На Београд се сручило кише као за месец дана: Вода улазила у зграде, поплављени аутомобили

Највише интервенција забележено је на канализационој мрежи, а проблем је, према речима градског секретара Дарка Главаша, био то што се велика количина воде практично сливала бујичном потоцима

Ноћас је на територији Београда пало између 50 и 60 литара кише по квадратном метру, односно количина падавина која се иначе бележи у року од месец дана, навео је за Танјуг градски секретар за послове одбране, ванредне ситуације и координацију Дарко Главаш, и додао да је због тога градски штаб за ванредне ситуације интервенисао више од 38 пута.

Општина која је најгоре прошла била је Чукарица, на чију територију је пало чак 67 литара кише по метру квадратног.

"Републички хидрометеоролошки завод Србије (РХМЗ) нам је правовремено давао информације и затим је градоначелник Александар Шапић сазвао састанак штаба за ванредне ситуације, тако да је он одржан још у петак послеподне. Стога је цео комунални систем био спреман и практично чекао ову непогоду. Све расположиве екипе градске чистоће, водопривредних предузећа, Зеленила и оне које се баве трамвајским инсталацијама одмах су изашле на терен", рекао је Главаш.

Највише интервенција забележено је на канализационој мрежи, а проблем је, према речима градског секретара, био то што се велика количина воде практично сливала бујичном потоцима.

"Двадесет линија градског превоза  имало је одређене измене, највише их је било на трамвајским линијама, пре свега на територији Чукарице и на простору центра града", навео је Главаш и додао да су се све инцидентне ситуације решавале брзо и у ходу.

Наравно, каже он, иако су екипе биле спремне и одмах изашле на терен, услед овако екстремних неприлика, дошло је и до одређених застоја, који, како је прецизирао градски секретар, нису трајали дуже од 40 минута.

Материјална штета у Београду није велика и према речима Главаша на територији Београда оборена су четири стабла.

"Од тога су два на јавној површини, на општинама Чукарица и Раковица, укључујући једно које је пало на инсталације тролејбуске контактне мреже, због чега је на кратко било онемогућено кретање четири линије. Остала два стабла су пала на приватну површину", рекао је Главаш.

На друштвеним мрежама објављивани су снимци на којима се види како је изгледало невреме у главном граду- аутомобили су били заробљени у језеру које се створило на Аутокоманди, а проблеме су стварали и гејзир на Бановом брду, као и реке кише које су тутњале главним градским саобраћајницама.

Ангелина Реџић из Сектора за ванредне ситуације навела је да су њихове екипе имале укупно 11 интервенција на отклањању последица невремена – седам интервенција уклањања стабала, три интервенције црпљења воде (од тога две у Београду из стамбених објеката, једну у Сјеници из Дома здравља), и једну интервенцију гашења пожара у Чачку, због грома.

Водостаји су  на неким рекама повећани, како су саопштили у Републичком хидрометеоролошком заводу, нема опасности од поплава и изливања.

Мања колебања постоје на Дунаву, док је Сава у благом порасту.

У осталим деловима Србије, Kолубара је у порасту, као и Западна Морава и Јужна Морава, али упркос томе неће бити поплава.