Масовна убиства коња и рат деведесетих у БиХ: Како је "Билд" оклеветао Приједор без икаквог повода

Немачки лист објавио је наводну причу о масовним убиствима коња, без иједног релевантног извора, а на то је надовезао причу о рату деведесетих у БиХ

"Коњима су одрубљене главе, комад метала остао је забијен у груди једне холандске кобиле, а неке животиње су убијене отровом за пацове", делови су текста који је објавио немачки "Билд" известивши о наводном масакру коња у Приједору, граду у Републици Српској недалеко од Бањалуке.

Немачки таблоид је навео како је у бруталном покољу коња у том граду за свега неколико дана убијено 45 животиња. Криминалци данима лутају фармама и шталама, убијајући коње, пише "Билд".

Вест се темељила на информацијама добијеним од анонимних предузетника, који су тврдили да непозната особа упада на приватна имања и оставља крвав траг. Као доказ о зверствима, на порталу "Билда" објављено је и неколико узнемирујућих фотографија. Кристијан Шаурте, које је, наводи лист, прошле недеље изабрана у комисију Европске коњичке федерације, лако је свему дала и политичке примесе.

"Те акције су вероватно политички мотивисане. Стиче се утисак да је посебна група становништва протерана из региона", рекла је она за "Блид".

Међутим, приједорска полиција није евидентирала ниједан такав случај, нити је о томе добила пријаву. У Полицијској управи Приједор истичу да је реч о нетачним, сензационалистичким и непрофесионалним наводима за које није објављен ниједан извор.

Власници угашеног коњичког клуба "Монтеривал" из приједора Слађана Делић Звицер испричала је за "Политику" да у том граду више не постоји ниједан коњички клуб и да у њему има тек неколицина узгајивача и заљубљеника у коње.

"Чула сам за вест немачких медија, па сам се, као љубитељка коња, мало замислила. Мислим да у цело Приједору нема 45 коња", каже она.

И у приједорском Удружењу за заштиту животиња "Спас" одбацују наводе "Блида". Један инструктор јахања рекао је за "Политику" да је чуо за ту вест.

"Да се то заиста десило, брујале би друштвене мреже за сат времена. Не разумем откуд сада мотиви за објављивање таквих садржаја, па још у Немачкој", запитао се он.

Можда би вести попут ове остале у домену неважних новинских чланака намењених читалачкој публици жељној сензација о тешко проверљивим дешавањима на периферији Европе, да се у тексту није нашло места за паралелу са ратним збивањима.

Аутори текста у "Билду" проценили су да је прикладно да се уз вест о убиствима коња подсети на страдање муслимана за време грађанског рата у том граду. Иако неки сматрају да овакве вести можда не заслужују да им се придаје пажња, њихово објављивање изазвало је гнев у јавности превасходно због асоцијација на ратну пропаганду деведесетих година прошлог века, која и три деценије касније утиче на односе у земљи.