Конгресмен САД за "Глас Америке": Курти мора да формира Заједницу српских општина

Мајк Тарнер је истакао да "нема изговора да се договори не спроводе" и да Курти мора да испуни обавезу коју је преузео у погледу оснивања ЗСО

Администрација председника САД Џозефа Бајдена требало би да већи приоритет да решавању односа Приштине и Београда, а премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти требало да испуни преузете обавезе за формирање Заједнице српских општина, оценио је данас амерички конгресмен Мајк Тарнер, председавајући Одбора Представничког дома за обавештајне послове.

У интервјуу за "Глас Америке" Тарнер је предочио да међународна заједница, пре свих Европска унија и САД, не обраћају довољно пажњу на регион, али, према његовим речима, "амерички Конгрес помно прати шта се дешава на Западном Балкану јер не жели још један конфликт у Европи".

"Наставља се конфликтна ситуација између тзв. Косова и Србије. То је веома забрињавајуће. Има много ствари на столу које обе стране и даље нису спровеле, које и Србија и 'Косово' морају да реше и ту сам поруку упутио свима током своје посете", рекао је Тарнер говорећи о својој посети КиМ где се састао са председницом тзв. Косова Вјосом Османи и јасно јој ставио до знања да је потребан напредак у погледу оснивања ЗСО.

Тарнер је истакао да "нема изговора да се договори не спроводе" и да Курти мора да испуни обавезу коју је преузео.

Тарнер каже да би Бајденова администрација морала да стави до знања да ово није само "билатерално питање" између Београда и Приштине, већ је примена договореног, једно мултилатерално питање између ЕУ, САД и КиМ и ЕУ, САД и Републике Србије.

Вучићу порука о Русији 

Амерички конгресмен потврдио да је током сусрета са председником Србије Александром Вучићем пренео јасну поруку да би ЕУ и САД волеле да Србија примени санкције против Руске Федерације.

Говорећи о ситуацији у БиХ, Тарнер је рекао да је у дану када је боравио у посети БиХ видео да су у току протести, блокаде, затворени делови унутрашње границе што, како је оценио дестабилизује напоре да БиХ постане функционалнија држава која своју будућност види у ЕУ и НАТО.

"Биће потребно да се САД и ЕУ удруже и окупе међународну заједницу за проналажење решења за Босну и Херцеговину. Ако окупимо међународну заједницу да размотри како БиХ може да обави транзицију на функционалну структуру и како њени становници то да изаберу, онда би могли и да се усредсредимо на решавање тог проблема", рекао је Тарнер.

Он је закључио да је проблем за сва нерешена питања широм Балкана, између осталог и у томе што сви људи који су одговорни да их решавају имају тенденцију да седе и упиру прсте једни у друге говорећи да не морају ништа да ураде због тога што она друга страна није ништа урадила.

"Мора да буде јасно да је то питање кредибилитета, када преузмете обавезу да постигнете напредак", указао је амерички конгресмен.