Вучић из Њујорка: Нисмо увели санкције Русији и надам се да ће тако и остати
Председник Србије Александар Вучић рекао је да Србија до сада није увела санкције Русији и да се нада да ће тако и остати.
Вучић, који ће се у четвртак обратити Генералној скупштини УН, рекао је новинарима да очекује да ће му светски званичници држати придике због тога што се Србија није ускладила са политиком Запада и увела санкције Русији.
"Прво ће да ми држе предавање овде за 7-8 минута, па ће и сви остали да ми држе придике. Саслушаћу их, па ћу да им кажем да Србију као председник водим ја. Докле год је тако, водићемо поштену, одговорну и фер политику. Знамо како смо ми пролазили са санкцијама. Што бисмо ми у таквим стварима учествовали", рекао је Вучић.
Вучић је навео да је амерички председник Џозеф Бајден је у свом говору као највише вредности човечанства навео територијални интегритет, суверенитет и тек под три људска права, више пута се позивајући на Повељу УН и акте у УН.
Истакао је да ће покушати у свом говору, иако долази из мале земље, да подсети да то није сасвим случај и на то када су 1999. мимо одлуке СБ УН једну слабашну земљу на Западном Балкану бомбардовали њих 19 најјачих и убијали народ.
Како се тог територијалног интегритета и суверенитета нису сетили пре 20 година, иронично је упитао председник алудирајући на НАТО агресију на СРЈ.
"И даље не признају Резолуцију 1244. Великима је све дозвољено, а ми који смо мали боље да на време схватимо колико смо мали. Ја то још нисам схватио, можда ме придикама убеде", додао је он иронично.
Председник је оценио да се из излагања пред Генералном скупштином УН види да постоје различита виђења света.
Састанци
Први пут, да ја знам, бразилски председник је добио већи аплауз од америчког, рекао је Вучић новинарима на маргинама Генералне скупштине УН.
"То показује да постоји промена расположења код дела афричких и азијских земаља, то се видело и на неким европским пријемима где ти континенти нису толико заступљени", рекао је Вучић.
Имали смо јуче и данас много састанака са готово свим европским лидерима који су овде присутни.
"Још нисам видео Ђорђу Мелони, а остале чини ми се да све јесам. Имаћемо ручак председника са Западног Балкана. Имао сам сусрет са Реџепом Тајипом Ердоганом и са председником Европског савета Шарлом Мишелом, са председником Кубе Мигуелом Диазом Канелом", поручио је председник.
Додао је да очекује изузетно важан разговор са кинеским потпредседником Хангом Женгом, са Мирославом Лајчаком, као и још много важних билатералних састанака.
Веома важан ће нам бити сутрашњи састанак са потпредседником Кине нарочито јер средином октобра идемо у Кину са највећом делегацијом досад, додао је Вучић.
"У ери новог сукоба Азербејџана и Јерменије, у тренутку када имате напетост између Канаде и Индије, хиљаде мртвих на дневном нивоу у Украјини, све веће захлађење односа између Кинеза и Енглеза, Кинеза и Немаца, онда је јасно да треба да разговарамо", рекао је Вучић.
Он је оценио да звучи бесмислено причати о угљен диоксиду у ваздуху у тренутку када имате сукобе на све стране. Ако се то не заустави, последице ће бити све теже.
Обраћајући се медијима, међу којима су били и руских, Вучић је рекао да Србија подржава територијални интегритет земаља које су чланице УН.
"Сматрамо да је то принцип који ће увек бити поштован и код нас и у свету. Надамо се да ће наши пријатељи у кавкаском региону све урадити да дође до мира. Потребно је избећи рат", рекао је Вучић.
Питање КиМ
Председник Србије је рекао и да је ЕУ намеравала да укаже на страну која је више крива због изостанка напретка у дијалогу Београда и Приштине, али да су неке земље које су признале тзв. Косово тражиле да се став "уравнотежи".
"Ако пажљиво читате, намера је била да се више укаже на страну која је стварно крива, али онда су дошли из девет земаља, колико сам обавештен, које су тражиле да се не поистовети, није баш поистовећено, видели сте две, три реченице, али су тражили да се уравнотежи", рекао је Вучић у Њујорку одговарајући на питање новинара да ли ће на радном ручку са шефом европске дипломатије Жозепом Борељом поставити питање зашто ЕУ поново каже да су обе стране криве да не испуњавају обавезе.
Он је истакао и да Србија не може да буде у предности, јер су то земље које су признале независност "Косова".
"Сматрају нас кривим због проблема Косова, јер га ми не признајемо и морају да слушају неког малог Вучића који ће да говори о међународном праву и да сви знају да сам потпуно у праву, није то баш пријатно ни лако", рекао је Вучић који учествује на заседању Генералне скупштине УН.
На питање о учешћу председнице привремених приштинских институција Вљосе Османи на заседању Генералне скупштине, Вучић је рекао да она не учествује у раду скупштине и "не може да седне где ми седимо".
"Али земље које су признале Косово дају специјалну карту да улазе на пријеме. То су радили и прошле и претпрошле године, а радили су и са другима", навео је Вучић.
Европска унија је раније данас позвала Београд и Приштину да испуне обавезе које произилазе из споразума о нормализацији односа и нагласила да рад на успостављању Заједнице српских општина треба да почне без даљег одлагања или предуслова.
Савет министара спољних послова ЕУ је, поред осталог, изразио забринутост због изостанка напретка на прошлонедељном састанку страна у Бриселу, подсећа Танјуг.