"Хитлер је лајковао вашу објаву": Какве везе имају Шенген, ЕУ и усташка застава?
Ако сте мислили да се "Јарослав Хунка моменат", у коме цео парламент Канаде уз овације аплаудира нацисти, дешава само једном - грдно сте се преварили. Реприза тог тренутка, уз мале варијације, догодила се синоћ на "Иксу", када је платформа "Шенген виза инфо", посвећена информисању о Европској унији и Шенгенском простору – на својој страници објавила усташку заставу Хрватске, описујући је, ни мање ни више него као "иконичну".
"Богата и разнолика историја предивно се огледа у заставама. Придружите нам се на путовању кроз време како бисмо истражили четири иконичне хрватске заставе различитих ера", наведено је у објави у којој су уз садашње државно обележје још приказани барјаци из 1848. и 1860 године, али и онај којим се дичила Независна држава Хрватска (НДХ) из 1941. године.
Не чуди што је на ову срамну објаву убрзо стигао иронични коментар – "Hitler likes your tweet" (Хитлеру се свиђа ваш твит).
You are promoting a fascist state and its flag in 1941! pic.twitter.com/yPp4bYUhnm
— ꒌ Косанчић Иван ꒌ (@Drachenorden1) October 3, 2023
Јер, што би рекао један од корисника "Икса" - да ли би говорећи о историји Немачке, страница употребила заставу са свастиком?
Твитераши су запрепашћено објашњавали (ако уопште и има оних који не знају) да је слово "У", у застави из 1941. године хрватска верзија свастике, и подсећали да је реч о застави нацистичке марионетске државе одговорне за геноцид над више од милион људи који нису били Хрвати.
Do you imagine doing the same about Germany and puting their flag from 1933 to 1945 (yes the Nazi one)? Because @schengen_info you just did with the Ustaše fascist flag all while ignoring the most beautiful Croatian flag, the one of the Socialist Republic of Croatia 1945-1990 👇 pic.twitter.com/KhvRXsZpss
— صَبْر أيّوبْ🌵 (@Job_D1) October 2, 2023
"Једино слободно путовање у 'Шенген стилу' на које се 'иконична' застава односи било је пребацивање Срба, Јевреја, Рома и других до Јасеновца и Аушвица ради масовног убијања. Јесте ли ви нормални? Иконична?", у неверици је био један од коментатора.
The only Schengen style “free” travel the 1941 “iconic” flag below supported was the movement of Jews, Serbs, Roma people & others to Jasenovac & Auschwitz for mass extermination / holocaust! Are you insane? “Iconic”?!? 🤦♂️ https://t.co/6Bnfw2Mrcs
— Mahir Vražalić (@Mahir_Vrazalic) October 3, 2023
Али, да ли је ова скандалозна објава била само "иконичан" кикс странице која се бави промоцијом Европске уније, или се, иза овог скандала, ипак крије нешто више?
Можда изабрана застава није тако лош симбол за представљање државе у којој "трагови нечовешта" нису остали у прошлости, и у којој се усташтво и данас велича?
"Када идете у Хрватску, знајте да газите преко костију Срба које су Хрвати зверски убили у периоду 1940-1945. - преко 800.000 Срба. Хрвати су једини имали концентрационе логоре за децу", указао је један од пратилаца ове странице, па нагласио да је данашња Хрватска наследница те усташке формације, 1995. године протерала је више од 250.000 Срба из њихових вековних огњишта и бомбардовала колоне српских избеглица.
Today's Croatia is the successor of Nazi Croatia. In 1995, Croatia expelled over 250,000 Serbs from their age-old homes. Even their criminal army used aviation to bomb the columns of Serb refugees.
— ❤️💙🤍Радован Штрумфовић❤️💙🤍 (@newdoor333) October 2, 2023
Неки твитераши би, рецимо, иронично прокоментарисали да баш усташка застава Хрватске представља "снажне европске вредности".
"Заправо, нисам шокиран. Европска унија је уствари четврти рајх", истакао је један од корисника друштвене мреже "Икс".
1941 flag represent strong EU values 🙌🙌
— Энди Вольф 🇸🇴🏴☠️☦️ (@Zli_poslodavac) October 2, 2023
"Шенген виза инфо" је убрзо, међутим, уклонио спорну објаву и затражио опроштај од пратилаца.
"Извињавамо се због претходне објаве која приказује хрватске заставе. Грешком смо приказали и заставу која се повезује са мрачним временима. Не подржавамо насиље нити штетне симболе. Намера нам је да промовишемо разумевање и јединство. Хвала на разумевању", објављено је на страници.
We apologize for our previous post showcasing Croatian flags. We mistakenly included a flag associated with a dark period.We do not support violence or harmful symbolism. Our intention is to promote understanding and unity.Thank you for your understanding. 🇭🇷 #Unity#Peacepic.twitter.com/H8W5P1eZdj
— SchengenVisaInfo (@schengen_info) October 3, 2023
Овакву грешку себи није смела да дозволи страница, о чијим представницима је често писано у "Форбсу", "Гардијану", "Њујорк тајмсу", "Блумбергу", на Би-Би-Сију, а на чије су се информације позивале и званичне институције попут америчког Стејт департмента, Европске уније, владе Велике Британије.
С каквим то неупућеним људима, сарађују представници највећих светских сила из области демократије и људских права?
Но, да ли је ипак, заиста била реч само о случајној омашци и незнању?
Оснивач ове странице је, наиме, Бесарт Бајрами, емигрант са "Косова". Будући да је Бајрами, дакле, одрастао и родио се у Србији и у истој држави школовао, немогуће је да на часовима историје није учио о Независној држави Хрватској, Анту Павелићу и његовим усташама. Пошто је, судећи по свом "Линкдин" профилу, већ 20 година у бизнису, са сигурношћу знамо да је часове историје на којима су ове лекције незаобилазне, имао много пре него што је данашња Приштина почела да изврће чињенице и бави се историјским ревизионизмом.
И Бајрамијеве колеге из тима, училе су по истом програму, будући да су и они косовски Албанци – главни уредник је рецимо Шкрута Јанузи, један од менаџера Амир Маколи, колегиница им је Мелвина Калменди.
Вађењем на незнање покушали су да се оперу и у парламенту Канаде, а увидело се да је оживљавање баука нацизма, заправо била намера – усмерена против једног од најистакнутијих бораца против фашизма – Русије.
Можда се тако испостави и да је "случајно" величање усташтва као "иконичног" - само провокација на рачун народа који је од усташтва толико страдао – кога другог него Срба.