Америка и даље неће Мандића и Кнежевића у власти Црне Горе

Америчка амбасадорка у Црној Гори сматра да ће учешће у власти група или лидера који одбијају да осуде руску агресију, одбијају да подрже санкције ЕУ против Русије, одбијају да поштују суверенитет суседних земаља попут Косова, драстично омести напоре Црне Горе у остварењу њених европских аспирација

Сједињене Америчке Државе (САД) веома су забринуте због извештаја да би нову владајућу коалицију у Црној Гори могле да чине странке и лидери који се активно противе евроатлантским вредностима.

То је подгоричким "Вијестима" казала амбасадорка САД у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке, одговарајући на питање како гледа на могуће формирање мањинске владе коју би из парламента, без учешћа у њој, подржавала коалиција За будућност Црне Горе (ЗБЦГ), те да ли би сарађивали с таквом влашћу.

"Реалност је таква да ће учешће у власти група или лидера који одбијају да осуде руску агресију, одбијају да се залажу за права Украјине, одбијају да подрже санкције ЕУ против Русије, одбијају да штите права мањина и одбијају да поштују суверенитет суседних земаља попут Косова, драстично омести напоре Црне Горе у остварењу њених европских аспирација", истакла је Рајзинг Рајнке.

Она је навела да се став САД о формирању владе није променио.

"Подржавамо брзо формирање владе која је привржена евроатлантским вредностима, представља мултикултурну Црну Гору, поуздани је НАТО савезник, снажно подржава Украјину и наставља активно да ради на интеграцији у Европску унију", поручила је амбасадорка.

У последњих неколико седмица, у политичким и медијским круговима спекулисало се да би ускоро у Црну Гору требало да дође званичник Стејт департмента Габријел Ескобар. Међутим, у последњих неколико дана спекулације су биле да он ипак неће доћи. "Вијести" нису могле да провере те наводе.

Британска амбасада у Подгорици има нешто блажи став према најавама да ће влада бити направљена уз гласове ЗБЦГ. Они су "Вијестима" индиректно саопштили да ће Уједињено Краљевство (УК) сарађивати с новом владом у мери у којој она буде делила вредности и интересе те земље.

Коалиција ЗБЦГ требало би, према последњим информацијама, да из Скупштине подржи кабинет Покрета Европа сад (ПЕС), демократа, Социјалистичке народне партије (СНП) и две коалиције албанских странака, Албанског форума и Албанске алијансе.

Заузврат би требало да добију функцију шефа парламента, која ће јој, између осталог, омогућити чланство у Савету за одбрану и безбедност и тиме приступ подацима НАТО-а. Та коалиција се противила чланству државе у том војном савезу, као и санкцијама ЕУ Русији, које је увела и Црна Гора.

Учешћу ЗБЦГ у власти међународни партнери су се и до сада противили, првенствено САД, истичући у више наврата да им та коалиција није савезник, те да се "радују сарадњи с владом чији чланови подржавају приступање Црне Горе ЕУ, јединствену подршку НАТО-а Украјини, грађанску природу државе..."

Да се став савезника није променио, без обзира што је план да коалиција ЗБЦГ, коју чине партије доскорашњег Демократског фронта (ДФ), не буде у извршној власти, говори и јучерашње саопштење Демократске партије социјалиста (ДПС) о дан раније одржаном састанку опозиционих првака с дипломатама држава Квинте (САД, Француска, Немачка, Велика Британија и Италија) и представницима Делегације ЕУ.

Из ДПС-а кажу да су дипломате на састанку поновиле "непромењен став да очекују формирање владе која је на линији европских и евроатлантских вредности, и која може представљати поузданог партнера земљама Квинте и ЕУ".

ЗБЦГ би, осим функције првог човека парламента која би могла да припадне Андрији Мандићу, требало да добије 20 одсто од укупног броја политичких именовања у управним одборима компанија у државном власништву, као и око 12 одсто од укупног броја амбасадора из политичке квоте.

Милан Кнежевић је синоћ у емисији "Начисто" на ТВ Вијести рекао да им је Спајићева понуда начелно прихватљива, али да је потребно да се прецизирају детаљи коалиционог споразума. Тврди да од мандатара нису чули ништа у вези "безбедносне улоге" ЗБЦГ у власти.

Према незваничним сазнањима "Вијести", део коалиционог споразума који могући савезници намеравају да потпишу требало би да буде и реконструкција владе, односно улазак ЗБЦГ у њу до почетка 2025. године.

Међутим, још није дефинитивно познато како ће изгледати костур извршне власти и ко ће добити које позиције у њој. План је, сазнају "Вијести", да она има 18 министарстава и четири потпредседничка места.