Амерички амбасадор: Не бих да вам намећем, али изаберите Запад уместо Русије

Србија мора да одлучи о свом путу, упозорио је амерички амбасадор

Позиција земље која није ни на истоку ни на западу, ни на северу ни на југу не иде у корист грађана и будућности њихове деце, оценио је амерички амбасадор Кристофер Хил, који је, понављајући да "није ту да Србији намеће било шта" ипак нагласио да је Србији боље са Западом него са Русијом.

"Србија мора сама да одлучи о свом путу. Мислим да просперитет не долази са Истока, тај пут је стално под поправком и питање је када ће Русија поново успети да поврати улогу која доприноси цивлизацији", тврди Хил, а преноси Танјуг.

По његовим речима Србија јесте неутрална, али он мисли да би желела да буде део Запада.

"Сматрам да много грађана разуме да Србија нема друге него да буде део Запада. У војном смислу неутралност је скупа, такве земље саме морају да финансирају одбрану, јер немају колективну, то је скупо, јер многе ствари морате сами", оценио је он додајући да је Србија на тој страни света и културно, економски и политички.

Он каже "зна да смо имали проблеме у прошлости", али би да се о тим проблемима разговара док год је потребно, као и о могућностима шта се заједно може урадити у будућности.

Сарадња са НАТО-ом, као и учешће у мисијама УН и ЕУ су, уверава, од велике користи за Србију.

"Видимо да Србија има часну и поносну војску која има дугу војну традицију и која је на жалост остављена сама", рекао је Хил и подсетио да САД блиско сарађују са ВС и да је виде као део и стуб целокупне безбедносне структуре Европе, као њеног партенера.

Истичући да он неће ништа наметати и да је "придиковање већ унапред изгубљена битка", Хил је нагласио да Србија и Срби морају да застану и замисле се које кораке желе да предузму у правцу будућности своје земље.

Не каже он да Србија треба да заборави горка искуства из прошлости и да треба да постоји национална амнезија, али како додаје "сматра да криза на континенту која је креирала нову архитектуру, треба да се искористи као мудрост, за коју верује да је многи Срби имају".

Он је изразио задовољство због учешћа ВС у вежби "Платинасти вук".

"Србија сама мора да види шта јој је у интересу и одлучи шта је за њу најбоље, а верујем да ће доћи до закључка да мора што више да буде укључена у здружене вежбе које доприносе оперативности војске", рекао је Хил.

Додао је да је познато да је војна индустрија растућа те да Србија зато мора бити део тога.

"САД могу да допринесу модернизацији ВС западним оружјем. Русија је снабдевач на кога се не може ослонити и нема пуно оружја којим може да тргује, иако су многи мислили пре рата да је друга најјача војска на свету .... али смо већ видели да постижу мало, да убацују необучене војнике на фронт и показала се, као земља са којом се не може сарађивати као раније", рекао је Хил.

Нема сумње, каже Хил, да је "оно што Русија ради у Украјини" показало да захтева колективни одговор.

"Видели смо да је Русија напала суседа, многи су правили аналогију са сукобима који су се раније одвијали између две земље, али тако нешто није виђено од половине деветнаестог века", рекао је Хил.

Како каже из свега се види да Русија заправо не поштује различите ставове и мишљења и да су сматрали да ће све лако, а да сада схватају да, како Хил тврди, не могу да победе и да су суочени са великим савезом од преко 30 чланова непобедивом војном снагом.

Хил је навео да је председник Русије Владимир Путин увек мислио да може да ослаби и подели НАТО и да НАТО може да нестане као СССР. Када се Шведска придужи Финској, уверава амерички амбасадор, десиће се супротно и постојаће нова географија граница НАТО савеза.