Покрет Европа сад (ПЕС) мандатара Милојка Спајића добиће највише ресора у 44. Влади Црне Горе, док ће представници српске листе, односно Коалиције за будућност Црне Горе (ЗБЦГ) добити место председника Скупштине, пише портал РТЦГ, позивајући се на нацрт платформе која ће служити као основ за формирање нове владе.
ПЕС ће, према овој расподели карата добити ресоре финансија и економског развоја, али и ресоре просвете и здравља, иако списак министарстава којима ће они управљати још није коначан пошто су преговори и даље у току.
Председник СНП Владимир Јоковић рекао је синоћ да међу преговарачима није спорно да би нови челник парламента требало да буде Андрија Мандић, један од лидера ЗБЦГ. Јоковић је рекао да је свима било прихватљиво да Мандић буде шеф парламента а да је већина била за то да треба да се обаве разговори и са ГП УРА, чији је лидер Дритан Абазовић.
Према нацрту платформе, ресор јавне управе припашће Албанском форуму који ће имати и потпредседника Владе. И политичка групација Цивис, чији кандидати су били на листи Европе сад, имаће место потпредседника Владе за здравствена и социјална питања.
Социјалистичка народна партија (СНП) требало би да, како сада ствари стоје, има ресоре пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Демократској Црној Гори понуђено је Министарство одбране, Министарство унутрашњих послова, Министарство културе и Министарство екологије, одрживог развоја, туризма и развоја севера. Добиће и место заменика премијера. Припашће им два места потпредседника Владе.
Коначна расподела, наиме, тек треба да буде усаглашена, и то би, према писању РТЦГ, могло да буде урађено веома брзо. Према првом договору, Влада ће имати 18 министарстава.
Мандатар и лидер ПЕС Милојко Спајић је, после разговора са лидерима странака које ће чинити нову Владу, рекао да ће она имати снажнију већину него што се очекивало, односно да ће већину чинити 49 посланика од укупно 80. Он, међутим није одговорио на питање ко ће бити председник Скупштине.
Посланички клуб ПЕС-а овластио је недавно руководство странке и преговарачки тим на челу са Спајићем да размотре нове опције у формирању владе, када се у игри нашла и ЗБЦГ.
Потез посланичког клуба уследио је након што су Демократе дефинитивно саопштиле да неће подржати формирање владе са 41 послаником, наводећи да не пристају да пресудан глас дође од посланика Демократске уније Албанаца Мехмета Зенке који је на изборима био на листи Демократске партије социјалиста.