Безбедносно-политички трилер на северу Косова и Метохије има све елементе хибридног рата против Србије, а чији су се обриси могли наслутити у месецима који су иза нас.
Примера има много, али је знаковито да се у средишту приче налази Српска православна црква и манастир Бањска, који су у приштинским медијима, али и код појединих иностраних гласила, означени као сигурно уточиште за "српске криминалне структуре" и "војну формацију", одакле се изводе напади и на полицију такозваног Косова.
Те информације јуче рано ујутру преплавиле су албанске канале и на правом су трагу пашквиле коју је не тако давно сковала Алиша Кернс, шефица Одбора за спољну политику парламента Велике Британије и проверена албанска и бошњачка лобисткиња, пишу "Вечерње новости".
Наиме, поменута амбициозна торијевка је почетком јула, током седнице скупштине, навела да се оружје из Србије шверцује колима Хитне помоћи и онда истоварује у православне цркве на Косову и Метохији.
"Зато је безбедносна слика тако сурова. Предуго нисмо успевали да прозовемо наоружане српске милиције које делују на северу Косова. У влади су свесни, са војницима који су се тек вратили са служења у Кфору, да се оружје шверцује преко границе у православне храмове колима Хитне помоћи. Када наше трупе покушају да добију дозволе да оду по њих, то траје предуго. До тренутка када се набави дозвола, гле изненађења, Хитна помоћ се појави у цркви и поново извади оружје."
Ове монструозне оптужбе муњевито је демантовао Кфор, а од ставова Кернсове званично се оградио и амбасадор Велике Британије у Приштини Николас Абот, наводећи да су у питању њени лични ставови.
Но, Кернсова није мировала ни јуче. Тако је поручила "да је дубоко забринута због оркестрираног напада на Косовску полицију":
"Ситуација још није решена ни за пуцњаву пријављену у манастиру Бањска. Прве слике сугеришу да су наоружани људи добро финансирана и опремљена милиција, укључујући и оклопна возила. Мора се подржати одговорност и они се морају суочити са правдом".
Појава "српских специјалних јединица" које су наводно фотографисане на северу Космета, и то гле баш код манастира Бањска, савршено се уклапа са наративом председнице Спољнополитичког одбора британског парламента и одређених обавештајних кругова, који су у координацији са привременим институцијама у Приштини и повели поменуту харангу против СПЦ и њеног свештенства на КиМ.
Да присуствујемо организованом покушају остварења овог плана сведочи невероватна концентрација унисоних изјава западних политичких представника и добро познатих изасланика, који оштро осуђују напад на јединице КПС код Бањске, где захтевају да се починиоци пронађу и казне, дајући бланко подршку режиму у Приштини за ширу операцију на северу Космета, не улазећи детаљније у то шта се заправо десило у рано недељно јутро.
Подгрејана је и теза о наводној угрожености "демократског Косова" од стране "српског агресора". Тако је бивши министар одбране привремених институција у Приштини Арменд Мехај позвао земље НАТО-а да у своје чланство приме тзв. Косово, чиме би се "одвратили упади српских безбедносних снага северно од реке Ибар".