Куртијев саветник: Вучићев услов постао став ЕУ, траже ЗСО до краја октобра

Реч је, наводно, о документу старом шест месеци, кога су, како тврди Зуљфај, посредници у дијалогу искористили како би "покрили недостатак учешћа Србије у настојањима да се направи план секвенцирања"

Саветник премијера привремених приштинских институција Јетон Зуљфај објавио је на свом Твитер налогу документ за који тврди да га је Вучићу и Куртију током јучерашњег сусрета у Бриселу представила Европска унија, односно посредници у дијалогу, преноси "Коссев".

Реч је, наводно, о документу старом шест месеци, кога су, како тврди посредници у дијалогу искористили како би "покрили недостатак учешћа Србије у настојањима да се направи план секвенцирања".

"Документ је веома користан за разумевање како је Вучићев услов постао став ЕУ", констатује Зуљфај.

Спис који је објавио Куртијев саветник насловљен је – "Опција А1 – Прво Заједница општина са српском већином а затим даље дискусије" и у њему се наводи да ће Управљачки тим до краја марта, уз подршку ЕУ, представити први Нацрт статута за ЗСО, након чега ће уследити преговори о истом.

Овај нацрт је, како Н1 подсећа, међутим, представљен 2. маја, а исти је Приштина одбацила, уз наводе да он представља рецепт за формирање нове Републике Српске.

Документом је такође предвиђено да 90 дана након представљања нацрта окончају преговори, а потом Приштина усвоји Уредбу и тиме омогући правну одрживост Статута.

Такође, предвиђено је да се до краја октобра 2023. заврши успостављање ЗСО, а да потом стране одмах крену са разговорима и применом Европског споразума.

О овом документу јуче је говорио и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти, након састанка у Бриселу са српским председником, који је завршен без позитивног исхода.

Курти је поручио да је Србија све условљавала формирањем ЗСО, те да није изашла са формалним предлогом, већ да је ЕУ, уместо тога, донела документ старији од 6 месеци.

"Тада сам ја сазнао да заправо Србија није никада предложила секвенцијални путоказ, као што смо ми урадили, него је само предала један документ који је условљавање – да прво мора ЗСО, а потом – видећемо", рекао је.

Курти је јуче устврдио да је спреман да преговара о ЗСО, али када "за то дође време" и уз примену "косовског, европског и америчког стуба" – који гарантују да ће ово тело бити у складу са "косовским уставом" и да неће имати извршна овлашћења. Формирање ЗСО, како он тврди, не може да буде услов за примену европског споразума који је, како наводи, закључен ове године.

Текст документа који је објавио Зуљфај:

1. Стране су сагласне да се процес спровођења нормализације односа између Србије и Косова убрза кроз кораке дефинисане овом Мапом пута, на начин и у роковима предвиђеним члановима који следе.

 2. Стране су се сложиле да ће до краја марта 2023. године Управљачки тим у Дијалогу уз подршку ЕУ представити први Нацрт Статута Заједнице општина са српском већином на Косову, који ће обезбедити одговарајући ниво самоуправе за српску заједницу на Косову, након чега ће стране одмах приступити преговорима о Статуту, уз посредовање ЕУ.

 3. Стране су се сложиле да у року од 90 дана од дана представљања Првог нацрта Статута Заједнице општина са српском већином на Косову окончају преговоре о том документу. Након тога, Косово ће усвојити Уредбу и све друге неопходне документе који ће омогућити правну одрживост Статута, на начин предвиђен споразумима из 4. члана ове мапе пута.

 4. До краја октобра 2023. године биће завршено успостављање Заједнице српских општина на Косову, у складу са свим одредбама следећих споразума који су постигнути у оквиру Дијалога у вези са датим питањем:

 а) Први споразум о принципима који регулишу нормализацију односа (2013),

 б) План имплементације Првог споразума (2013),

 ц) Делокруг и мандат Управљачког тима за формирање Заједнице српских општина (2013) и

 д) Асоцијација/Заједница општина са српском већином на Косову – општи принципи/главни елементи (2015).

 5. По формалном успостављању Заједнице општина са српском већином на Косову, стране ће се одмах посветити разговорима о примени предлога ЕУ за нормализацију односа између Србије и Косова.