На двоструке аршине међународне заједнице у реакцијама на недавни сукоб у Бањској и терористички акт у Куманову 2015. године протеклих дана указивали су званичници из Београда, а градоначелник Куманова Максим Димитриевски, сећајући се, како каже, мини-рата од пре осам година, каже да је група са суседног Косова ушла у град и имала за циљ да га дестабилизује.
Поредећи Бањску и Куманово, Димитриевски у интервјуу за "Косово онлајн" каже да има доста сличности, али да у Македонији нису биле убијене нити стрељане особе које су биле на страни терориста, већ да су заробљене, правоснажно осуђене и да тренутно издржавају затворску казну.
Ни данас, указује, нема званичног одговора ко је био сценариста, а ко редитељ сценарија у Куманову. Тада се, како додаје, десио класичан терористички акт.
"У Куманову се одиграо дводневни мини-рат који се завршио трагично убиством осам полицајаца и више од тридесет седам рањених. На срећу, није било цивилних жртава и Куманово је до данас трауматизовано овим догађајем, а верујем и читава држава и цео регион", рекао је Димитриевски.
Говорећи о догађајима после завршене полицијске акције у Куманову и сахрани убијених терориста у Приштини са војним почастима, он је истакао да су ти људи, када су њихова тела враћена на КиМ, на неки начин величани као хероји.
"То је за осуду, тероризам се не сме величати јер ако то урадите, поновиће вам се и јесте за сваку осуду. Потребно је извињење, а не осуда, јер је та група са суседног Косова ушла у наш град и имала за циљ да дестабилизује град, а претпостављам и државу", каже Димитриевски.
Он додаје да је према његовим сазнањима, међународна заједница била директно укључена у догађај и да није било тако верује да би сукоб трајао дуже са већим људским губицима. Напомиње и да се након овог догађаја, Куманово укључило у "Мрежу јаких градова" коју финансирају амерички Стејт департмент, Данска, Норвешка и Европска унија.
"Ради се о мрежи 160 градова који су имали овакво искуство у историји и који то желе да спрече. Највећа превенција како се показало у том дводневном сукобу у граду, који је био последица терористичког акта појединаца, били су грађани општине Куманово, који потичу из различитих вера, различитих политичких опредељења, а заједнички смо осудили тај чин", напоменуо је Димитриевски.
Дачић: Куманово 2015. за ЕУ није био терористички акт, а Бањска јесте - како их није срамота?
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да се двоструки стандарди када је Србија у питању виде и у томе што напад групе Албанаца са Косова на македонску полицију 2015. године није био терористички акт, али догађаји у Бањској јесу, па се због тога чак захтева увођење санкција Србији.
Дачић за "Косово онлајн" каже да је и о томе говорио и на министарском састанку шефова дипломатија региона, у оквиру Берлинског процеса, али да је његово питање - остало без одговора.
"Говорио сам управо о двоструким стандатдима. Наиме, 2015. године ја сам био предсесавајући ОЕБС-у, и у име ОЕБС-а разговарао са македонским властима. Тада је дошло до убиства осам македонских полицајца, а за то је окривљена терористичка група са Косова, коју су чинили бивши припадници ОВК", подсетио је Дачић.