХ.

"Верујемо да је сваком добромислећем јасно да се ревизионистичком, антисрпском и антидржавном деловању епископа Јована мора стати на крај. Нажалост, у тој нечасној работи важан је и постојан ангажман владике славонског Јована (Ћулибрка). Као илустрацију наводимо изјаву владике Јована из априла 2015. године, на предавању "Јасеновац виђен из Свете Земље": "И да знате, ово вам говорим као неко ко је реално упућен у стање науке у том погледу, број жртава Јасеновца у будућим енциклопедијама геноцида и холокауста које се сада спремају за штампу неће бити 600 или 700 хиљада. […] Оно што знамо за Јасеновац, то је физичка граница испод које не може да се иде а то су побројане жртве по имену и презимену, а њих има око 90 хиљада. Зато смо вам у октобру 2019. године упутили Апел за одбрану Светих Српских Новомученика Јасеновачких и позвали вас да сугеришете и утичете на епископа Јована да се окане ревизије историје и окрене истинском пастирском раду, а проучавање историје да остави историчарима. Нажалост, владика Јован се није окануо ревизионизма, мада је донекле променио начин деловања: у последњем разговору на ту тему (ТВ Прва, 14. август 2023) он се не изјашњава о броју жртава Јасеновца ('Најстрашнија истина јесте да ми то не знамо') али зато напада израелског професора Гидеона Грајфа који се држи општеприхваћене бројке од 700 хиљада убијених у Јасеновцу ('… човек који је у својим институцијама, у Израелу, у међународној научној јавности био прокажен', владика Јован о проф. Грајфу)", наводи се у писму.

image