Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта затражио је да министар спољних послова Србије Ивица Дачић упути најоштрији протест министру спољних послова Хрватске Гордану Грлићу Радману због дописа за уклањање ћирилице са надгробног споменика у Далмацији.
Старијој Српкињи која је мужевљево име на надгробном споменику исписала ћирилицом, стигао је, наиме, допис локалног комуналног предузећа да мора да уклони ћирилицу са споменика јер у општини не живи довољан број Срба да би могла да користи писмо националне мањине.
Из Савеза Срба из региона саопштавају да је ово први пут да један званични орган у Хрватској тражи уклањање ћирилице са надгробних споменика што је супротно Европској конвенцији за заштиту људских права и основних слобода, Оквирној конвенцији за заштиту националних мањина и Уставу Хрватске.
Допис је, како наводе, упућен Српкињи у Пољици 12. септембра, након што је подигла споменик супругу после његове смрти. Дат јој је рок од 15 дана да натпис промени.
Наведена законска одредба, на коју се позива Зденко Којић, тврде из Савеза Срба, а преноси Танјуг, може се применити само када је у питању службена употреба српског језика и ћирилице.
У овом случају, гробница је породична ствар и појединац има право да на надгробном споменику напише име и презиме ћирилицом или да се на породичној кући постави плоча са годином када је подигнута и именом оног ко је саградио написаним на ћирилици.
Такве ствари се, како Линта тврди, не могу се регулисати Законом јер се ради о универзалим људским правима. Ћирилица је, додао је, неодвојиви део живота и традиције Срба у Хрватској која се у највећој мери не поштује у пракси.
"Право на ћирилично писмо је стечено право, а стечена права по Уставном закону о правима националних мањина и међународним конвенцијама не смеју да се доводе у питање. Потпуно је јасно и то потврђују бројне чињенице, да у случају Пољица и широм Хрватске постоји намера да се избришу трагови постојања српског народа који је деведесетих година прошлог века доживео систематско етничко чишћење", наводи се у саопштењу и додаје да управо због тога значајан број преосталих Срба у Хрватској текст на надгробним споменицима преминулих чланова породице исписују латиницом да избегну проблеме и неугодности.
На попису 1991. године, Пољица је имала 1139 становника, од чега 759 Хрвата (66,6 одсто), 272 Србина (24 одсто), 15 Југословена и 93 остала (неопређељена и непозната). У селу сада живи свега неколико српских породица.