Србија и Балкан

Османи из Загреба тражи од међународне заједнице санкције за Србију; Милановић: Ја сам против

Председница привремених приштинских институција је оптужила Србију да стоји иза догађаја у Бањској док је председник Хрватске рекао да Србија мора да пружи одговоре
Османи из Загреба тражи од међународне заједнице санкције за Србију; Милановић: Ја сам противwww.globallookpress.com © IMAGO/Marko Todorov / CROPIX

Председница привремених приштинских институција Вјоса Османи истакла је да је Београд инцидентима 24. септембра у Бањској имао за циљ анексију севера Косова и позвала међународну заједницу да Србији уведе санкције, пише "Репортери".

Османи је после састанка са хрватским председником Зораном Милановићем на заједничкој конференцији за новинаре рекла "да ће, уколико се то не догоди, Србија поновити терористичке нападе на Косову", и додала да пријатељство и партнерство тзв. Косова и Хрватске остаје непоколебљиво.

"Наше пријатељство и партнерство је дубоко укорењено у заједничким вредностима, које служе као мост између наших земаља и наших народа. Косово се у последњем периоду суочава са једним од најозбиљнијих периода у последњих 25 година због хибридних акција, кроз терористичке нападе и агресију коју спонзорише и наређује Србија. Овим се надам да ће наши међународни партнери показати стратешку јасноћу и одлучне акције да зауставе покушај Србије да дестабилизује не само Косово већ и сам регион. Мало је земаља у Европи које боље разумеју изазов са којим се суочавамо на Косову од Хрватске", рекла је Османи.

Истакла је да је Хрватска велики пријатељ, савезник и партнер тзв. Косова и нагласила да је та земља била на њиховој страни када је, како је Османи навела, "наша суштина била угрожена".

Она је додала да још постоје снаге у региону које желе да се врате у историју.

"Косово је одлучно да настави, а ми смо срећни што имамо савезнике попут Хрватске. Председник Милановић и даље је наш глас, а ми се трудимо да будемо присутни и у најјачој алијанси познатој човечанству", навела је она.

Османи је истакла да 'Косово' види Хрватску као главног савезника, не само у региону.

"Делимо део заједничке историје, стицање слободе и независности. Стотине албанских грађана бориле су се за хрватску слободу и независност. Хрватска је део мисије Кфора на Косову", рекла је Османи.

Навела је и да је истрага о нападу у Бањској, за чију организацију је, како је рекла, "одговоран српски политичар Милан Радоичић", при крају и "да Војска Србије стално обучава припаднике те терористичке групе, а да Србија то ни не пориче".

"Оружје које је тог дана заплењено је оно што Србију најчвршће повезује са нападачима. Оружје се неколико месеци шверцовало на Косово возилима са лажним ознакама Кфора", каже Османи, која тврди и да се у "Србији терористи проглашавају херојима и да Србија штити оне који су побегли уместо да их преда Косову".

Османи наводи да се и сама Хрватска почетком 90-их суочила са сличном матрицом, како каже, тада из Милошевићевог режима.

"Након чина агресије 24. септембра, фокус треба да буде на привођењу правди свих починилаца у, добијању јаких безбедносних гаранција, посебно ради заштите границе између 'Косова' и Србије, као и обуздавања Србије, санкционисања као превентивне мере за друге нападе у будућности. Ако се то не догоди, Србија ће се осећати моћније, охрабрена, ако не буде кажњена, да настави са другим делима и нападима у ономе што је, према свим доказима које смо до сада прикупили, био покушај анексије севера Косова", рекла је Османи.

Председник Хрватске Зоран Милановић рекао је да Приштина треба да формира Заједницу српских општина независно од тога ко је на власти у Београду а да Србија мора да пружи одговоре о дешавањима у Бањској и додао да је он против увођења санкција, преноси хрватска Н1.

Милановић је нагласио да се  Хрватска залаже за признање тзв. Косова и његово чланство у међународним организацијама.

"Наши ставови су јасни, Србија мора да пружи одговоре на неке ствари које су очигледне и не могу да промакну пажњи. Неко мора да даје одговоре, не упирем ни у кога прстом, али неко стоји иза тога. Ако нема последица, то значи да чекамо следећи такав догађај, већих размера. И то не смемо дозволити", каже Милановић.

Истиче да би и други лидери требало да упозоравају на косовски проблем, као и он, али не раде то, јер "можда имају неке личне интересе".

"Рекао сам да 'Косово' треба да буде признато. Често показујем разумевање за неке, али не све, ставове српских политичара у Босни и Херцеговини, гледам ствари у хрватском интересу. Мало сам субјективан по питању Косова. Имате НАТО, ми га нисмо имали 1991. То је била немогућа ситуација, борили смо се за себе на свој начин, тешко и скупо. Читао сам шта се дешавало на Косову док сам био у посети хрватској заједници у Луизијани, гледао Вучићево саопштење. Нешто је рекао, нешто није. Он је дужан да одговори на ове ствари", каже Милановић.

Хрватски председник је нагласио  да је против увођења санкција.

"Ја сам против санкција. Косово је такође под неким санкцијама. Не верујем у санкције, посебно оне против читавих држава. Санкције Косову донео је Борељ, који се, ваљда, ускоро повлачи. Он и његова екипа", рекао Милановић и додао да су санкције Косову "слика неспособности и глупости коју ова екипа ради у региону".

Милановић се осврнуо и на сукоб у Гази и рекао да је прави проблем статус Палестинаца.

Османи на позив хрватског председника Зорана Милановића борави у дводневној посети Хрватској, а планирано је и да се састане са премијером Андрејем Пленковићем, као и председником хрватског Сабора Горданом Јандроковићем.

Током боравка у Хрватској, Османи би требало да посети и Ријеку, где ће се, како је најављено, између осталог, састати са албанском заједницом у овој општини.

image