Оно што је српска делегација постигла у Кини је од историјског значаја, рекао је председник Србије Александар Вучић из Пекинга и додао да је потписано 18 споразума, укључујући и кључни споразум о слободној трговини.
Истакао је да је са председником Русије Владимиром Путином разменио још неколико реченица.
"Имали смо прилике да представимо Србију као слободарску, независну и успешну земљу", рекао је председник Србије, додавши да се могло видети колика је популарност Србије у Кини, и да је захвалан кинеским пријатељима на гостопримству.
Истакао је да се нада да ће имати поново прилику да у Србији угости кинеског председника Си Ђинпинга.
Напоменуо је да иницијатива "Појас и пут" прераста у глобални пројекат импресивних размера заснован на инфраструктурној повезаности копном, морем, ваздухом и сајбер простором, преко трговинских инвестиција финансијских технолошких, преко виртуелне повезаности и све то до повезивања људи кроз културу, туризам, образовање и науку.
Он је истакао да Србија придаје огроман значај неговању пријатељства са Кином, као и да је билатерална сарадња тренутно на највишем историјском нивоу.
"Зато смо прихватили иницијативу продубљивања сарадње са Кином. Србија је на европском путу, али је током своје историје увек била исток западу и запад истоку, земља где су најважнији путеви који повезују Европу и Азију. Тема панела осликава стратешку орјентацију концепту развоја Кине. Ова иницијатива стреми јачању сарадње држава и у циљу просперитета целог човечанства и развоја глобалне економије", рекао је Вучић.
НБС разматра да укључи јуан у девизне резерве
Народна банка Србије размишља да укључи кинески јуан у своје девизне резерве, изјавио је председник Србије Александар Вучић.
Он је истакао да је Кина други највећи спољнотрговински партнер Србије и да је трговинска размена две земље у протеклих десет година 185 пута доживела скокове раста.
"Од јануара 2015. године кинески јуан је на списку наших валута за мађународно тржиште и Народна банка Србије размишља да укључи кинеску валуту у своје девизне резерве", рекао је Вучић и указао да Србија и Кина имају повећану и интензивну сарадњу у сектору финансија и банкарства.
Вучић је истакао и да је "Зиђин мајнинг" највећи извозник из Србије у протеклих пет година и указао да је Србија тиме постала други највећи извозник бакра у Европи.
Он је рекао да Србија има велику жељу да постане лидер у производњи бакра и нагласио да Србија највише извози у области информационих и комуникационих технологија.
"Ми смо 46. по ИТ производима. Желимо да се придружимо партнерима када је реч о вештачкој интелигенцији", рекао је Вучић.
Африка и Азија будућност Србије
Вучић је казао да је имао важне разговоре са многим присутним званичницима, као и да је многима упутио позиве за посету. Истиче да је дуго разговарао о свим европским питањима са мађарским премијером Виктором Орбаном.
Напоменуо је да је поново разговарао и са председником Кеније Вилијамом Рутоом, додавши да, иако не може да гарантује, сматра да од кенијског признања "Косова" неће бити ништа.
Коментаришући прогнозе да ће азијски и афрички континенти бити битни економски центри у будућности и да Србија већ има развијене односе са Азијом, Вучић је рекао да планира турнеју по афричком континенту.
"Да, Азија и Африка су свакако наша будућност, уз, разуме се, наставак европског пута, што је један од приоритета државне политике", рекао је председник Србије.
Он је додао да Србија мора да оснажује наменску индустрију и да постоји "глад" за производима наше наменске, дневно до милион граната 155 мм, ракета, па чак и минобацачких мина.
"Све бисмо могли да продамо коме год хоћемо у свету, али ми немамо те капацитете", рекао је Вучић и додао да Србија и даље има добре производе наменске индустрије.
Шта је садашњост Србије?
На питање новинара да објасни "шта је наша садашњост", Вучић је рекао да она подразумева да "покушамо да сачувамо мир у готово немогућим условима опште хистерије, где се сви спремају за сукобе."
"Сви хрле, сви подижу улоге до крајњег нивоа одакле нема повратка", напоменуо је он, додавши да је цена за то "превисока."
Како је рекао, неумиривање ситуације у Гази води до ширих регионалних сукоба, које је описао "де факто светске" сукобе, до "коначног укључења" великих сила.
Додао је да је садашњост Србије и постизање бржег раста од оних са бољим стандарда, али и проналажење нових извора за тај раст у свету.
Одговарајући на коментар новинара да је "за Куртија" садашњост "Косово без Заједнице српских општина", Вучић је рекао да је "за њега је то будућност. Он јасно и јавно говори да неће да формира ЗСО, нешто што је међународна обавеза. Ја сам крив што инсистирам на томе и наставићу да то радим."
Говорећи о предстојећим изборима, које је представио као избор између "прошлости" и "будућности", Вучић је рекао да "Србија против насиља" никада није била "аутономни или аутохтони грађански покрет".
Додао је да многи у свету не воле да виде снажнију Србију која јача у односу на регион и окружење, "већ би желели да је виде да се утопи у сивило и да пропада, како је пропадала од 2000. до 2012. године."
Вучић о попису у Црној Гори
Упитан да коментарише изјаве Мила Ђукановића који је тврдио да ће предстојећи попис бити "посрбљавање" Црне Горе, Вучић је рекао да Ђукановић можда зна да је нешто радио на претходним пописима, како би смањивао број Срба.
"Или је он радио нешто незаконито, или то баш нису пописи на највишим европским стандардима, како се хвале. Пре ће бити да он зна нешто из прошлости, или да се плаши да људи кажу како се стварно осећају", рекао је председник Србије.