Ко се боји пописа у Црној Гори: Ко говори српски и колико је мртвих "гласало"
Двадесетак дана пред почетак важног државног посла, пописа становништва који се одржава са две и по године закашњења, ситуације у Црној Гори је, безмало, као пред – гласање. И сам премијер у техничком мандату Дритан Абазовић пре пар дана морао је да интервенише, да поручи народу – "Немојте да од пописа правимо као да се ради о изборима".
"Има ли Црна Гора мање држављана који живе у овој држави, него што их је уписано у бирачки списак? Колико се грађана Црне Горе изјашњавају као Црногорци а колико као Срби, и колико грађана ове државе говоре црногорски, а колико српски језик? Да ли је последњи попис у Црној Гори, 2022. године био лажиран, ко је на том попису био уцењен и да ли је он дао реалну слику црногорског друштва? Ко је мртав и непописан ишао на гласање?", само су нека од питања која се ређају пред почетак пописа.
Попис становништва који почиње 1. новембра и трајаће две недеље, требало је да се одржи још у пролеће 2021. године али је тада због пандемије корона вируса одложен. Попис није одржан ни у пролеће прошле године а премијер Абазовић тек је пре који дан ставио тачку на све недоумице и нагађања хоће ли пописа бити јесенас и поручио како – "неће бити одлагања пописа становништва у Црној Гори".
"То се неће десити и не правимо од тога баук. Нисмо га имали 12 година, а било је избора, било је свега. Од 1. до 15. новембра је попис, и то је то", рекао је премијер Абазовић.
Одговор Абазовића стигао је после таласа, неки би рекли "праве хајке црногорских суверениста" да се овогодишњи попис по сваку цену одложи. Одлагање су најпре затражили представници албанских партија тражећи формуларе на албанском језику, затим су се огласили из ДПС-а са истим захтевом, а онда и из Бошњачке странке.
Вршилац дужности председника ДПС-а Данијел Живковић рекао је да би "попис требало одложити како би имали стабилан политички амбијент". Захтевима се придружио и функционер Социјалдемократске партије Црне Горе Мирко Станић који је затражио "одлагање пописа за пролеће, како се од Црне Горе не би правила Република Српска на мору, једнако заостала, изолована и осиромашена".
Наравно, није могло све да прође ни без мешања са стране, па су месец пре почетка пописа, из једна америчке информативне агенције грађане Црне Горе подсетили на чињеницу да "док је у Црној Гори пописивање нације, језика и вере део упитника који има највећу политичку важност, податке о националној и верској припадности и језику не прикупља већина земаља ЕУ нити САД. То питање се не поставља, подсетили су грађане Црне Горе из ове агенције, у Француској, Италији, Данској, Шведској, Норвешкој, Финској, Белгији, Холандији, Швајцарској, Луксембургу, Шпанији, Словенији, Исланду, Немачкој, Португалу, Грчкој, Аустрији.
Хтели су рећи да је Црна Гора питањима на попису о вери, језику, нацији, сасвим изван света.
На захтеве за одлагање пописа реаговали су из коалиције "За будућност Црне Горе" саопштивши да је "синхронизована акција ДПС-а, њихових политичких сателита, разних параполитичких организација на њиховом платном списку, као и бивших режимских медија, који у трансу понављају мантру о одлагању пописа, показатељ чињенице да остаци тог корумпираног система на сваки начин желе да зауставе да истина о Црној Гори изађе на видело".
"Скривајући се иза флоскула о ’неприпремљености и хаотичном политичком моменту’, као и иза ноторних лажи о ’насилној промени демографске слике Црне Горе’, они заправо желе да прикрију оно што је најбитније а то је да Црна Гора има мање држављана који живе у Црној Гори, него што их је уписано у бирачком списку. Потврдиће се оно о чему је коалиција ЗБЦГ, као и некадашњи Демократски фронт (ДФ), безброј пута говорио – да је постојала систематска политичка крађа и прекрајање изборне воље грађана Црне Горе", саопштено је из ЗБЦГ.
Књижевник из Подгорице Бећир Вуковић каже за РТ Балкан да би "предстојећи попис коначно требало да пресуди политичком инжењерингу Мила Ђукановића".
"У ДПС-у је општа паника и узбуна. Нико не зна од чега се све ДПС боји. Ни сами не знају колико смећа може испливати на површину. Кад окопни снег око куће и сам се домаћин страви. Поред ДПС-а, ко се још боји пописа? И, зашто? Нема тога ко не зна одговор. Али, знамо да се Срби не боје пописа. Попис ће јасно показати капацитет резервоара одакле се годинама ђутуре крало и немилице захватало. Попис ће очистити бирачки списак, а мртви ће наћи мир на оном свету", каже Вуковић.
Према његовим речима, "попис ће показати колико се људи иселило из Црне Горе", а иселило се, наводи он "око 75. 000" и показаће "колико је разноразних без држављанства, што ће рећи колико их се доселило, а доселило се око 100.000, коначно, показаће колико има Срба (а нарочито Српкиња), без држављанства".
"Једно од основних права јесте да знам ко сам, и колико има народа којем припадам. И да знам колико има оних који говоре српским језиком. ДПС је водио најмонструознији политички инжењеринг: да Срби из Црне Горе не буду, баш, у превеликој љубави са Србијом. А кад нисте у природној, нормалној, љубави са Србијом, онда, полако скрећете према сепаратизму. Можемо га именовати како вам драго, па и српским сепаратизмом. Један од кључева Ђукановићевог инжењеринга управо је ту", каже Вуковић.
Спасоје Томић, "српски политичар из Црне Горе", како за себе каже, уверен је да ће Црна Гора, после "тачно 72 године, коначно имати слободан попис на којем ће се јасно утврдити број људи који се национално декларишу као Срби".
"Попис из 2011. је евидентно био наштелован и у то нема сумње јер се радило на томе да се, статистички, Срби спусте испод 30 посто. Што се тиче пописа 2023. године, Срби и њихови политички представници немају страх, јер је јасно да је након пада ДПС-а са власти 2020. године, страх код људи нестао и да ће по мојој слободној процени број Срба у ЦГ премашити 35 процената. Свакако, идеолози монтенегринско дукљанске политике имају страх као и њихови следбеници, јер резултати пописа значиће и крај њихових надања о идентитетском инжењерингу и сав тај инжењеринг ће бити сломљен и доживеће општи крах а сами неуспех таквог пројекта значиће да се ЦГ враћа себи и да ће постати српска земља како сам раније често истицао", каже Томић.
По његовом мишљењу, број оних који у Црној Гори говоре српски језик премашиће 50 посто и "тиме се стварају предуслови за миран суживот нација у ЦГ поготову што ће Срби и они Црногорци који говоре српским језиком и такође су и верници СПЦ чинити близу 60 посто становништва".
"То је довољно да политичке снаге у ЦГ пристану да се спроведу реформе устава и да се српски језик уведе као службени језик јер је његов статус сада да је у службеној употреби, што је нонсенс сам по себи, јер га и по лажираном попису из 2011. године говори највећи број људи. За нас који знамо ко смо и шта смо нема проблема, гласно ћемо то рећи, они који су се одрекли себе па су сада у неком страху нека сами виде шта ће са собом", каже Томић.
Председник Слободне Црне Горе Владислав Дајковић каже да се "пописа највише боје функционери ДПС на челу са бившим председником Милом Ђукановићем због тога што су све претходне пописе за 30 година фалсификовали исто као што су фалсификовали изборне процесе".
"Самим тим ако проценат српског народа у Црној Гори порасте у новом попису то ће значити да је заоставштина Мила Ђукановића, да су све тековине ДПС доживеле крах и фијаско и пале у воду. Највећи им је страх да Срби не постану већина у Црној Гори и да се Црна Гора на тај начин врати себи и постане оно што је увек била. Са друге стране јасно ми је и да представници мањина покушавају на све начине да одложе попис јер и њима не одговара ситуација у којој ће Срби постати доминантан фактор у Црној Гори. То на неки начин могу да разумем али не могу да разумем њихове жеље и захтеве да се попис одложи јер је попис већ одложен два пута и пробијени су сви законски рокови и самим тим је Устав Црне Горе прекршен", каже Дајковић.
Иначе, прошле, 2022. године, у време када је требало да буде спроведен попис, ЦЕДЕМ, Центар за демократију и људска права из Подгорице објавио је истраживање према коме би се у том тренутку 46,3 одсто грађана Црне Горе изјаснили као Црногорци, а 32,8 као Срби, што говори, објашњено је из ЦЕДЕМ-а да је број грађана који се изјашњавају као Црногорци у том тренутку био за два одсто већи него на попису 2011. године а број оних који се изјашњавају као Срби за око четири посто већи.
Према истраживању ЦЕДЕМ-а, јуна прошле године 48,6 посто испитаних изјаснило се да говоре српски језик, што је за око шест посто више него 2011. године.