Премијер Албаније Еди Рама рекао је да је Кфор мисија НАТО Алијансе, а не окупациона снага Србије, истичући да су реакције на његову изјаву да Кфор мора да преузме контролу над севером КиМ болне и смешне.
"Подсећам их данас да је Кфор НАТО а не окупациона снага Србије, нити сила која дели територију 'Републике Косово', напротив, велика је гаранција у случају претње!", написао је Рама.
Рама је у дугој објави на друштвеним мрежама навео да је Влада Албаније комуницирала са највишим нивоима евроатлантске алијансе да гарантује безбедност на северу Косова.
"У оквиру подршке Албаније гарантовању безбедности на северу Косова и преузимању контроле Кфора, у овој фази када је алармантан ризик од ескалације сукоба, комуницирали смо на највишем нивоу евроатлантске алијансе и изразили максималну спремност. С друге стране, пренели смо савезницима разлоге нашег неслагања са најновијом изјавом ЕУ, настављајући да тражимо њихов јасни став, у вези са оружаном криминалном групом која је убила косовског полицајца и поводом Дана жалости у Београду", написао је Рама на друштвеној мрежи Икс.
Рамина изјава изазвала је мноштво реакција на Косову, где га оптужују да има исте ставове као и председник Србије Александар Вучић.
Премијер Албаније подсетио је да је захтев Кфору упутила и председница тзв. Косова Вјоса Османи.
Нагласио је да је свима позната чињеница да у сваком случају и за сваку нову оперативну потребу на територији Косова, Кфор усклађује своје деловање са државним органима Косова и са снагама безбедности Косова, те је стога болно колико и смешно да се чак и у овој веома озбиљној ситуацији за безбедност на северу Косова политичари са јавних или лажних профила у Приштини баве тако ниским манипулацијама емоција својих грађана, намерно искривљујући моје ставове.
Османи: Кфор само као подршка Косовској полицији
Беким Купина, саветник за медије председнице Османи, реаговао је на писање премијера Албаније Едија Раме, рекавши да је она на сваком састанку захтевала да Кфор подржи косовске институције у заустављању "српске агресије", а не да преузимају овлашћења.
"Председница Османи је у сваком разговору и састанку са партнерима и савезницима јасно стављала до знања да је мандат Кфора у служби подршке Косовској полицији, која прва реагује и представља кључну институцију за владавину права и безбедност у сваком делу њеног територија", објаснио је Купина.
Подвукао је да су приштинске институције затражиле подршку НАТО-а, како би у патролама у пограничном подручју били и њихови припадници, уз косовске полицајце, и тако заједнички спречиле улазак терористичких група и напада из Србије.
"Косовска полиција има пун мандат на целој територији Косова, док са НАТО-ом постоји блиска сарадња и координација, о чему сведочи и реакција полицијске акције током терористичког напада у Бањској 24. септембра 2023. године. Нема говора о преузимању суверених овлашћења од косовских безбедносних институција, већ о подршци приштинским институцијама у заустављању агресије из Србије", истакао је саветник за медије Вјосе Османи.