Вучић: Прво да видимо да ли ће бити казнених мера против Србије и због чега

Н1 пренео је раније да више посланичких група у Европском парламенту припрема нацрт резолуције у којој ће тражити увођење казнених мера против Србије због догађаја у селу Бањска 24. септембра

Председник Србије Александар Вучић изјавио је, поводом медијских натписа да би посланици Европског парламента могли да траже увођење казнених мера против Србије, да је најпре потребно сачекати да ли ће бити мера.

"Прво да видимо хоће ли их бити, а онда да видимо због чега ће их бити, шта је то Србија урадила", рекао је Вучић за Новости.

Поручио је да је незапамћено и незабележено да се неко радује мерама против било кога у сопственој земљи.

Н1 пренео је данас позивајући се на своје изворе да више посланичких група у Европском парламенту припрема нацрт резолуције у којој ће тражити увођење казнених мера против Србије због догађаја у селу Бањска 24. септембра.

Посланици из Европске народне партије (ЕПП), најбројније политичке групације у Европском парламенту, става су да би требало осудити подршку коју је званични Београд дао починиоцима "терористичког напада", али неће инсистирати на оштром речнику и а приори казнама против Србије, због противљења неколико странака чланица групације које, према сазнањима Н1, претежно долазе из земаља које нису признале Косово као независну државу.

Како Н1 сазнаје, ЕПП и Зелени сагласни су да би Србија требало буде кажњена, али само ако истрага покаже везу државе са инцидентом у Бањској, док Социјалдемократе сматрају да је Србија де факто одговорна за догађаје од 24. септембра и да би је одмах требало казнити због тога, као и досадашњих поступака, за које сматрају да нису ишли у прилог сарадњи и смиривању ситуације.

У таборима Народњака, Социјалдемократа и Зелених влада мишљење да би требало укинути казнене мере против власти у Приштини, сазнаје Н1, па се очекује да ће приликом усаглашавања финалне верзије текста Резолуције та идеја добити довољну подршку, упркос раније исказаном ставу Службе за спољне послове ЕУ у којој сматрају да још нису престали да постоје сви разлози који су довели до увођења казнених мера против тзв. Косова.

Већина посланика Социјалдемократа жели да у Резолуцију уђе и јасна осуда реторике и поступака председника Србије Александра Вучића, сматрајући га "дестабилизујућим фактором", али то, за сада, нема подршку осталих политичких групација.