Србија и Балкан

Ђурић: За погоршање ситуације крив Курти који прогони Србе и жели да изазове сукоб

Годинама упозоравамо да је стање људских права на Косову неподношљиво и да ће пре или касније неко – из чисте фрустрације и очаја – узети ствари у своје руке, поручио је амбасадор Србије у САД
Ђурић: За погоршање ситуације крив Курти који прогони Србе и жели да изазове сукоб© Antonio Ahel/ATAImages

Амбасадор Србије у САД Марко Ђурић изјавио је за "Њузвик" да је за погоршање ситуације на Косову крив приштински премијер Аљбин Курти који улаже напор у прогону српског становништва и жели да изазове сукоб са Србијом, док Влада Србије у Београду чини све да деескалира тензије.

Ђурић је указао да је Курти, за две године, од како је дошао на власт, промовисао најекстремнији и најопаснији приступ у обрачуну са српском заједницом на Косову, што је резултирало са више од 275 насилних напада на невине цивиле.

Указао је да Влада Србије искрено жали и због трагичног насиља које се догодило 24. септембра, у Бањској, али и напоменуо да је важно то што Курти није дозволио мисији Европске уније на Косову (Еулекс) да учествује у истрази након тог догађаја.

"Како је рекао председник Србије Александар Вучић, имамо значајне доказе да је ненаоружаним затвореницима ускраћена медицинска помоћ, а у најмање једном случају убијени су из ватреног оружја док су лежали на земљи", рекао је Ђурић.

Зато је, додаје, потребна потпуна међународна истрага, како би се дошло до сазнања о ономе што се догодило.

Амбасадор Србије је упитао и зашто се припадници косовских безбедносних снага уопште налазе на северу, на којем су Срби доминантно становништво и што је, напомиње, дозвољено само уз одобрење НАТО-а, на основу споразума.

Ђурић је указао и на дуг низ злоупотреба које би могле створити услове за такав инцидент, попут оног у Бањској.

"Ипак, годинама упозоравамо да је стање људских права на Косову неподношљиво и да ће пре или касније неко – из чисте фрустрације и очаја – узети ствари у своје руке, само да би обезбедио свој опстанак и сигурност домова и породица", рекао је Ђурић.

Истиче и да Србија нема никакав подстицај, ни политички ни економски, да би изазвала војни сукоб, већ управо супротно, Влада Србије чини све што је у њеној моћи да деескалира тензије.

"Трудимо се да сваког српског грађанина који је умешан у насиље сматрамо потпуно одговорним. Тражимо од наших међународних партнера у Вашингтону и Бриселу да овласте мисију НАТО-а, Кфор да преузме полицијске и безбедносне дужности у регионима насељеним Србима, и позивамо на успостављање међународне истраге о томе шта се догодило у Бањској 24. септембра. Само бисмо волели да Курти уради исто", рекао је амбасадор Ђурић.

"Њузвик" у тексту наводи да се, док је пажња међународне заједнице и даље усмерена на сукоб Русије и Украјине, "у Европи спрема још један потенцијални рат, док се тензије између два дугогодишња непријатеља на Балкану приближавају опасним висинама".

Амбасадор тзв. Косова у САД Иљир Дуголи тврди да је у питању безбедност целог региона и да се Вучићу "не може веровати", јер, како каже, "покушава да манипулише доказима о директној умешаности Србије у обуку и планирање војне агресије".

Тврди и да Косово има конкретне доказе да је случај Бањска резултат "хибридног ратовања Србије", називајући га "терористичким нападом, који је Србија планирала и подржала".

Он је затражио осуду и конкретне санкције против Србије, која је, према његовим речима, "јасно ставила до знања да чека тренутак да покуша да доврши пројекат 'Велике Србије'".

image