Србија и Балкан

Енглески лордови и баронеса Арминка Хелић: Русија преко Србије и РС минира мир на Балкану

Енглески лордови оптужују Србију, Републику Српску и Русију за "дестабилизацију Балкана", поједини позивају и на војну интервенцију
Енглески лордови и баронеса Арминка Хелић: Русија преко Србије и РС минира мир на Балкануwww.globallookpress.com © Velar Grant

Русија минира напредак и мир на Западном Балкану спроводећи операције у Србији, Босни и Херцеговини, Црној Гори и Северној Македонији, а британска влада мора да преузме "већу одговорност и заштитити мир у тој регији, више него икад", како се "не би поновила масовна убијања и силовања као 1990-их година", истакнуло је у својим говорима једанаест чланова британског Дома лордова, горњег дома парламента те земље.

Дебату у Дому лордова британског парламента иницирала је у уторак, 17. октобра баронеса Арминка Хелић, преноси "Радио Слободна Европа".

Хелић, чланица Конзервативне партије која је тренутно владајућа у Уједињеном Краљевству, рођена је у Грачаници на северу Босне и Херцеговине, да би деведесетих година избегла у Велику Британију.

У Дом лордова именована је 2014. године на предлог бившег британског премијера Давида Камерона и чланица је Одбора за спољне послове.

Хелић је британску владу питала да ли европска политика на Западном Балкану успева да постигне циљ и подсетила на недавни инцидент на у Бањској, а нагласила је да посљедњих десетак година "лидери Републике Српске настоје да ослабе државу БиХ".

Баронеса је оптужила лидере тог ентитета да покушава да "креира параструктуре и да жели да учврсти административну линију разграничења као чврсту границу с циљем коначног оцепљења".

За Србију је рекла да "нема доказа да је партнер у очувању тешко стеченог мира", док је председника Србије Александра Вучића оптужила да "потписује споразуме које касније не поштује и да се наоружава купујући дронове из Кине и Ирана, а британско Министарство обране је питала да ли су тога свесни".

Она је оптужила Русију да "минира мир на Балкану" и да "широм регије шири лажне информације и често искоришћава Српску православну цркву". Позвала је на јачање међународних мировних снага Кфора на Косову као и Еуфора у БиХ.

"Већ је упућен позив да британске трупе ојачају Еуфор чији мандат би требало да буде продужен следећег месеца у Савету безбедности Уједињених нација. Ако Русија или Кина уложе вето, морамо бити спремни да НАТО преузме улогу", рекла је она.

Педи Ешдаун велики лидер, Сендвич позива на нову интервенцију

Лорд Џон Олдердајс из партије Либералних демократа рекао је да је био у Сарајеву, где је, како је нагласио, убијен аустроугарски престолонаследник и почео Први светски рат.

"Тада је високи представник био Педи Ешдаун, 2006. године. Тих година су постигнуте велике ствари. Улога лидера је кључна. Педи је био лидер. Кључно је да имамо праве лидере и изван и унутар БиХ", казао је лорд Олдердајс.

Он је рекао како Русија и Кина "искоришћавају конфликте у регији", као и да британска влада и Европа морају да обрате пажњу на погоршање ситуације у БиХ и на Балкану.

Гроф од Сендвича, независни представник Џон Едвард Холистер Монтагу, рекао је да је међународна заједница "подбацила кад је почињен геноцид у Босни и на Косову" и позвао на нову интервенцију на Балкану "ако то буде потребно".

"Надам се да је британска војска спремна да пошаље трупе на Западни Балкан ако буде потребно. Нажалост, морамо да прихватимо да УН нису у могућности да то учине", рекао је Сендвич.

Лорд Патрик Томас Кормак из Конзервативне партије изјавио је како се "сећа раних 1990-их, када се у овом дому упозоравало на масовна убијања и силовања, масакр хиљада мушкараца и дечака у геноциду у Сребреници".

"Требало је да научимо лекцију. Данас постоји стварна опасност јер живимо у времену које је опасније од било којег времена након Другог светског рата. Био сам недавно у Сарајеву и ситуација у Босни данас је опаснија него почетком 1990-их", забринуо је нагласио Кормак.

Он је оценио да се "Русија не либи да прави проблеме".

"Морамо да препознамо да је наш континент Европа који се уједињавао свих ових година након Другог светског рата у великој опасности. Не смемо изгубити из вида опасност новог сукоба на Западном Балкану. Постоји стварна опасност да ће Русија, користећи Србију, тотално дестабилизовати БиХ, подржати оцепљење Републике Српске које није могуће ни под којим условима", рекао је Кормак.

image