Бугарска је увела порез на руски гас који се испоручује преко њене територије у EУ, што би, како неки сматрају могло да угрози снабдевање, између осталих Мађарске и Србије.
Нова уредба ступа на снагу одмах, а уведена такса износи 20 бугарских лева (10,23 евра) по мегават-сату, или отприлике 100 кубних метара руског природног гаса који транзитира кроз земљу.
Накнада чини око 20 одсто тренутне цене гасних фјучерса у чворишту "Титл трансфер фасилити" у Холандији, што је европски стандард за ову робу.
Руски енергетски гигант "Гаспром" је до 2022. године био један од кључних снабдевача Бугарске гасом из гасовода, али је, након што су локалне власти одбиле да плаћају гориво у рубљама, директан извоз у ту земљу обустављен.
Иако Бугарска више не увози гас из Русије за домаћу употребу, она је остала једна од ретких рута за његову испоруку у ЕУ након што су се токови смањили због санкција уведених Москви, и саботаже гасовода Северни ток.
Према проценама "Блумберга", отприлике половина руског гаса намењеног ЕУ тренутно иде преко Бугарске, улазећи преко гасовода Турски ток.
Експерти упозоравају да би нови бугарски порез могао да угрози снабдевање низа земаља јужне Европе, укључујући Мађарску и Србију, које се и даље ослањају на Русију за већину својих потреба за гасом.
Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто назвао је ту меру "неприхватљивом".
"Чини се да постоје нови покушаји да се угрози сигурност снабдевања Мађарске енергентима и да се онемогући мађарско-руска енергетска сарадња, укључујући транспорт природног гаса. Да држава чланица Европске уније угрози снабдевање гасом другој чланици ЕУ, супротно је европској солидарности, правилима и неприхватљиво је", рекао је Сијарто.