Европосланик: ЕУ прави извор нестабилности на КиМ, терају Србију против Русије

Европска унија често има разумевања за разне прохтеве на Косову, али и у суседним земљама као што су Северна Македонија, Албанија, али и БиХ, док је то ретко случај када је у питању Србија, каже Жан-Лин Лакапел

Посланик Европског парламента Жан-Лин Лакапел изјавио је данас да Приштина нема никакав легитимитет да се интегрише у ЕУ, оцењујући да је прави извор нестабилности на КиМ то што САД и ЕУ "уцењују, прете и врше непрекидни притисак" на Србију да призна тзв. Косово као државу, што, како је рекао, није могуће.

"Ми сматрамо да је Косово део историје Србије и да нема никакав легитимитет да се сутра интегрише у ЕУ. То је наша позиција које се држимо унутар ЕУ. Пет земаља дели такав став, дакле пет земаља се противи уласку Косова у ЕУ, а САД са властима Европске уније врше притисак, уцењују и прете Србији уколико сутра не призна Косово као државу и притом се служе псеудоспоразумом и покушајем споразума из Охрида. Срби се присиљавају и покушава да им се наметне да Косово сутра постане део међународних организација као што су НАТО и УН, што би де факто значило да се Косово сматра државом, што није могуће", рекао је Лакапел за Танјуг.

Додао је да неће доћи до побољшања ситуације на КиМ и да ће постојати блокада све док ЕУ буде слепа и тврдоглава, и све док њена опсесија буде да Срби признају Косово као независну државу.

"Искључиво ЕУ одговорна за нестабилност"

Европосланик и члан Националног окупљања је апеловао на ЕУ да мало боље саслуша Србе, да такође мало више поштује Србе и да покаже мало више дипломатије.

Он се осврнуо и на недавну изјаву известиоца Европског парламента за Косово Виоле фон Крамон да сви проблеми када је реч о стабилности на Западном Балкану долазе из Србије, истичући да он сматра да није Србија одговорна за нестабилност већ искључиво ЕУ, због њене опседнутости уласком тзв. Косова у ЕУ.

ЕУ је та, како је додао, која ствара тензије и која лоше руководи прошлошћу и специфичностима какве су БиХ и Косово, и која би требало да се више посвети својој улози посредника.

Говорећи о тренутној ситуацији на КиМ, он је навео да је у питању конфликтна ситуација коју је тешко разумети.

"Ситуација која се чини конфликтном, ситуација коју је тешко разумети, с обзиром да је у току и истрага, али и ситуација коју нажалост често виђамо у региону. Жалимо због ситуације у којој је убијен косовски полицајац као и тројица Срба. Сада је на Влади Србије да предузме неопходне мере, како би се установила истина. Верујем да постоје тензије између српске популације на Косову, Владе Србије која их подржава и владе коју води господин Курти са редовним провокацијама. Мислим да је било 300 провокација од 2021. 300 агресија, које су подразумевале понижавања и провокације Албанаца над Србима и никада о томе није вођена било каква међународна истрага нити је о томе било било каквог размишљања власти Европске уније", додао је.

Те тензије се не смирују, већ се напротив, заоштравају јер, како је навео, влада привремених приштинских институција још увек није одредила датум одржавања нових избора за градоначелнике на северу КиМ, што, како је оценио, доприноси једино јачању тензија, а никако развоју дијалога између две стране.

Разумевање за Албанце, али не и за Србе

Он је оценио да међународна заједница не руководи добро ситуацијом на КиМ и да "узбуркава тензије".

Према његовим речима, ЕУ често има разумевања за разне прохтеве на Косову, али и у суседним земљама као што су Северна Македонија, Албанија, али и БиХ, док је то ретко случај када је у питању Србија.

"За нас постоји стварна разлика међу тим народима. С једне стране имате једну европску цивилизацију...која је ношена и инкарнисана у Србији, и с друге стране имате друге земље које представљају значајне ризике када је у питању корупција, трговина оружјем, трговина наркотицима...које глобално јесу опасност или сутра могу представљати опасност, зато што све те земље желе да се интегришу у ЕУ", додао је француски европосланик.

Не тражити Србији да "иде ножем на свог пријатеља"

Такође, Лакапел је апеловао на ЕУ да престане да присиљава Србију да нарушава историјске односе са Русијом када је реч о конфликту с Украјином, наводећи да се не може од некога да тражи да "иде ножем на свог пријатеља".

ЕУ, према његовим речима, не може да примењује исту политику за све земље које су заинтересоване за чланство, поготово када је реч о Србији, која је, како је навео, под непрекидним претњама и уценама.