Србија и Балкан

РТ Балкан истражује зашто су екскурзије папрене: Две ноћи у Смедереву скупље од боравка у Истанбулу

Четири ноћи у хотелу крај Требиња ученици трећег разреда гимназије плаћају 42.000 динара, док четвртаци за шест дана у Ивањици морају да издвоје невероватних 40.000 динара
РТ Балкан истражује зашто су екскурзије папрене: Две ноћи у Смедереву скупље од боравка у ИстанбулуGetty © Marco Di Lauro / Stringer

Многи родитељи одустају од слања деце на дневне излете, екскурзије и рекреативне наставе због папрених цена које су неретко више од цена породичних путовања у иностранство.

Основци из једне од школа у подножју Авале за једнодневни излет на ову планину морају да издвоје невероватних 6.000 динара, док одлазак до Аранђеловца или Ваљева, без ручка, родитељи плаћају 3.500 динара.

"То је полудневни излет и то без оброка", наводи једна од мајки.

Четири ноћи у хотелу крај Требиња за ученике трећег разреда гимназије коштају 42.000 динара, док четвртаци за шест дана у Ивањици треба да искеширају две хиљаде мање, тачније невероватних 40.000 динара.

"Ово су тарифе које су договорене током прошле године, могу да замислим колико би нас коштало да уговарамо сада ", објашњава за РТ Балкан револтиран отац.

Родитељ двоје деце, трећег и осмог разреда, старије дете послаће у Смедерево и Виминацијум на две ноћи, односно три дана по папреној цени од 43.000 динара, док седмодневна рекреативна настава на Златибору за млађег основца кошта 34.000 динара.

"Плаћање је у десет рата, па због тога понуду можемо да узмемо у разматрање. Међутим, на основну суму треба додати паре за воду, вожњу на жичари и палачинке", наводи он.

Путовање у иностранству мали матуранти ће плаћати најмање 800 евра, односно скоро 95.000 динара, колико кошта седам ноћења са доручком. Када се ту додају новац за џепарац и остале оброке родитељи морају да обезбеде још 400 евра.

Што су деца старија и екскурзије су скупље, тако ученици средњих школа трансфер до Суботице, тачније до Палића, и два ноћења на бази пуног пансиона плаћају 25.000 динара.

"Ужасно је скупо, зато многи одустају, а онима који су сагласни да пусте дете једина нада је плаћање на рате", каже за РТ Балкан отац троје деце.

Ученица београдске гимназије каже да се су добили понуду за четири дана на Атосу на Халкидикију у Грчкој.

"Цена путовања је 47.000 динара, што није обрадовало родитеље, поготово јер су свесни да ћемо бар 20 сати провести у превозу, али шта ће, знају колико ми значи екскурзија. Једино се нервирам што нећемо моћи да се купамо, јер су нам строго забранили прилаз мору", објашњава ученица београдске гимназије.

Директори се уграђивали, сад одређују родитељи

Председник Синдиката радника у просвети Србије (СРПС) Слободан Брајковић за РТ Балкан каже да му није јасно зашто се родитељи буне када су они надлежни за сва ова питања.

"Од измене Правилника о организацији и остваривању наставе у природи и екскурзије у основним и средњим школама прошло је две године. Школе, наставници, разредне старешине немају глас и ингеренцију над тим питањем, све организују и одлучују родитељи у Савету родитеља. Они проналазе агенцију која мора да испуни одређене услове и мора да буде акредитована, обезбеђују превоз који пре сваког путовања контролише полиција и одлучују колика ће бити дневница за наставно особље", објаснио је Брајковић.

Таква пракса, како каже, последица је ранијих прича да су се директори школа уграђивали у цене.

У Европу за исте паре

Иначе, поредећи поменуте ценовнике са јесењим аранжманима у агенцијама, закључак је да за једну дводневну екскурзију од 40.000 динара, читава породица може уживати на бази полупансиона у словачкој бањи и то три ноћи, уз купање на термалној ривијери.

Такође, за исти новац могуће је отпутовати на пет дана у Атину авионом или четири пута до Тоскане и назад, уз доручак и два ноћења. 

До великих метропола, попут Беча, Истанбула и Кракова, може се стићи за свега 69 или 89 евра. Понуда обухвата аутобуски превоз, три ноћења са доручком у хотелу са две или три звездице.

image