Већ три недеље, откако је затворен административни прелаз Јариње, у српске средине на Косову и Метохији не стиже новац из централне Србије.
Према важећим правилима, агенције за транспорт динара имају уговоре само за испоруке преко овог прелаза, тако да средства предвиђена за пензије и друга давања не доспевају до српског народа откако је приштинска власт спустила рампу, пишу "Вечерње новости".
Због тога су банкомати у српским срединама јужно од Ибра углавном без новца, као и Комерцијална банка, једина која функционише на том простору, али је ситуација већ алармантна и на северу Косова и Метохије.
Најугроженији су пензионери, нарочито они јужно од Ибра, који нису могли да подигну последње пензије. Поједини житељи су приморани да по свој новац одлазе у прва места у централној Србији, попут Куршумлије, Бујановца, Врања...
"Данима су редови испред банке, али се у њој и овдашњој пошти новац може подићи само ако у међувремену легне нека уплата. Уместо динара се у банци могу подићи еври, што нам указује да је намера Куртија да прекине унос динара из централне Србије, а можда и да укине платни промет између централне Србије и КиМ, што би био велики скандал и потпуно угрожавање српског народа на овом простору", каже средовечан човек у Грачаници.
Новца нема ни у Штрпцу, у општинама Косовског Поморавља, а испред банака су редови људи који чекају да неко нешто уплати, па да евентуално дођу до новца. Оваква ситуација приморала је народ да купује "на црту", а у поједним албанским трговинама, после догађаја у Бањској, не дозвољавају да се роба плаћа платним картицама српских банака.
Овај финансијски удар на српски народ само је наставак добро срачунате акције, чији је циљ да се Срби на све начине отерају са КиМ. Из Клиничко-болничког центра у Косовској Митровици данима упозоравају на потенцијалну хуманитарну катастрофу, јер им недостају лекови, вакцине, а кисеоник је на измаку.
Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић указао је јуче да нико више не прича о трговинској блокади, упозорио је да смо на прагу хуманитарне катастрофе, јер је Приштина блокирала трговину и допремање основних намирница. Он је рекао да је и после разговора које је имао у Бриселу, тешко рећи када ће бити српске робе на КиМ. Момировић је за РТС подсетио да приштинска влада блокира ЦЕФТА споразум и трговину српским производима на територији КиМ, али да ће се Србија борити и обезбедити снабдевање за своје људе у покрајини:
"Писао сам многим својим колегама широм Европе и света, и сви се они слажу да је то неприхватљиво и да блокада мора да се укине, али се то на терену не дешава", рекао је Момировић.