Иако је из Агенцијe за статистику тзв. Косова оцењено да ситуација на Северу није повољна за одвијање пописа становништва који би требало да почне 1. новембра, премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти позвао је све мањинске заједнице да се одазову попису, преноси "Кљан Косова".
Курти је тим поводом разговарао данас са општинским званичницима задуженим за заједнице и повратак, као и ресорним министром у тзв. влади Косова Ненадом Рашићем.
Он је поручио да уколико се сви грађани КиМ одазову приликом пописа, влада ће моћи лакше да планира инвестиционе пројекте попут школа, путева и улагања у привреду.
"Попис становништва почиње 1. новембра, то је обавеза сваког грађанина, али је и у интересу свих. Са информацијама које ћемо прикупити, моћи ћемо да планирамо издвајања за потребе заједница, пре свега када су у питању школе, улагања у путеве и привреду", рекао је Курти.
Даље је навео и да је за мањинске заједнице опредељено три милиона евра, а да је Министарство администрације и локалне самоуправе издвојило милион евра за инфраструктурне пројекте.
"Министарство животне средине је покренуло 29 пројеката, од којих је девет за мањинске заједнице. Још једно достигнуће је признавање ромског језика као службеног језика у Призрену. Од јуче је уведена и нова аутобуска линија од Приштине до Кишнице и Грачанице", навео је Курти.
Шеф Агенције за статистику тзв. Косова Иљир Бериша, међутим, сматра да није препоручљиво да се попис спроводи у периоду када је политичка ситуација напета. Имајући у виду ситуацију на северу, поручио је да се нада да ће општине са српском већином учествовати у попису.
"У међународним препорукама пописа становништва за један успешан попис траже се предуслови. Обично се тражи да у некој земљи нема избора, јер се кампање могу помешати једна са другом и није препоручљиво да се истовремено воде кампање за попис становништва и за изборе", рекао је он.
Као реметилачке, наводе се и ванредне ситуације.
"Као у случају пандемије или земљотреса или неке друге природне катастрофе. Такође, нестабилна политичка ситуација није препоручљива за организовање пописа на тим подручијима. Верујемо и надамо се да ће завладити мир и да ће се створити услови да се изврши попис становништва и у ове четири општине", додао је он.
Бериша је нагласио да је до одлагања процеса пописа становништва за 1. новембар дошло због кашњења у процедурама за поступање по споразуму о сарадњи са Канцеларијом Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС).
Он је рекао да законодавство на "Косову" у тренутку када има споразума о великим вредностима, захтева дуже процедуре.
Последњи попис становништва на територији КиМ обављен је 2011. године, а најављени попис који је требао да буде спроведен 2021. године, одложен је због пандемије коронавируса.
Према попису из 2011. године, укупан број становника на КиМ процењује се на око 1,8 милиона становника, али овај попис није обухватио становнике општина са српском већином на северу Косова – Лепосавић, Зубин Поток, Звечан и Северна Митровица, које су у то време одбиле да учествују у овом процесу.